Çocukluk Korkusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

22 Aralık 2019
Korku, genellikle yeni veya tehdit edici bir ortama verilen normal bir tepkidir. Çocuklar genellikle büyüdükçe korkularını ifade eder. Bunun nedeni, günlük yaşamlarındaki tehlikelerin daha fazla farkına varmalarıdır.

Çocukluk korkusu tüm kültürlerde meydana gelen evrensel bir olgudur. Tek açıklama, korkunun çocuk gelişiminin önemli bir parçası olduğudur.

Küçük ölçekte, çocuklarda bu korku duyguları her zaman nahoştur. Öte yandan, çocukta, tehlikeli olduğunu düşündüğü bir duruma uyum sağlamak gibi hayatta kalma işlevi yerine getirirler.

Aynı şekilde, korku gerçek bir neden olmadığında, çocuğun günlük durumlarla yüzleşme kabiliyetini önemli ölçüde değiştirebilir.

Kuşkusuz, korkuların evrimsel ve belirli bir yaşta normal olduğuna dair hiçbir şüphe yoktur. Çocuklar büyüdükçe ve olgunlaştıkça, korku seviyeleri normalde azalır.

Tüm bunlara rağmen, bazı durumlarda, bu korkular daha uzun sürebilir. Bazen profesyonel yardım gerektiren bozukluklar haline gelirler.

Çocukluk korkusu kökenleri

1. Aile kalıpları

Korkma eğilimi olan veya anksiyete bozuklukları öyküsü olan ebeveynler, olmayanlara nazaran daha sık korku ve kaygılara sahip olan çocuklar yetiştirirler.

2. Olumsuz bilgi

Belirli bir durum veya uyarıcı hakkında olumsuz bilgi bir korku kaynağı olabilir. Çocuklar, bir şey hakkında düşüncelerine, etraflarındakilerin buna nasıl tepki verdiklerine dayanarak karar verecektir.

çocukluk korkusu yaşayan çocuk

3. Doğrudan öğrenme

Çocukların doğrudan öğrendikleri bazı korkular vardır. Örneğin, nefes alamama korkusu. Bu, astım krizi geçiren veya gecenin ortasında nefes alamayarak uyanan çocuklar için geçerlidir.

4. Koşullandırma

Korku edinmenin bir başka yolu koşullanma yoluyla gerçekleşir. Elinde patlayan bir havai fişek yüzünden yaralanan bir çocuk düşünün. Aslında, havai fişekleri görmek bile çocuğun korkmasına neden olacaktır muhtemelen.

5. Hoş olmayan deneyimler

Son olarak, diğer hoş olmayan veya travmatik yaşam deneyimleri çocuklarda korkuya neden olabilir. Bunlar, kötü muamele görmeyi, kavga etmeyi veya duygusal olarak etkili durumları içerir. Bunlara örnekler, diğer birçok durumun yanı sıra kazalar ve sevilen birinin ölümü olabilir.

En kötü ihtimalle, bu korkular daha ciddi klinik hastalıklara yol açabilir. Bunlar arasında belirli fobiler, yaygın kaygı veya posttravmatik stres bulunmaktadır.

“Daima korktuğun şeyi yap, korku böylece ölür.”

Ralph Waldo Emerson

Çocukluk korkusu ile nasıl savaşılır?

Korkular daha şiddetli, ısrarcı olduğunda ve çocuğun normal ritmini ailesi, okulu veya çevresi ile değiştirdiğinde, özel bir tedaviye ihtiyacı olabilir.

Çocuğunuzun korku ile mücadele etmesine yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını izleyin:

Normal davranın

Endişe veya sıkıntı göstermemelisiniz. Çocukların çoğunlukla ebeveynlerinin ruh hallerini ve davranışlarını içselleştirdiğini unutmayın.

Çocuğu, onu korkutan şeyi yapmaya zorlamayın

Çocuğun gelişimini ve günlük yaşamını önemli ölçüde etkileyen korkulara gelince, ona yardım etmek için bir müdahaleye ihtiyacınız olabilir.

Çocuğunuza rehberlik edin

Bazı psikolojik teknikler duygusal evreleme denilen şeyi kullanır. Önceki talimatları kullanarak, çocuğun korkularıyla yüzleşmesi için farklı yaklaşımlar kullanabilirsiniz.

Çocuğun en sevdiği kahramanın asistanı veya yardımcısı rolünü benimsemesi gerekir. Aslında, bu tedavi en çok anksiyete bozukluklarında, korkularda ve fobilerde kullanılır.

Bir model aracılığıyla hareket etmek

Ebeveynlerden biri, çocuğa hiçbir şeyin yanlış olmadığını öğretmek için korkunç davranışları (örneğin karanlık bir odada olmak) gerçekleştirebilir. Bununla birlikte, model çocukla aynı yaşta olduğunda en etkilidir.

çocukluk korkusu nedeniyle ağlayan kız

Çocuğunuza gülmeyin

Çocuğunuzun korkularına, özellikle de akranlarının yanında gülmekten her zaman kaçının. Dikkatinizi bir çözüm bulmaya odaklayın, asla onunla dalga geçmeyin.

Anksiyete

Korku ile ilgili her konuda anksiyete de mevcuttur. Terim, önemli psikofizyolojik değişimleri vurgulamak için kullanılır. Çocukların vücudunda yoğun bir şekilde korktukları zaman ortaya çıkarlar.

Bu, belirli bir kaynaktan ortaya çıkabilir veya ayrıca herhangi bir uyarıcı olmadan da gerçekleşebilir. Basitçe, çocuklar acı çekerler ama neden böyle hissettiklerini tam olarak belirleyemezler.

Kısacası, çocuğunuzun çocukluk korkusu varsa endişelenmeyin. Tamamen normaldir ve aşırı olmadığı sürece endişe nedeni değildir. Çocuğunuzun üstesinden gelmesi için bu yazıdaki ipuçlarını kullanın!