Klaus: Çok Önemli Bir Mesajı Olan Animasyon Filmi

Ailenizle bir filmi gecesi yapmayı planlıyorsunuz ve ne izleyeceğinizi bilmiyor musunuz? O zaman Klaus, sizin için çok iyi bir seçim olabilir. Aşağıdaki yazımızda bu animasyon filmi hakkında her şeyi sizinle paylaşıyoruz.
Klaus: Çok Önemli Bir Mesajı Olan Animasyon Filmi

Son Güncelleme: 08 Ocak, 2021

Klaus, her ailenin birlikte izlemesi gereken bir İspanyol animasyon filmidir. İnsanların hayata bakış açıları ve kişisel gelişimleri için çok önemli ve değerli mesajlara değiniyor.

Filmin prömiyeri Kasım 2019’da yapıldı ve seyirci tarafından hoş karşılandı. Filmin değerlendirmeleri de çok olumluydu. Aslında birçok ödül kazandı ve 2019 Akademi Ödülleri’nde en iyi animasyon filmi dalında aday gösterildi.

Tüm övgüler Noel Baba efsanesini kendine özgü tarzıyla anlatan, yönetmen ve senarist Sergio Pablos’a geliyor. Bu animasyon filmini henüz izlemediniz mi? Peki, izlemek için hala neyi bekliyorsunuz?

klaus karakteri, animosyon, çizgi film

Filmin Özeti

Klaus, işsiz gezen şımarık bir genç olan Jesper’ın hikayesidir. Durum böyle olunca postanede görevli olan babası ona bir ders vermeye karar verir ve onu Kuzey Kutup Dairesi’ndeki soğuk ve ıssız bir kasaba olan Smeerensburg’a bir postacı olarak çalışmaya gönderir. Orada, bir yılda 6.000 mektubu sahiplerine iletme görevi vardır. Eğer bunu yapmazsa, babasının vasiyetinden mahrum kalacaktır.

Jesper başlangıçta bunun kolay bir iş olduğunu düşünür. Ancak oraya vardığında, şehirdeki insanların birbirleriyle sürekli çatışma halinde yaşadığını öğrenir. Aslında, insanlar Ellingboes ve Krums olmak üzere iki farklı gruba ayrılmışlardır ve birbirlerine asla mektup göndermemektedirler.

Bu durum görevini tamamlayamayan genç postacıyı çileden çıkarır. Ama bir gün her şey değişir. Şans eseri, dağda yalnız yaşayan yaşlı bir adam olan Klaus ile tanışır. Klaus’un evinde kendi elleriyle yaptığı birçok oyuncak vardır.

Birkaç şart konusunda anlaştıktan sonra, bu iki karakter birlikte çalışmaya başlar. Oyuncakları, mektup yazarak çocuklara vermeye karar verirler. Sadece gece çalışırlar ve bu sayede kimse onları görmez.

Sonuç olarak, hangi gruba dahil olursa olsun çocuklar birlikte oynamaya başlar. Dolayısıyla bu tutum yetişkinlere bir ders verir. Böylece farklılıklarını geride bırakıp komşularıyla barış içinde yaşamayı öğrenirler.

Dahası, çok sayıda mektup alarak Jesper görevini tamamlamayı başarır. Sonunda her şey değişmiştir. Artık başkalarını önemseyen ve insanları mutlu etmeye çalışan daha iyi bir insandır. Ve Smeerensburg yaşamak için harika bir yer haline gelmiştir.

Klaus: Çok Önemli Bir Mesaj Olan Animasyon Filmi

Klaus’un bize bıraktığı en önemli mesaj, barış içinde birlikte yaşamanın mümkün olduğudur. Bunun için insanların sorunlarını çözmek için birbirlerine saygı duymaları ve konuşmaları yeterlidir.

önemli bir ders, klaus, film, animasyon

Ne yazık ki bazen yetişkinler çocuklara antisosyal davranışlar öğretir. Animasyonda olduğu gibi çocuklara birbirlerinden nefret etmeyi ve reddetmeyi öğretiyorlar. Bunun olmasına asla izin vermemeliyiz!

“Ebeveynler, çocuklar için nihai rol modeldir. Her söz, hareket ve eylemin onlar üzerinde bir etkisi vardır. Başka hiçbir kişi veya dış etken çocuk üzerinde ebeveynden daha fazla etkiye sahip değildir. “

– Bob Keeshan –

Yetişkinler, özellikle de ebeveynler çocukların rol modelidir. Bu nedenle, onların karşısında sergilediğimiz tavırların farkında olmalıyız. Dahası, farklılıkları kabul etme, saygı duyma gibi ahlaki ve etik değerleri onlara öğretmeliyiz.

Bu animasyondan çıkarabileceğimiz daha çok ders var

Dahası, hikayede karakterlerin yaşadığı farklı durumlar aracılığıyla film bize şu konularda dersler veriyor:

Sonuç olarak, bu güzel filmi ailenizle birlikte izlemek için daha fazla beklememelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.