Orada Olmayan Baba Değil, Çocuklarının Yanında Olan Bir Baba Olun

27 Ocak 2020
Çocuklarının yanında olmayan baba derken onlardan duygusal ve sevgi anlamında uzak olan bir babadan bahsediyoruz.

Hiçbir zaman ortalıklarda görünmeyen ya da diğer bir deyişle orada olmayan baba gibi davranmayın. Tam aksine, en küçüğünden en büyüğüne kadar, hatta size ihtiyacı olmadığını düşünecek kadar büyük olanlar için bile hep hazır ve daima çocuklarının yanında duran bir baba olun. Eğer fazla vaktiniz olmuyorsa ya da evden uzakta yaşamak zorunda kalsanız da çocuklarınızla iletişim kurmak ve onlarla mutlu anlar paylaşmak için pek çok yol bulabilirsiniz.

Ailevi nedenlerden dolayı birkaç günlüğüne şehirden ayrılmanız mı gerekiyor? Telefonunuzu geceleri de mutlaka açık bırakın. Çünkü çocuklarınız size birşey sormak isteyebilir, nasıl olduğunuzu merak edebilir ya da en azından sesinizi duymak isteyebilirler.

İş baskısı nedeniyle sürekli bir türlü ofisten dışarı çıkamıyor musunuz? O halde günümüzde yaşayan bir baba olduğunuz için çok şanslısınız. Çünkü gelişmiş elektronik cihazlar sayesinde yazışma, e-posta gönderme ve görüntülü arama çok sıradan birer yöntem haline gelmiştir. Fiziksel olarak yanlarında olamadığınız zamanlarda işte bu yöntemleri kullanarak çocuklarınızla iletişim kurun. 21. yüzyıl çocukları, kendilerini anne ve babalarına daha yakın hissetmek için teknolojiyi kullanmaya bayılırlar. Elbette çocuklar size sarılmayı ve sizi öpmeyi tercih edeceklerdir. Ancak iş nedeniyle günün en yoğun olduğu saatlerde bile çocuklarınızla bir biçimde etkileşim içine girmeniz son derece keyifli bir ayrıcalıktır.

Baba ve büyükbaba ile mutlu olan çocuk

Eve vardığınızda çocuklarınız çoktan uyumuş mu oluyorlar? Onlar farkında olmasalar da odalarına girip birer öpücük vererek iyi geceler dileyin. Ertesi sabah yine odalarına girin ve işe gitmeden önce eğlenceli ve komik şeylerle onları güldürün. Kısa da olsa birlikte geçirdiğiniz bu anları iyi bir biçimde değerlendirin. Hafta sonu çıkabileceğiniz bir yürüyüşün ya da birlikte oynayacağınız bir oyunun planlarını yapın.

Babalar; benanneyim olarak sizlerin dünyadaki en önemli varlıklar olan çocuklarınızla iyi bir iletişim kurmanız ve aranızdaki bağı sağlıklı bir biçimde sürdürmeniz için yardımcı olmak istiyoruz.

Orada Olmayan Babalar

Çocuklarının yanında olmayan baba derken onlardan duygusal ve sevgi anlamında uzak olan bir babadan bahsediyoruz. Aynı evde birlikte yaşasınlar ya da yaşamasınlar, bu tür babalar çocukları ile duygusal bir bağ kurmakta zorluk çekerler. Bunun nedeni, konunun önemini yeterince kavrayamamaları, çok işlerinin olması ve bunun sonucunda fazlaca vakitlerinin kalmaması ya da çocukları ile bu tür bir bağı nasıl oluşturmaları gerektiğini bilmemelerinden kaynaklanıyor olabilir.

Bu tür babalar, en önemli anlarında çocuklarının yanlarında olmazlar. Bir tavsiyeye ihtiyaç duyduklarında, onlara sarılmak istediklerinde, babalarını öpmek istediklerinde, onlarla vakit geçirmek istediklerinde ya da kafalarındaki bir soru işaretini gidermek için yardıma ihtiyaç duyduklarında…

Her ne kadar aynı masada birlikte oturup yemek yeseler ya da televizyon izlerken aynı koltuğu paylaşsalar da, orada olmayan baba ile çocukları aslında birbirlerine çok uzak kutuplarda yaşayanan kişilerdir.

Orada Olmayan Baba Kavramı Neden Kaynaklanır?

Çocuklarından uzak olan babalar, genellikle kendileri de benzer biçimde büyümüş kişilerdir. Yani anne ve babalarından duygusal anlamda bir öğreti görmemiş, bir tür sevgi eksikliği ile yetişmiş bireylerdir.

Orada olmayan babaların aslında birer sosyal mağdur olduklarını söylemek gerekir. Bu tür insanlar, erkeklerin sert bir karakter olduğu düşünülen ve ana görevlerinin aileyi finansal olarak ayakta tutmak olduğunu düşünen bir çevrede büyümüşlerdir. Bu nedenle çocuklara sevgi göstermesi gereken kişinin kadın olduğuna inanırlar.

Bunun dışında elbette sevgiyle eğitilip büyümüş ve alabileceği en iyi eğitimi almış, ancak yine de orada olmayan baba karakterinde kişiler de bulunmaktadır. Bunun sebebi, bu tür kişilerin bencil ve narsist bir karaktere sahip olmaları ve sahip oldukları empati yeteneğinin oldukça düşük olması nedeniyle duygusal birer insan olmamalarından kaynaklanmaktadır.

Görüldüğü gibi babaların böyle davranmasının çok farklı nedenleri bulunmaktadır.

Baba mutlu çocuğunu havaya kaldırıyor

Orada Olmayan Bir Baba Değil, Çocuklarının Yanında Olan Bir Baba Olun

Babalar; orada olmayan babaların çocukları duygusal anlamda her türlü eksiklik ve yoksunlukla büyümek zorunda kalırlar. Psikolojik açıdan ortaya çıkan pek çok davranışsal problem ve rahatsızlıkların dışında bu çocuklar, diğer insanların kendilerine göstermek istedikleri sevgiye karşı belirli bir direnç gösterirler. Genelde mutsuz olan bu çocuklar, keyifsiz ve kendilerine olan güven konusunda problemli bir hayat sürerler. Bazıları son derece disiplinsiz ve isyankar bir yapıya bürünürken, bir kısmı ise aşırı hassas bir kişiliğe sahip olurlar. O durumda da, kendilerini yakın hissettikleri bir figüre karşı normal olmayan seviyelerde bir bağımlılık hissederler. Bu kişi de çoğu kez anneleri olur.

İşte bu yüzden çocuklarınızın babası olarak, onların ekonomik ihtiyaçları kadar duygusal gereksinimlerini de olması gerektiği gibi karşılamak zorunda olduğunuzu bilmeniz önemlidir.

Çocuklarınızı, gelir düzeyinize göre desteklemek ve elinizden gelen her türlü imkanı onlar için kullanmak sizin en öncelikli sorumluluklarınız arasında bulunmaktadır. Her gün ne ihtiyaçları varsa hepsini karşılamaya çalışmalı ve tıpkı sizin güzel geçen çocukluğunuz gibi onların da benzer şekilde keyifli bir çocukluk dönemi geçirmeleri için yardımcı olmalısınız.

Aynı zamanda çocuklarınızın gereken eğitimi almalarını sağlamak ve onları bekleyen hayata hazırlamak da sizin görevleriniz arasındadır. Onlara vereceğiniz eğitim ve yapacağınız kılavuzluk sayesinde, bir yandan üniversitede kuantum matematiği konusunun üstesinden gelirken, diğer yandan da evdeki bir arızayı onarmayı öğrenmiş birer yetişkinler olacaklardır.

Çocuklarınızın babası olarak omuzlarınızda, onları dürüst, mutlu, kendine güvenen birer kadın ve erkek olarak yetiştirmenin getirdiği ağır yük bulunmaktadır. Onları dinlemeli, rahat olmalarını sağlamalı, gerektiğinde cesaretlendirmeli, onlar için önemli olan her konuda sizinle rahatça konuşmalarını sağlamalı, onlardan talep etmeli, onlara değer vermeli, alkışlamalı ve ödüllendirmelisiniz...

Kim baba olmanın oldukça kolay bir şey olduğunu düşünüyorsa son derece yanılıyordur. Çünkü babalar da anneler gibi bağlılığın, sevginin, kendini feda etmenin, şefkatin ve karşılıksız olarak değer vermenin eş anlamlısıdır.

Şimdi hemen orada, yani çocuklarınızın yanında olun.

  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.