Çocuklarınızın Gelişimine Yardımcı 6 Güçlü Özellik

Çocukluktan itibaren güçlü özelliklere odaklanmak, çocukların hayatın olumlu yanlarını görmelerine ve zorluklarla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olur.
Çocuklarınızın Gelişimine Yardımcı 6 Güçlü Özellik

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2020

Psikoloji genel anlamıyla davranışsal ve patolojik problemlerin tedavisi ve teşhisine odaklanır. Neyse ki, son yüzyıllarda kişiliğin işlevsel ve pozitif yönleri de psikolojinin alanına girmeye başladı. Güçlü özellikler ve karakterler, tatmin edici bir yaşam sürmeye yardımcı olur.

Bu yazımızda, çocuklarınızı mutluluğa yakınlaştırmak için üzerinde durmanız gereken güçlü özellikler hakında konuşuyoruz. Mutluluk konsepti özneldir ve uzmanların da öne sürdüğü gibi sadece kişinin yaşadıklarına değil, bunlarla baş etme becerisine de bağlıdır.

Bu yüzden, çocukların pozitifliğin keyfini çıkarmasına ve zorluklarla en uygun şekilde yüzleşmesine olanak tanıyan beceriler geliştirmesine yardımcı olmak önemlidir.

Güçlü özellikler

güçlü çocuklar

1. Bilgelik

Bu özellik, öğrenmek, keşfetmek ve deneyimlemek için içten ve doğal bir arzu sahibi olmayı ifade eder. Meraklı olmak, her gün dünyaya dair biraz daha fazlasını öğrenmek ve bilgi sahibi olmaktan tatmin olmak anlamına gelir.

Bu güçlü yan, yenilikçi çözümler ve sürpriz fikirler üretebilen yaratıcı ve aktif bir zihni olan kişilerde görülür.

Ayrıca, kişisel fikirlere ve eleştirel bir yargılama becerisine sahip olma erdemini de içerir. Farklı bakış açılarına sahip olmak, analiz etmek ve anlamak da bilgelik için önemlidir. Bilgilerinin ufkunu genişletmek, bu özelliğe sahip kişileri heyecanlandırır.

Çocuklara bu özelliği aşılamak için, farklı konularda bilgiye erişimlerini sağlamak, onları desteklemek, ilgi alanlarını paylaşmak ve öğrenme istekleri ile bilgi birikimlerini övmek önemlidir.

2. Cesaret

Burada tutku, enerji ve yaşama sevinci bir aradadır. Risk almaya gönüllü olmayı ve olası sonuçları kabul etmeyi kapsar. Ayrıca, cesaretli olmak engeller karşısında yılmadan hayalleri ve hedefleri gerçekleştirmek için sıkı çalışmayı sağlar.

Buna ek olarak, bu güçlü özellik kendini çok iyi tanımayı ve değerlerini ve bütünlüğünü korkusuzca savunmayı gerektirir. Cesur insanlar, hayatı olağanüstü bir macera olarak algılar ve kendilerini oldukları gibi göstererek hayatı yaşamaktan korkmazlar.

Çocuklarda cesareti artırmak için, hataların da yaşamın bir parçası olduğunu öğretmek gerekir.Her zaman yeniden başlayabilirsiniz bu yüzden kendinize inanmalısınız.

3. Merhamet

Merhabetli insanlar, derin ilişkiler kurmanın değerli olduğunu düşünür ve başkalarıyla duygusal bağlar kurmaktan keyif alır. Başkalarını ilgiye ve saygıya değer olarak görürler ve hem kendilerinin hem de başkalarının duygularını anlayabilirler.

Çocuklarda bu güçlü özelliği geliştirebilmek için, onların en büyük rol modeli olmalısınız ve onlara sevgi, anlayış ve saygıyla davranmalısınız.

4. Adalet

Burada yardımlaşma, empati ve diğerlerini korumaktan bahsediyoruz. Bu özellik ayrıca sadakati, işbirliği yapma ve birlikte çalışma yeteneğini ve başkalarına karşı anlayışlı ve şefkatli olmayı da kapsar.

Bu güce sahip insanlar iyi arkadaşlar, iyi insanlar ve iyi liderlerdir. Çocuklara, içinde bulundukları durumları ve duygularını anlamaya çalışmak için kendilerini başkalarının yerine koymayı öğretmelisiniz. Ayrıca onları başkalarını kabul etmeye ve hoşgörülü ve duyarlı olmaya alıştırmalısınız.

çocukların gelişimine yardımcı olmak

5. Ölçülü olma

Bu özellik, esnek düşünme yeteneğini ifade eder. Aynı şekilde, diğer insanların içinde bulunduğu durumları ve davranışlarını, intikam almaya gerek kalmadan iyilikle yorumlama yeteneğini de içerir.

Kendi erdemlerini ve başarılarını tanımanın yanı sıra herkesin kendisine katabileceği bir şey olduğunun farkına varma becerisini de kapsar. Ayrıca, dürtüleri kontrol etme ve uzun vadede en faydalı olacak şekilde hareket etme yeteneğini vurgular.

Çocuklara ölçülü davranmayı aşılamak için, tepki vermeyi değil sakin davranmayı öğretmelisiniz. Ayrıca onlara eylemlerinin sonuçlarını hesaba katmanın ve harekete geçmeden önce her şeyi analiz etmenin gerekliliğini de anlatmalısınız.

6. Öz-aşkınlık

Son olarak, etrafımızdaki tüm iyi şeyler için huzurlu olabilme ve minnet duyma yeteneğinden bahsetmeliyiz. Bu, olumlu olanı görebilme ve ondan zevk alma yeteneğidir.

Benzer şekilde, öz-aşkınlık aynı zamanda bir mizah duygusu, olumsuzu göreceleştirme becerisi ve geleceğin iyi ve başarılı olmasını ümit etmeyi de kapsar.

Bunun için, iyimserliği artırmak istiyorsanız çocukları hayatlarındaki olumlu olayları tespit etmeyi alışkanlık haline getirmeye teşvik etmelisiniz.

Güçlü yanlar ve mutluluk

Çocuklarda bu güçlü yönleri geliştirmek için çaba sarf etmek, hayatlarında olumsuz deneyimler yaşamayacakları anlamına gelmez. Ancak bunlar, olumlu yönleri takdir etmeyi, zorluklardan ders çıkarmayı ve hayatlarını iyimserlik ve güvenle yaşamayı öğrenmelerine yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.