Gençler İçin Gerilim İçeren Gizemli Kitaplar

Her geçen yıl bu kategoride çıkan yeni kitaplar en çok satanlar listesine girmeye devam ediyor. En iyi seçeneklerden bazılarını keşfetmek için yazımızı okuyun! 
Gençler İçin Gerilim İçeren Gizemli Kitaplar

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2020

Günümüzde, gençlere okuma alışkanlığı kazandırmak zordur. Bunun nedeni, okumanın dışında pek çok eğlence çeşidinin olmasıdır. Ancak belli kitaplar ve temalar hala gençler arasında yaygın olarak okunuyor ve zaman geçse de başarılı olmayı sürdürüyor. Tıpkı gerilim içeren gizemli kitaplar gibi.

Gençlerin kitap okumasını teşvik etmek ve desteklemek için bugünkü yazımızda gençlerin ilgisini çekebilecek, gerilim içeren gizemli kitaplardan örnekler vereceğiz. Aslında yalnızca gençlerin değil herkesin ilgisini çekebilir!

Gençler İçin Gerilim İçeren Gizemli Kitaplar

‘Murder in the Maze’ – J. J. Connington

Gizem ve gerilim içeren kitapların büyük çoğunluğu bir cinayet soruşturmasıyla başlar ve sadece başlığına bakarak o kitabın bir istisna olmadığını anlarsınız. Hikaye sahiplerinin cesetlerinin ortaya çıktığı, İngiliz kır kesimindeki bir evde bulunan çalılardan yapılma labirente odaklanır.

kitap okuyan çocuklar

Polisin o ana kadar bulduğu tek kanıt cinayet silahıdır: Zehirli oklar. Şüpheliler, sahiplerin akrabalarıdır. Çünkü labirentin içinde nasıl ilerlenebileceğini bilen sadece onlardır. Bu gerilim okuyucunun ilgisini taze tutacak ve okuyucular, kendilerini, olayla ilgilenen polis şefiyle birlikte farklı ipuçlarını keşfederken bulacaklar.

Maze Runner (Labirent: Ölümcül Kaçış) – James Dashner

Bu kitabın yalnızca başlığı bile, gençler için hazırladığımız gerilim içeren gizemli kitaplar listesine onu neden dahil ettiğimiz hakkında size bir fikir verecektir. Bu psikolojik aksiyon gerilim kitabının yazarı olan James Dashner, üçlemenin ilk kitabını sunar.

Hikayenin konusu, bir gün bir asansörde uyanan ve adını ya da neden asansörde olduğunu bile hatırlamayan genç adam Thomas’a odaklanıyor. Ayrıca Thomas, nereye gittiğini de bilmiyor.

Daha sonra asansör hedefine ulaşıyor. Kapılar açıldığında bir grup genç Thomas’ı karşılıyor. Bu gençler nedenini bilmeden bu bölgede birlikte yaşıyorlar. Bildikleri tek şey ‘Labirent’in kapılarının sabah açılıp geceleri kapandığı ve her 30 günde bir asansörle yeni bir üyenin geldiğidir.

Yazar Laura Gallego

Gençlerin ilgisini çekebilecek gizem ve gerilim kitaplarının yazarları arasında öne çıkan en önemli yazarlardan biri Laura Gallego’dur. Kitapları, hem yetişkinlerin hem de gençlerin zevklerine hitap edecek şekilde, büyüleyici hikayeler oluşturmak üzere fantezi, tarih ve gizemi bir araya getirir.

kitap okuyan genç kız

Hem başarısı hem de yazma becerisi benzersizdir. ‘Idhún’un Anıları’ gibi en çok satanlar listesinde yer almış kitapları da bunu kanıtlar. Aşk, macera, gizem ve arkadaşlığı bir araya getirerek öne çıkan kitaplarından bir diğeri de, bol miktarda fantezi ile birlikte karizmatik gençlerin başrolünde yer aldığı ‘The Book Of Portals’ isimli kitaptır.

Gençler İçin Daha Fazla Gizemli Ve Esrarlı Kitap

Don’t Look Back – Jennifer L. Armentrout

İşte entrika, gizem ve mizah dolu bir hikaye. Okuması çok kolaydır. Gençler bu hikayeye bayılacak ve kitabı bitirene kadar ellerinden düşüremeyecekler!

Sam’in hafızasını kaybettiği gece, arkadaşı Cassie kaybolur. O andan itibaren, Sam, öncekinden farklı olmaya karar verir ve hayatını değiştirir. Ancak Cassie’nin kaybolduğu gece neler olduğunu bilen biri Sam’in yeni hayatına başlamasına ve hafızasını geri kazanmasına izin vermeyecektir. Eğer hatırlarsa… ölebilir.

İlginizi çekebilir ...
Kitap Fragmanları Okumaya Nasıl Fayda Sağlar?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Kitap Fragmanları Okumaya Nasıl Fayda Sağlar?

Bu yazımızda, kitap fragmanları ve bu fragmanların çocukları okumaya teşvik etmeye nasıl yardımcı olacağı hakkında bilgi vereceğiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Asensi, Matilde (2006) Todo bajo el cielo
 • Armentrout, J. (2015). Cuidado. No mires atrás. Maeva Young.
 • Castillo, Javier (2017) El día que se perdió la cordura
 • Connington, J. (2018). Asesinato en el laberinto. Siruela.
 • Dashner, J. (2010). Correr o morir. Turtleback Books.
 • Gallego, L. (2009). Memorias de Idhún: la resistencia. SM.
 • Gallego, L. (2014). El libro de los portales. Booket.
 • Grijelmo, Alex (2019) El cazador de estilemas
 • Kirk, Shannon (2018) El plan
 • Larsson, Stieg (2005) Los hombres que no amaban a las mujeres
 • Setterfield, Diane (2006) El cuento número trece
 • Sierra, Javier (2017) El fuego invisible
 • Neuhaus, Nele (2010) Blancanieves debe morir 
 • Sveistrup, Søren (2019) El caso Hartung
 • Tokarczuk, Olga (2009) Sobre los huesos de los muertos

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.