Plaj Sporlarının Çocuklar İçin Yararları

Plaj, özellikle yaz aylarında dinlenmek ve eğlenmek için mükemmel bir ortamdır. Ayrıca spor yapmak, bireysel sağlığı güçlendirmek ve aile ve arkadaşlarla bağ kurmak için harika bir yerdir.
Plaj Sporlarının Çocuklar İçin Yararları

Son Güncelleme: 21 Şubat, 2020

Plaj sporları çeşitli nedenlerle çocuklar için mükemmeldir. Bununla birlikte, tüm aktivitelerde olduğu gibi, spor türünün çocuklarınızın bireysel ihtiyaçlarına ve özelliklerine uygun olduğundan emin olmak önemlidir.

Çocuklarınızın kondisyonunu ve tercihlerini bilmek, plaj aktivitelerini kapasitelerine göre hazırlamanızı sağlayacaktır.

Çocukların vücutlarının nispeten kırılgan olduğunu unutmayın. Her türlü egzersiz veya spor onları zihinsel ve fiziksel olarak güçlendirmeyi amaçlamalıdır. Egzersizler asla çocuklarınızın sağlığını riske atmamalıdır.

“Sağlıklı zihin, sağlıklı beden” Antik Yunan dönemlerinden kalma eski bir deyiştir. Eski bir deyiş olabilir ama günümüzde hala geçerlidir.

Çocuklar için plaj sporları: harika bir seçenek

Plaj, özellikle yaz aylarında çocuklar için çok heyecan verici bir ortamdır. Ayrıca çocukların dışarıda spor yapmaları için mükemmel bir alan sağlar.

Plaj kumu da birçok sağlık ve yarar sağlar. Bir cilt eksfoliant görevi görür ve ölü hücreleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Kum üzerinde koşmak kasların iki kat daha fazla çalışmasını sağlar. Sonuç olarak, çocuklar daha fazla enerji kullanmaya ve daha fazla adrenalin üretmeye zorlanacaktır.

Deniz suyuna gelince, ilgili güvenlik önlemleri alındığı sürece birçok faydası vardır. Her şeyden önce, yüzerken, vücudun tüm kasları kullanılır.

plaj gezisinde kanoya binen çocuklar

Bu yüzden yüzme, çocuklar için en önemli plaj sporlarından biridir. Ayrıca çocukların koordinasyon geliştirmelerine ve nefes almayı kontrol etmelerine yardımcı olur, bu da daha iyi kardiyovasküler kapasiteye dönüşür.

Plaj sporlarının sunduğu birçok faydadan biri, çocukların şehrin gürültüsünden uzakta diğer insanlarla etkileşime girmesine izin vermesidir.

Bu mutluluk hormonlarının (endorfinler) salınmasına neden olacaktır. Ayrıca açık denizde yüzmek bir havuzda olduğundan daha fazla çaba gerektirir – hatta, fiziksel faydalar iki katına çıkar.

Çocuklar tüm enerjilerini plajda veya suda harcadıktan sonra huzur içinde dinlenebilirler. Yeterli dinlenme çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine olumlu katkıda bulunur.

Çocuklar için plaj sporları

Çocuklar için birçok plaj sporu vardır. Ancak, bahsetmeye değer birkaç favori vardır:

Aynı derecede faydalı ancak daha az popüler olan diğer sporlar şunlardır:

Şnorkelle yüzme

Bu, çocukların denizin derinliklerini keşfetmelerini sağlayacaktır. Bu aktivite sadece paletler, gözlükler, bir solunum tüpü ve biraz hazırlık gerektirir. Şnorkel yaparken ebeveyn gözetimi çok önemlidir.

Kum üzerinde koşmak

Uzmanlar bu sporu ayakkabılar ile oynamanızı tavsiye ediyor. Ayakkabılar ayak bileği ve dizler üzerindeki etkinin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Kum üzerinde koşmak dolaşımı teşvik eder.

“Kum üzerinde koşmak kasların iki kat daha fazla çalışmasını sağlar. Çocuklar daha fazla enerji kullanacak ve daha fazla adrenalin üretecekler. ”

Diğer plaj oyunları

Plajda bulunan geniş alan sayesinde, saklambaç ve yarış gibi yapılabilecek birçok aktivite vardır.

Bunlar spordan ziyade oyun olsa da, fiziksel aktivite talep ederler ve çocuklara birçok fayda sağlayabilirler.

Her yaştan ve cinsiyetten çocuklar bu oyunlara katılabilir ve herkes için eğlenceyi garanti eder.

plajda dans eden çocuklar

Engellerle yarış

Bu yarışlar, bir bardak su, kaşık üzerinde yumurta veya limon tutularak yapılabilir. Kazanan, suyu dökmeden veya yumurta veya limonu düşürmeden bitiş çizgisine ulaşan kişidir.

Kurbağa zıplaması

Bu aktivite bazı çocukların çömelerek diğer çocukların onların üstünden atlamaya çalışmasını içerir. Çocuklar sırayla atlayabilirler.

Limbo dansı

Bu etkinlik düz bir çubuk tutmayı, çocukların sıra halinde dokunmadan çubuğun altına geçmeye çalışmasını içerir.

Oyunun amacı, çubuğun gittikçe alçalmasıdır, bu da altına girmeyi daha da zorlaştırır. Kum güvenli bir yüzey olduğundan düşmenin herhangi bir riski yoktur.

Gördüğünüz gibi plajda çocuklarınızla eğlenebileceğiniz birçok aktivite var. Plaj sporları ayrıca çocuklarınızın sağlığı için sayısız fayda sağlayabilir.

This might interest you...
Çocuğunuzun Yaz Tatili Sırasında Öğrenmeye Devam Etmesi İçin Ne Yapabilirsiniz?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuzun Yaz Tatili Sırasında Öğrenmeye Devam Etmesi İçin Ne Yapabilirsiniz?

Eğer çocuklar yaz tatili sırasında bir şeyler öğrenmeye devam etmezse, okul döneminde öğrendikleri pek çok şeyi unutabilirler.