90'ların Gençlik Dizileri

90'lı yılların gençlik dizilerini hatırlayınca, evlerimize konuk olan bu diziler sayesinde o yılları yeniden yaşayacak ve nostaljik bir gezintiye çıkacaksınız.
90'ların Gençlik Dizileri

Son Güncelleme: 20 Kasım, 2019

12 ya da 15 yaşlarında olduğunuz ve okuldan eve gelip televizyondaki dizilerin keyfini çıkardığınız günleri hatırlıyor musunuz? Şimdi sizleri, hayatınızın bir döneminde geçirdiğiniz anları, özellikle çocukluk ve gençlik yıllarınızı yeniden yaşamaya ve hatırlamaya davet ediyoruz. 90’ların gençlik dizileri konulu bu yazımızda bu dizilerden bazılarını sizlere hatırlatmak istedik. Bu dönem, yaşanan büyük değişimler ve teknolojik gelişmeler nedeniyle televizyon tarihinin en önemli dönemlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Şimdi patlamış mısırları hazırlayın ve gençlik yıllarınızda en sevdiğiniz dizilerin keyfini çıkarın. Hadi başlayalım!

90’ların Gençlik Dizileri

Sürpriz Akraba (Prince of Bel Air)

90’lı yılların en önde gelen dizilerinden biri, aslında tüm televizyon tarihinin en iyi dizilerinden biri olan, Will Smith’in başrolde olduğu Sürpriz Akraba adlı yapımdır.

Dizi, kahramanın çok sevilen ve dizi ile adeta özdeşleşen rap şarkısı, Carlton Banks’in dansları ya da hem ciddi hem de sempatik amca Phillip Banks ile dünya tarihinin en önemlli gençlik dizileri arasında kendine yer bulmuştur.

Sürpriz Akraba

Gülme ve eğlenme garantili bu dizi, günümüzde dahi hem yetişkinleri hem de gençleri bir araya getirerek güzel zaman geçirmeleri için iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Family Matters

Dünya çapında büyük bir başarı yakalayan diğer bir Amerikan yapımı dizi Family Matters adlı yapımdır. Dizinin karakterlerinden biri olan Steve Urkel, zaman içinde ön plana çıkmış ve bu yapımın tam olarak yıldızı haline gelmiştir. Farklı ve garip giyiniş tarzının yanı sıra tarihsel deyimler kullanması bu karakteri dizinin adeta bir markası yaparak hafızalara kazımıştır.

90’lı yılların gençlik dizileri ile rahatlayıp biraz iyi vakit geçirmek isteyenler için eğlence garantili bir seçenek olan bu yapımda Urkel, en sonunda platonik aşkı olan Laura Wilson ile aşk yaşamaya başlar.

90’lı Yıllardan Diğer Gençlik Dizileri

Beverly Hills 90210

Bazı gençlik dizileri gençlerin, diziden öncesi ve sonrası olarak niteleyebilecekleri ölçüde hayatlarını etkilemiştir. Gençler, bu yapımlardan öylesine etkilenmiştir ki, posterleri duvarlarını süslemiş, dizinin karakterlerinden yatak örtüleri üretilmiş ve yıldızlarından oluşan dosyalar hazırlanmıştır. Bu dizilerin yaşamlarını derinden etkilediği ve hayatlarını adeta şekillendirdiği milyonlarca gencin varlığından söz etmek mümkündür.

İşte Beverly Hills 90210 bu kategoriye girebilecek gençlik dizileri arasında yer almaktadır. Beverly Hills’in göz alıcı ortamında hayat bulan bu hikayede, yapımın parçası durumundaki karakterlerin tamamı ergenlik çağlarında insanların başına gelebilecek her türlü durumla karşılaşmaktadır.

Artık ergenlik çağında bir insan olmadığınızın farkındayız, ancak her insan kimi zaman nostalji yaparak o eski fantastik anları yeniden yaşamak isteyebilir. Eğer siz de bu şekilde hissediyorsanız, çok şanslısınız. Çünkü geçtiğimiz Ağustos ayında ABD’de yayın yapan Fox adlı televizyon kanalında, klasik hale gelmiş bu dizinin yeniden çekilen versiyonu izleyicinin beğenisine sunulmuştur.

Bu yıl Mart ayında hayatını kaybeden Luke Perry dışında tüm karakterlerin, dizinin bu yeni çekimlerinde yer aldığının da altını çizelim.

90’ların En Komik Dizilerinden Biri: Blossom

Sıradan bir gençten çok daha parlak, becerikli ve modern bir genç kızın bu hikayesi, milyonlarca insanın ilgisini çekmeyi başarmış ve dönemin en çok izlenen yapımlarından biri olmuştur. Dizi, bu genç kız ile ailesinin yaşamlarını konu almaktadır. Anneleri tarafından terk edilen ailede hem kendisine, hem kardeşlerine hem de babasına bakmak zorunda kalan bu gencin maceraları büyük ilgi görmüştür.

Bu dizinin başarılı olmasındaki en önemli etmen, günlük hayatta herkesin karşısına çıkabilecek sıradan sorunları tamamen yalın ve herhangi bir ikiyüzlülük söz konusu olmadan işlemesinden kaynaklanmıştır.

Blossom gençlik dizisi

Dawson’s Creek

Genç insanlarla konuşmak ve onların duygusal sorunlarına çözüm bulmak her zaman için pek de kolay olmayan bir iştir. Bu nedenle, özellikle gençlere hitap eden Dawson’s Creek, diziyi takip eden izleyicilerin hayatlarında adeta bir dönüm noktası niteliği kazanmıştır.

15 yaşlarındaki gençlerin rol aldığı bu televizyon dizisi altı sezon boyunca izleyicisinin karşısına çıkmayı başarmıştır. Dizinin ana konusu olarak bu gençlerin iç dünyalarında yaşadıkları çatışmalar ele alınmıştır. Dawson’s Creek’in her zaman için dramatik dokunuşu olan bir dizi olduğu doğruysa da, bu durum eşi benzeri olmayan bir başarıya ulaştığı gerçeğini de değiştirmemektedir.

Sweet Valley Twins

90’ların gençlik dizileri listesinde sizlere sunacağımız bu son dizi her ne kadar yukarıda detaylarını verdiklerimiz kadar başarılı olamasa da, döneminin en önde gelen gençlik dizileri arasında kendine bir yer edinmiştir. Tamamen televizyon için üretilen diğer dizilerin aksine Sweet Valley Twins, gençler arasında oldukça popüler kitap serilerinden uyarlanarak ekranlara taşınmıştır.

İzleyiciler bölümler ilerledikçe dizinin birbirine hiç benzemeyen iki karakterinin hayat hikayelerini ve kişiliklerini öğrenme fırsatı bulmaktadırlar. Aynı zamanda bu karakterlerin arkadaşları, aşkları ve lise hayatlarına ilişkin detaylar da dizinin konusunu oluşturmaktadır.

İlginizi çekebilir ...
Bebekler İçin 7 Harika Televizyon Dizisi
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bebekler İçin 7 Harika Televizyon Dizisi

Ebeveyn olarak çocuklarımızı mutlu etmek bizim için en önemli şeydir. Onlarla ilgilenemediğimiz zamanlarda, keyifli vakit geçirmelerini sağlayacak ...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.