Nitelik Çantası: Çocuklarda Özgüven Gelişimi Alıştırması

8 Şubat 2020
Bu yazımızda sizlere sunacağımız bu çok basit ancak bir o kadar da pratik alıştırma ile çocukların özgüveninin nasıl artırılabileceğini öğreneceksiniz.

Çocuklarda özgüven gelişimi ve artırılması, doğru bir gelişim süreci için oldukça önemlidir. Bu konu üzerinde çalışmak için nitelik çantası gibi bazı alıştırmaları deneyebilirsiniz. Şimdi size bunun nasıl yapıldığını açıklayacağız.

Ancak öncelikle bilmemiz gereken şey, özgüven aslında, bir kişinin kendisini doğru bir biçimde değerlendirebilmesi ve bunu yaparken de subjektif özelliklerini dikkate almasıdır. Kişinin kendi hakkında bir kanıya varması ise tecrübelerine, kendini algılama biçimine ve diğer insanları değerlendirme yeteneğine bağlıdır. Bu nedenle çocukların erken yaşlardan itibaren sevildiklerini hissetmeleri ve yakın çevreleri tarafından kabul gördüklerini bilmeleri son derece önemli bir konudur.

“Nasıl bitkilerin suya ihtiyacı varsa, çocukların da teşvik edilmeye ihtiyaçları vardır. Bu olmadan yaşamaları oldukça zordur.”

-Rudolf Dreikurs-

Nitelik Çantası: Çocuklarda Özgüven Gelişimi

Nitelik çantası farklı tecrübelerin, duyguların ve düşüncelerin yeniden yaşanmasını içerir. Bu alıştırmanın amacı, kişinin sahip olduğu tüm güçlü ve zayıf noktaların gün ışığına çıkarılması ve değerlendirilmesidir. Bu aşamada, olumlu özelliklere ve niteliklere özel bir vurgu yapılmaktadır. Bu tür özellikler, hayali nitelik çantasının içinde mutlaka bulunması gereken ve kişiye hayatı boyunca eşlik edecek olan özelliklerdir.

Özgüveni yüksek kız gülümsüyor

Bu alıştırmanın temel amacı çocukların özgüvenini geliştirmek ve desteklemektir. Buna ek olarak, kendi kendini değerlendirme olarak açıklanabilecek bu aktivite çocukların şu özellikleri edinmelerinde de yardımcı olacaktır:

“İnsanın kendini sevmesi, sonsuz bir aşk hikayesinin başlangıcıdır.”

-Oscar Wilde-

Nitelik Çantası: Alıştırmanın Adımları

Nitelik çantası alıştırmasını yapmak için aşağıda yer alan bir dizi adımı takip etmeniz gerekmektedir:

 1. Çocuğa bir sırt çantası resmi ile yuvarlak şekilde kesilmiş ve taş olarak kullanılacak olan boş kağıtlar verilir.
 2. Çocuktan bu “taşlara” kendi olumsuz ve olumlu düşüncelerini yazması istenir.
 3. Bu nitelikler çanta resminin üstüne yapıştırılır.
 4. Daha sonra çocuktan bu “taşlardan” bazılarını çantadan çıkarması istenir. Çünkü nitelik çantası bunların hepsini taşıyamayacak kadar ağırlaşmış durumdadır.
 5. Ufaklığın kurtulmak istediği olumsuz özellikleri çıkarıp alması gerekir.
 6. Olumlu nitelikler ise daha çok vurgulamak ve daha önemli olduklarını belirtmek için farklı renklere boyanır.

Tüm bu adımlar çocuklar şu süreçlerden geçerken bir tür rehber görevi görecektir:

 • Kendi düşünce ve hislerini gözden geçirme, yani iç gözlem.
 • Kendini tanıma.
 • Kendini değerlendirme.
 • Kendini kabullenme.

Bu sayede özgüvenin oluşumu ve gelişmesi için olumlu bir adım atılmış olacaktır.

Anne ve baba kızlarını motive ediyor

Çocuklarda Özgüvenin Kaynağı

Özgüvenin çocukların içinde bulundukları ve etkileşim halinde oldukları sosyal çevreden kaynaklandığını unutmamak gerekir. Ve özellikle en yakınlarında bulunan kişilerle (aile, yakın arkadaş çevresi, öğretmenler vs.) kurdukları bağlar bu anlamda çok önemlidir. Bu bağlar, çocukların özgüveninin düşük ya da yüksek seviyelerde olmasını doğrundan etkileyen birer faktör olma özelliği taşımaktadır. Yani çocuklar kendi niteliklerini şu etkenleri baz alarak algılamaktadırlar:

 • Diğer insanların, yaptıkları davranışları yorumlama biçimleri.
 • Diğer insanların, sahip oldukları meziyet ve noksanlıkları iletim biçimlerine ilişkin bilgiler.
 • Diğer insanlar ve özellikle sevdikleri kişiler tarafından kendilerine davranılma şekli.

Sonuç olarak, yukarıda belirttiğimiz detaylar da dikkate alınınca, çocukların özgüvenini yükseltmek için nitelik çantası alıştırmasının tek başına yeterli bir çaba olmayacağı kolayca anlaşılacaktır. Bu aktivite sadece bir yardımcı görevi görecektir. Özgüven konusunda esas önemli ve gerekli olan nokta, çocuklara her gün destek vermek ve onlarla yakından ilgilenmektir. Yani çocukların sevildiklerini ve değer verildiklerini hissetmeleri, özgüvenlerinin artması için son derece önemlidir.

“Çocukluk dönemi, insan hayatındaki her şeyin inşa edildiği zaman dilimidir. Bu dönem, kişiye özel ve kaliteli bir eğitim açısından çok değerlidir.”

-Paulo Freire-

 • Orientados. (s.f). Autoestima: dinámicas. Generalitat Valenciana: Conselleria de Educación, Cultura y Deporte.