Çocuklara Bisiklete Binmeyi Öğretmek

Bisiklete binmeyi öğrenmek hem çocuklar hem de ebeveynler için bir sınav niteliğindedir. Bugünkü yazımızda, bu sınavı mümkün olan en az yarayla nasıl atlatabileceğinizden bahsedeceğiz.
Çocuklara Bisiklete Binmeyi Öğretmek

Son Güncelleme: 22 Mart, 2020

Çocuğunuza bisiklete binmeyi öğretmek için profesyonel bisikletçi olmanıza gerek yok. Yapmanız gereken hazırlıklı olduğunuzdan emin olmak, çocuğunuza bisiklete binmeyi öğretme arzusuna ve bu iş için gerekli zamana sahip olmak. Eğer bunlar tamamsa, el ele bu zorlu sınavı kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Çocukların bisiklete binmeyi öğrenmeye hazır olmaları, tamamen onların motor becerileri ile ilişkilidir. Genellike 3 yaşından sonra yeterli seviyeye ulaşılmış olurlar. Bu yaşlarda dengelerini sağlayabilir ve pedal çevirecek kuvvete sahip olabilirler.

Bunu daha erken yaşta yapabilecek çocuklar olduğu gibi, bisiklete binmeyi öğrenmesi daha uzun zaman alacak çocuklar da vardır. Burada önemli olan çocuğunuzun bisiklete binmeyi öğrenmek istemesi ve onu bu konuda motive edebilmeniz.

Bunun yanı sıra, bu beceriyi edinebilmek için ideal zamanın altı yaş öncesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu yaştan sonra çocuklar korkularını keşfetmeye başlarlar ve bisiklete binme cesaretini göstermeleri daha da zorlaşabilir.

Çocuklara Bisiklete Binmeyi Öğretmek

Öncelikle gerekli şeyleri şöyle bir sıralayalım:

  • Koruyucu ekipmanlar: kask, dizlik ve dirseklik. Bu ekipmanlar sayesinde çocuğunuz düştüğü zamanlarda yaralanmalardan korunabilecek.
  • Çocuğun boyuna uygun bir çocuk bisikleti.
  • Herhangi bir engele ya da insan kalabalığına takılınmayacak, çocuğunuzun özgürce pedal çevirebileceği geniş bir alan.
Bisiklete binmeyi öğrenen çocuklar

Bu Süreci En Kolay Şekilde Nasıl Atlatabiliriz?

1. Doğru Boyutlardaki Bisikleti Seçmek

Bisiklet çocuğun boyuna uygun olmalı. Seleye otuturken düz taban bir biçimde yere değebilmeliler. Böylelikle daha güvende hisseder ve bisiklete binmeyi daha hızlı öğrenebilirler.

2. İyi Bir Fren Sistemi

Diğer bir etmen de fren sistemi. Fren sisteminin kullanımı kolay olmalı ki çocuğunuz gerek duyduğunda bu sistemi rahatlıkla kullanabilmeli.

Çocuklar genellikle fren yapmak için ayaklarını yere sürürler. Fakat ebeveyn olarak yapmanız gereken onlara durmak için fren sistemini nasıl doğru bir biçimde kullanabileceklerini öğretmek.

3. Bisiklete Binmeyi Öğretmeden Önce Bazı Ön Bilgiler Sunun

Çocuğunuz iki tekerlekli bisiklet öncesinde yardımcı tekerlekleri olan bir bisiklet kullanırsa, bu süreç çok daha kolaylaşacaktır. Bu bisikletleri kullanırken çocuğunuzun dengede kalmaya alışması için yardımcı tekerlerden birini ya da ikisini birden çıkarabilirsiniz.

Bisikletin sağa sola kaydığını hissettiklerinde ayaklarını yere koymalarını ya da yerden kaldırmalarını söyleyerek, çocuğunuzun güven kazanmasına izin verin.  Ayrıca biraz hız kazanıp ayaklarını kaldırarak dengede durmalarını sağlamakta da fayda var.

“Çocukların bisiklete binmeyi öğrenmeye hazır olmaları, tamamen onların motor becerileri ile ilişkilidir.”

4. Ne Yapmaları Gerektiğini Açık Bir Şekilde Belirtin

Çocuğunuza nasıl pedal çevirmesi gerektiğini açıklayın. Bu daha kolay olduğu için çocuklar genelde önce tersine pedal çevirmeye başlarlar. Bunu bir süre yapmalarına izin verdikten sonra nasıl ileri doğru pedal çevireceklerini açıklayın. Bunu yaptıktan sonra bisikletin hareket ettiğine şahit olacaklar.

Ormanda bisiklete binen dört kişilik aile

5. Bisiklete Binmeyi Öğrenirlerken Onlara Koşulsuz Destek Sağlayın

Artık çocuğunuz pedal çevirmeyi öğrendiğine göre, selenin arkasından tutarak bisikletin düz durmasını sağlayın ve bir ayaklarını pedalda, bir ayaklarını yerde tutmalarını söyleyin. Pedala hangi ayaklarını koymaları gerektiği çocuğunuzun sağ ya da sol elini kullanmasına göre değişebilir. Pedalın üzerindeki ayak başlangıç için gerekli gücü sağlayacaktır.

Biraz hız kazanmalarına yardımcı olmak için seleden itin ve pedal çevirmeye başlaması için bisiklet hareket etmeye başladığı anda ayaklarını yerden kaldırmasını söyleyin. Çocuğunuz bunu yaptığında seleyi bırakın ve pedal çevirmeye devam etmesini söyleyin.

Artık üstünüze düşen görevlerin çoğunu yerine getirdiniz. Bundan sonra yapmanız gereken, çocuğunuzu denemeye devam etmesi için teşvik etmek.

Bu süreçte çocuğunuzun düşmesine izin verin. Bu gayet normal bir durum ve bu durumla karşı karşıya kaldığınızda siz de çocuğunuz da sakin kalmayı başarabilmelisiniz.

Sonuçta, kullandığınız güvenlik ekipmanları çocuğunuzun kafası da dahil olmak üzere vücudunun büyük bir kısmını korumak için üretilmiş materyaller.

Eğer çocuğunuz gergin olduğunuzu hissederse, kendine güvenmesi de bu doğrultuda zorlaşır. Bisiklete binmeyi öğrenirken onları yüreklendirin!

This might interest you...
Çocuklara Bisiklete Binmeyi Öğretmenin Faydaları
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuklara Bisiklete Binmeyi Öğretmenin Faydaları

Çocuğunuza bisiklete binmeyi öğretmek, hem fiziksel hem de zihinsel gelişim için son derece faydalıdır. Bu yazımızda daha fazlasını öğrenin.