Çocuğunuz Lisedeki İlk Gün ile Nasıl Başa Çıkabilir?

Rutindeki ve çevredeki değişiklikler yüzünden, liseye başlamak çocuklar ve aileler açısından zor bir tecrübe olabilmektedir.
Çocuğunuz Lisedeki İlk Gün ile Nasıl Başa Çıkabilir?

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2019

Lisedeki ilk gün genellikle göz korkutucu olabilir ancak bu sizin için de böyle olacağı anlamına gelmez. Bu günü mümkün olduğunca az stresli bir şekilde atlatabilmek için bazı temel önlemler alabilirsiniz. Lisenin ilk gününün bu kadar stresli olmasının sebebi, çocuğun yaşamında yeni bir sayfa açılmasıdır.

Bu yazımızda, bu günü rahat bir şekilde atlatabilmenize yardımcı olacak birkaç tavsiye vereceğiz. Liseye geçiş süreci kesinlikle olumlu bir deneyim olarak görülmelidir.

Lisenin ilk gününde öğretmenler önemli bir rol oynar

Çocuğunuz daha çok çalışmak ve daha bağımsız olmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle okulun sağladığı kaynaklardan faydalanma konusunda onu teşvik etmek önemlidir. Öğretmenler çocukların güvenebileceği kişiler olabilirler ve okulun ilk günü ve dönem boyunca çocukları yönlendirebilirler.

koridorda koşan çocuklar

Öğretmen, gençlerin lise hayatlarında önemli bir rol oynayabilir ve onlara gelecekleri konusunda yardımcı olabilir. Çocuğunuzu öğretmeniyle yakın olmak ve ona sorular sormak konusunda teşvik edin. Gerekli durumlarda özel ders alabileceğini de çocuğunuza hatırlatmalısınız.

Çocuğunuz lise öğretmenlerinin daha mesafeli ve talepkar olacağını düşünüyor olabilir ancak durum böyle değildir. İlkokul, ortaokul veya lise fark etmeksizin bütün öğretmenlerin tek amacı eğitim sürecini kolaylaştırmak ve gerektiğinde öğrencilere destek olmaktır.

Üniversite hedefleri bekleyebilir

Pek çok öğrenci, daha lisenin ilk gününden üniversite hedeflerini düşünmeye başlar ve doktor, mühendis veya öğretmen olmak gibi hedefler koyar. Bu hedeflerin zaman içerisinde değişebileceğini bu yeni süreçte çocuklarınıza hatırlatarak onların içini rahatlatabilirsiniz. Çocuğunuzun rahatlaması sizin de stresinizi azaltacaktır.

Lise beklentileri

İşleri sizin ve çocuğunuz için kolaylaştırmanın iyi bir yolu, bu süreçteki beklentileriniz konusunda çocuğunuzla konuşmaktır. Beklentileriniz notlar ve davranışlar ile ilgili olabilir.

Okul dışı herhangi bir aktivite yapmak isteyip istemediğini, eğer istiyorsa bu aktivitenin ne kadar süre gerektirdiğini çocuğunuza sorabilirsiniz. Eğer en baştan bir şeyleri kesinleştirirseniz, okulun ilk günü daha kolay geçecektir.

kitap okuyan çocuklar

İletişim

Çocuğunuzla iyi bir iletişiminizin olması oldukça önemlidir. Ayrıca, gerektiği zaman çocuğunuz okuldan size nasıl ulaşabileceğini de bilmelidir. Bunlar, okulun ilk günü için gereklidir. Hem anne babalar hem de çocuklar, okulun cep telefonu ile ilgili kurallarını bilmelidir.

Örneğin, bazı okullar telefonların kapalı tutulmasını ve sadece acil durumlarda kullanılmasını isterken, bazıları da telefonların sessize alınmasını ve derslerde öğrencilerin telefonla ilgilenmemesini talep etmektedir.

Lise programı

Yeni ders programı, okul dışı aktiviteler ve yeni bir sosyal yaşam ile çocuğunuzun daha yoğun bir temposu olacaktır. Bu da, okul başlarken karar verilmesi gereken bir şeydir.

Çocuğunuzun sizinle iletişim kurmak istemediği ve daha az vakit geçirmek istediği için sizi görmezden geldiğini düşünmeyin. Bunun sebebi çocuğunuzun bu değişen çevreye uyum sağlamaya çalışması ve yeni sorumluluklar almasıdır.

Lisenin ilk gününde çocuğun bütün sorunlarını çözmeyi denemeyin

Büyümek, eylemlerin sorumluluğunu almayı gerektirir. Bu durum liseye başlayan gençler için de önemlidir. Çocuğunuzu dinleyebilirsiniz ve ona tavsiyeler verebilirsiniz ancak çocuğunuzun bütün sorunlarını çözmeye çalışmamalısınız.

İhtiyaçları olduğunda çocuğunuzun yanında olacağınızı ona daima hatırlatın ancak çocuğunuzu kontrol etmeye çalışmayın. Çocuğunuz, ona güvendiğinizi bilmeli ve sorunlarını kendi başına çözmesi gerektiğini öğrenmelidir. Bu, onun özgüvenini artıracaktır.

Özetlemek gerekirse, lise ile ilgili her ayrıntıyı en başından netleştirmek herkese yardımcı olur. Böylece, lisenin ilk günü stresini kolayca atlatmış olursunuz. Bu basit tavsiyeleri uygulayarak, senenin daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Eva Bach Cobacho. Adolescentes, qué maravilla. 2008. Plataforma Editorial S.L.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.