Eğitim Hakkında En Yaygın 7 Efsane

26 Şubat 2020
Her toplumda eğitim ile ilgili efsaneler vardır. Gerçekler olarak formüle edilmiş inançlar vardır ve bunlar genellikle nesilden nesile aktarılır.

Bazı insanlar eğitimin basit olduğuna ve başarıya yol açan mükemmel bir formülün olduğuna inanır. Bu tür görüşler nedeniyle, eğitim ile ilgili birkaç efsane ortaya çıkmıştır. Paradigmaları kırmak ve bütüncül bir eğitim elde etmek için yanlış anlaşılmalar ortaya çıkarılmalıdır.

Herkes eğitimin basit bir iş olmadığını bilir. İniş ve çıkışları vardır ve ilerleme öğrencilerin iradesine ve motivasyonuna bağlıdır.

Her şey öğretmenin sorumluluğu değildir. Ebeveynler de çocuklara okulda optimum davranış ve performans için gerekli alışkanlıkları ve standartları öğretmelidir.

Başarılı bir eğitim sistemi, okul, ev ve toplumu birleştiren bir sistemdir. Bir öğrenci için tutarlı ve istikrarlı bir dengeye ulaşmanın tek yolu budur.

Eğitim ile ilgili mevcut efsanelerle ilgili olarak, onları çevreleyen birçok farklı görüş ve soru vardır.

Eğitim Hakkında En Yaygın 7 Efsane

Düşük gelirli hanelerden gelen öğrenciler zayıf akademik performansa sahip olacaktır

Her öğrenci bireysel imkanlar ve yeteneklere göre gelişir. Öğrencilerin kendi hızlarında geliştirdikleri beceri ve yetenekleri vardır. Bir öğrencinin yaşadığı konut türünün öğrenmeyle ilgisi yoktur.

Bazı durumlarda, düşük gelirli öğrenciler yüksek gelirli akranlarından daha fazla kendini adamıştır. Bunun nedeni, bu öğrencilerin iyi bir meslek edinerek elde edilebilecek daha iyi yaşam koşullarına sahip olmaları için motive olmalarıdır.

Tabii ki, aile kültürü ve yeterli çalışma alanına sahip olmak öğrencinin akademik performansını etkileyebilir. Bununla birlikte, bunlar mutlaka belirleyici faktörler değildir.

Bir sınıfta daha az öğrenci daha iyi performans anlamına gelir

Asıl önemli olan öğrenci sayısı değil öğretmenlerin kalitesidir. Bir sınıfın daha az öğrencisi varsa, dikkatin daha kişiselleştirileceğini söylemeye gerek yok. Ancak, öğretmen ilgili değilse, sınıfta kaç öğrencisi olduğu önemli olmayabilir.

eğitim ve öğretmenin önemi

Bir diplomaya ek olarak, öğretmenlik kabiliyeti olan öğretmenlere yatırım yapmak önemlidir. Kabiliyeti olan bir öğretmen, ister büyük ister küçük bir sınıf olsun, tüm öğrencilerle eşit olarak ilgilenecektir. Öğrencilere gerekli kararlılık ve gayretle öğretecek ve onları aynı şekilde sevecektir.

En zeki öğrenci en iyi akademik performansa sahip olacaktır

Bazı insanlar bir öğrencinin akademik performansının eğitim için harcanan çabadan ziyade entelektüel mirasına bağlı olduğuna inanmasına rağmen, bunun tamamen doğru olmadığı iyi bilinmektedir.

Çalışmaya dair yeterli çaba ve özveri verilirse, tüm öğrenciler iyi sonuçlar elde edebilirler.

Doğuştan gelen yetenek, belirli bir alanda öğrenciye yardımcı olabilir. Ancak, bu başarıyı garanti etmez. Başarı büyük ölçüde, bir öğrencinin sınıfta bilgi ve iyi sonuçlar elde etmeye olan bağlılığına ve istekliliğine bağlıdır.

“Okul, bilgin ruhuyla, gerçeğin temeli ve iyiliğe dayanarak her toplumun sütunu olan bireyi inşa etmelidir.”
–Eugenio Maria de Hostos–

Teknolojiyle arası daha iyi olan öğrenciler daha akıllıdır

Günümüz dünyasında küreselleşme ve modernleşme her gün etrafımızı çevreler. Teknolojinin uygun şekilde nasıl kullanılacağını bilmek birçok fayda sağlayabilir.

Ancak, bu tür bir bilginin hızlı elde edildiği doğru olsa da, bir öğrenci gelecek için ne kadar iyi hazırlanırsa, teknoloji kullanımı söz konusu olduğunda başarı, bir öğrencinin zekasının tek göstergesi değildir.

Bazı öğrenciler edebiyat, diller ve bilim gibi farklı alanlarda üstünlük sağlayabilir. Bir öğrencinin belirli bir teknolojiyi nasıl kullanacağını bilmemesi, zeka eksikliğine işaret etmez. Öğrenciler farklı alanlarda zeki olabilirler.

Teknoloji söz konusu olduğunda yetenekli olan çocukların dil öğrenmek için becerilerini bir araç olarak kullanmaları önerilir.

Beden eğitimi önemli değildir

Fiziksel aktivite nörolojik düzeyde birçok fayda sağlar. Örneğin egzersiz, bir öğrencinin motivasyonunu ve dikkatini geliştirmeye yardımcı olan dopamin ve serotonin gibi nörotransmiterleri üretir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çeken öğrenciler için de onları aktif tutmasından ve dikkatlerini çekmesinden ötürü faydalı bir araç olabilir. Fiziksel egzersiz hem bedeni hem de zihni güçlendirir.

Özel eğitim devlet okulundan çok daha iyidir

Tüm eğitim kurumları aynı içeriği verir, değişen tek şey çevredir. Eğitimin kalitesi altyapıya bağlı olmak zorunda değildir.

Gerçek şu ki, öğretmenin yeteneği ve öğrencilerin öğrenme dürtüsü, farkı belirleyen şeydir. Bir öğrenci öğrenmek isterse, bunu klimalı bir odada veya bir ağacın altında da yapabilir.

okulda sohbet eden öğrenciler

Lise ilkokuldan daha zordur

Bu eğitim ile ilgili en yaygın efsanelerden biri olabilir. Nesilden nesile tekrarlanmaktadır. Tüm eğitim seviyelerinin kendilerine has zorlukları vardır. Bu zorlukların nasıl karşılanacağı öğrencinin olgunluğuna bağlıdır.

İlkokul, bazı öğrenciler için evde ebeveynleriyle olmaya alışkın olduklarından daha zor olabilir. Evden ayrılma ve diğer öğrencilerle çevrili olma şoku başlangıçta travmatik olabilir.

Lise de zor olabilir, çünkü bu aşamada öğrenciler fizyolojilerinde ve kimliklerinde değişiklikler yaşarlar. Ayrıca, bu aşamada öğrencilerden daha bağımsız olmaları istenebilir ve ilerledikçe daha fazla ödevleri olabilir, bu da stres seviyelerini artırabilir.

Okul ortamı, doğru olmaksızın tekrarlanan yanlış anlamalarla doludur. Ebeveynlerin olası sorunları düzeltmek için gerçek faktörleri bilmesi önemlidir.