Gençler İçin Kitap Serileri: 8 Alternatif

22 Şubat 2021
Gençler için yazılan kitaplar, çok önemli değerler içerir ve zihinsel gelişim üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu yazımızda gençler için kitap serileri önereceğiz.

Kitap okumak, gençler için duyguları yönlendirmenin, zevkleri ve ilgi alanlarını yaratıcı bir şekilde keşfetmenin harika bir yoludur. Gençler için çok çeşitli kitap serileri vardır. Macera, fantezi, gizem, dostluk ve aşk temaları gibi her zevke ve ilgi alanına uygun seçenekler mevcuttur.

Gençler için 8 kitap serisi

Artemis Fowl, Eoin Colfer

Küçük Artemis 12 yaşındadır ve şimdiden uzman bir altın hırsızı haline gelmiştir. Altınlar kime ait? Büyülü varlıklara ve insanlara… Artemis’in sadık hizmetçisi de bu romanda kendi bakış açısını anlatır ve Artemis’e asil ideallerini göstermeye çalışır.

Percy Jackson ve Olimposlular, Rick Riordan

Percy Jackson’ın monoton hayatı, babasının Yunan tanrısı Poseidon olduğunu keşfettiğinde büyük ölçüde değişir. O andan itibaren maceraları, Zeus’un şimşeğini çalan bir hırsızı yakalamanın etrafında döner.

Duman ve Kemiğin Kızı, by Laini Taylor

Gençlere yönelik kitap serilerinde de kadın kahramanlara rastlarız. Bu üçlemenin ana karakteri Karou, Prag’da sanat okumaktadır. Bununla birlikte, hikaye günlük hayatına değil, hayatını çevreleyen gizeme ve canavarlara odaklanır.

kitap okuma alışkanlığı

Ejder Ateşi, Sophie Jordan

Ejderhaların nesli tükenmek üzeredir ve Jacinda, form alabilen son insanlardan biridir. İnsan topraklarına göç ettikten sonra, avlanmamak için tüm ejderha yeteneklerini barındırmalıdır. Ancak başına talihsiz bir olay gelir ve karşılaştığı onca sıkıntı arasında, bir de bir ejderha avcısına aşık olur.

Açlık Oyunları, Suzanne Collins

Açlık Oyunları üçlemesi, son yılların en çok satan gençlik kitap serilerinden biridir. Distopyan bir gelecek yaratmak için tasarlanan bilim kurgu bileşenler, ana kahraman Katniss Everdeen’i çok tanıdık ve baştan çıkarıcı bir hale getirir.

Ölmek İçin On Üç Sebep, Jay Asher

Bu kitap gerçek dostluğun bir destanı niteliğindedir. Her şey Clay Jensen’ın birkaç gün önce intihar eden arkadaşı Hannah Baker’dan kaset kayıtları almasıyla başlar. Bütün olay örgüsü, Hannah’ın dramatik sesiyle kayıt aldığı ve kendisini öldürmesinin nedenini açıkladığı bu kasetlerin etrafında toplanır.

Uyumsuz, Verónica Roth

Bu, gençler arasında bir başka popüler distopyan seridir. Ana karakter Beatrice Prior, Samimiyet, Vazgeçme, Korkusuzluk, Dostluk ve Akademisyenlik olmak üzere 5 gruba ayrılmış bir toplumda yaşamaktadır. Beatrice,  mevcut anlaşmazlığı içerisinde mi kalacağına yoksa başka bir gruba transfer mi olacağına karar vermelidir. Yapacağı seçim hem kendisini hem de toplumu şok eder.

kitap okumanın önemi

Beşinci Dalga, Rick Yancey

Ana karakter Cassie Sullivan, yalnız ve sürekli uzaylı istilasına maruz kalan genç bir kadındır. Kaderini kucakladığı için, hissettiği olgunlaşma ihtiyacı kaçınılmazdır. Derin bir psikoloji hikayesi olan bu kitap gençler için idealdir.

Kısacası, gençler için inanılmaz bir seri çeşitliliği vardır. Fantastik, fütüristik veya günlük senaryolar, gençlerin keşiflerini derinleştirmek için bir çatı görevi görür.

Buradaki ana fikir sadece okumaya başlamak değil, okumaya karşı ilgiyi devam ettirebilmektir. Gençlere yönelik bu kitap serileri, okumak, öğrenmek ve büyümek için tüm gereksinimleri karşılar.

  • Eoin Colfer. (2011). El mundo subterráneo. (Artemis Fowl 1). Montena.
  • Rick Riordan. (2014). El ladrón del rayo (Percy Jackson y los dioses del Olimpo 1). Salamandra.
  • Laini Taylor. (2012).Hija de humo y hueso (Hija de humo y hueso 1). ALFAGUARA INFANTILES Y JUVENILES
  • Sophie Jordan. (2012).Firelight, 1. Firelight. Alma de fuego. Editorial Bruño.
  • Suzanne Collins. (2012). Los juegos del hambre. Molino.
  • Madeleine Roux. (2014). Asylum. HarperCollinsChildren’sBooks.
  • María V. Snyder. (2017). Study. HQ.
  • Jay Asher. (2017). Por trece razones. Nube de tinta.
  • Verónica Roth. (2018). Divergente (Trilogía Divergente nº 1). Molino.
  • Rick Yancey. (2013). La quinta ola. Molino.