Oyuncak Hikayesi: Oyuncaklar Geri Dönüyor

Bir oyuncağın en büyük korkusu nedir? Bir çocuğun favorisi olmaktan uzaklaşıp bir kenara atılmak… İşte Oyuncak Hikayesi filminin konusu budur.
Oyuncak Hikayesi: Oyuncaklar Geri Dönüyor

Son Güncelleme: 16 Şubat, 2021

Oyuncak Hikayesi, 90’ların en popüler çocuk animasyon filmlerinden biridir. Yönetmenliğini John Lasseter’in yaptığı ve yapımcılığını Pixar’ın üstlendiği 1995 yapımı film, bir grup oyuncağın maceralarını anlatır. Bu film hem çocukların hem de yetişkinlerin gönlünü fethetmiştir. Aynı zamanda tamamen bilgisayar çizimleriyle yapılan ilk uzun metrajlı filmdi.

Film, altı yaşındaki Andy ile oyuncaklarının hikayesini anlatır. Andy doğum günü için yeni hediyeler aldığında, eski oyuncakları Andy’nin artık onunla oynamayacağından korkar. Andy’nin en sevdiği oyuncak kovboy Woody’dir ancak bir aksiyon figürü olan Buzz Işıkyılı’nın beklenmedik gelişi her şeyi değiştirir.

Buzz Işıkyılı ile buluşan Andy, Woody’yi bir kanara fırlatır. Bu da iki oyuncak arasında bir rekabetle sonuçlanır. Ancak Andy’nin evine nasıl geri döneceklerini bulamadıklarından şehirde kaybolurlar ve bu sırada aralarındaki gerilim dostluğa dönüşür.

Bu gelişmiş animasyon, Bay Patates Kafa gibi çocuk klasikleri de dahil olmak üzere oyuncakların hayat bulduğu, renk ve hareket dolu üç boyutlu bir dünya yaratır.

Oyuncak Hikayesi Filmi

Filmin konusu, oyuncakların da kendilerine ait bir yaşamı olduğu konseptine dayanıyor. Havalı yüz hatlarıyla küçük Andy’yi çabucak etkileyen küstah bir aksiyon figürü Buzz Işıkyılı’nın gelişine kadar, Andy’nin en sevdiği oyuncağı Woody idi.

İkili arasında artan kıskançlık, Buzz Işıkyılı’nın sadece bir oyuncak değil gerçek bir kahraman olduğuna dair inancın artmasıyla biraz yumuşar.

Ancak ikilinin arasındaki buzlar, Andy’den ayrıldıklarında nihayet farklılıklarını bir kenara bırakmayı öğrendiklerinde erimeye başlar. Kendilerini maceralarla dolu komik bir görevde bulan ikili için hayatta kalabilmelerinin tek yolu bir arada olmaktır.

Woody bir yandan kıskançlık, reddedilme ve ikinci sıraya alınmanın verdiği aşağılama duygularıyla başa çıkmayı öğrenirken; kibirli Buzz, ihtişam illüzyonunun neden olduğu kimlik krizini çözmek zorundadır.

Woody ve Buzz, filmin başlarında birbirleriyle karşılaşır ancak her iki oyuncak da soğuk ve acımasız “gerçek” dünyaya adım attığında hayatta kalabilmek için birbirlerine bağlı olmak zorunda kalırlar.

Bununla birlikte, şehrin en tehlikeli yeri Andy’nin evinin hemen yanındadır. Andy’nin komşusu Sid, oyuncaklara işkence yapmayı çok seven biridir ve oyuncaklar için büyük bir tehdit teşkil eder.

oyuncak hikayesi

Kötü muamele gören oyuncaklar Woody ile arkadaş olur ve hepsi bir araya gelerek Buzz’ı kurtarır. Ayrıca kendi numalarını kullanarak Sid’e oyuncaklara biraz daha nezaketle davranmayı öğretirler.

Oyuncak Hikayesinin baş kahramanları kimlerdir?

Oyuncak Hikayesindeki karakterlerin listesi aşağıdaki gibidir:

1.Andy

Annesi ve kız kardeşi Molly ile birlikte yaşayan altı yaşındaki Andy’nin mavi gözleri ve kahverengi saçları vardır. Woody, Buzz Işıkyılı ve diğer oyuncakların sahibi olan Andy onlara çok iyi davranır.

2. Woody

Woody bir kovboy ve geleneksel bir oyuncaktır. Uzun zamandır Andy’nin en sevdiği oyuncağı olan Woody, Buzz Işıkyılı’nın gelişi ile altüst olur.

“Oyuncak Hikayesi, tamamen bilgisayar ortamında hazırlanan ilk uzun metrajlı filmdi.”

3. Buzz Işıkyılı

Buzz Işıkyılı bir oyuncak süper kahramandır. Zamanla Andy’nin en sevdiği oyuncağı olur ve Woody ikinci sıraya düşer. Bu, hayatlarında beklenmedik bir olaylar silsilesine neden olur.

4. Zig Zag

Zig Zag, Woody’nin sağ koludur. Kovboyun sadık bir dostu olan Zig Zag, oyuncak arkadaşlarına yardım etmek için elinden gelen her şeyi yapmaya isteklidir. Arkadaş canlısı ve oyuncu bir köpektir ve diğer Oyuncak Hikayesi oyuncaklarının bazılarına kıyasla oldukça iyi huyludur.

oyuncak karakterler

5. Rex

Rex, oyuncak kutusundaki en korkutucu dinozor gibi görünse de bu yeşil tiranozor, gruptaki en sevimli oyuncaklardan biridir. Cılız kükremesiyle ilgili tüm güvensizliklerine rağmen, Rex arkadaşlarına her zaman yardım etmeye çalışır.

Kısacası Oyuncak Hikayesi, 90’ların en iyi filmlerinden biridir. Eşi benzeri olmayan bu klasiğin, harika bir senaryosu ve güçlü karakterleri vardır.

Filmi henüz izlemediyseniz, boş bir vaktinizi bu büyüleyici karakterlerin maceralarının tadını çıkarmak için ayırabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.