Şişme Havuzun 4 Tehlikesi: Bilmeniz Gerekenler

Öyle görünmese de, şişme havuzlar aslında çocuklar için bir tehlike oluşturabilir. Şişme havuzun 4 tehlikesini öğrenin ve bu yaz kazaları önleyin!
Şişme Havuzun 4 Tehlikesi: Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 23 Ekim, 2020

Yazın gelişiyle birlikte şişme havuz satışları tavan yapıyor. Çocuklarını eğlendirmek için bahçelerine şişme havuz almak isteyen birçok ebeveyn vardır.

Dahası, şişme havuzlar sıcak yaz günlerinde serinlemek için iyi bir alternatiftir. İlk bakışta bu harika bir fikir gibi görünebilir çünkü aynı zamanda hem eğlenceli hem de ferahlatıcıdır.

Bununla birlikte, kazaları önlemek için şişme havuzların potansiyel tehlikelerinin farkında olmak önemlidir. Bu tehlikelerin neler olduğunu ve çocuklarınızı nasıl güvende tutacağınızı öğrenmek için sizi aşağıdaki yazıyı okumaya davet ediyoruz:

Şişme havuzların 4 tehlikesi

şişme havuzda oynayan kızlar

1. Boğulma ihtimali, şişme havuzların tehlikelerinden bir tanesi

Küçük boyutları ve derinlikleri göz önüne alındığında, çoğu insan küçükler için şişme havuzların tamamen güvenli olduğunu varsayar. Bununla birlikte, en sığ havuzlar bile boğulma riski taşır.

Ebeveynler genellikle riskin farkında olmadıklarından, çocukları etrafa su sıçratırken genellikle uyanık davranmazlar.

Bunun sonucunda, çok sayıda çocuk ciddi boğulma kazaları yaşamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre bu, çocuklarda ana ölüm nedenlerinden bir tanesidir.

Pediatrics dergisinde yayınlanan bir araştırma gerçekten rahatsız edici bir istatistik ortaya koyuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde 5 yaşın altındaki çocuklar arasında boğulma kazalarının % 11’i şişme havuzlarda gerçekleşiyor.

Bu tür felaketlerden kaçınmak için ebeveynlerin ve bakıcıların ekstra dikkatli olması önemlidir. Çocukların kaç yaşında veya havuzun nasıl olduğu önemli değildir, çocuklar havuzun içinde veya çevresinde oynarken dikkatli olun.

2. Havuzu ağırlığı taşımaya uygun olmayan bir yere yerleştirmek

Şişme bir havuz kurmadan önce, koyacağınız yerin gerekli  şartları karşıladığından emin olmanız gerekir. Şişme havuzun yeri, su ve insanlarla dolu bir havuzun ağırlığına dayanabilmelidir.

Aksi takdirde, zeminin hasar görmesi ve bölgeye zarar verme riskini almış olursunuz. Bu sadece maliyetli değildir. Aynı zamanda havuzu kullanan herkes için çok tehlikelidir.

3. Bariyer eksikliği

Çocukların gözetim altında olmaksızın havuzda vakit geçirmelerine izin vermenin tehlikelerinden daha önce bahsetmiştik. Ancak şişme havuzların tehlikelerinden habersiz olan küçükler, havuza kendi başlarına gizlice girmek isteyebilirler.

Bu tür davranışları önlemek için havuzun etrafına bir tür bariyer yerleştirmek en iyisidir. Bu, küçüklerinizin farkında olmadan kendilerini tehlikeye atmalarını önleyecektir.

4. Suyun yeniden kullanımı, şişme havuzların bir diğer riski

Bir veya iki kullanımdan sonra şişirilebilir havuzlardaki su temizliği engeller. İnsan vücuduna zararlı olan önemli bir virüs ve bakteri kaynağı haline gelir. Çocuklarınıza temiz ve sağlıklı bir alan sağlamak için havuzdaki suyu sık sık değiştirmelisiniz.

havuzda oynamak

Uygun önlemler nasıl alınır ve şişme havuzların tehlikeleri nasıl önlenir?

Şişme havuzların tehlikelerinin farkında olmak ve uygun önlemleri almak esastır. Bu şekilde, siz ve çocuklarınız sıcakta serinleyebilir ve yaz mevsiminin tadını en iyi şekilde çıkarabilirsiniz.

Yüzerken çocukları güvende tutmanın yetişkinlerin sorumluluğu olduğunu unutmayın. Çocuklar dürtüsel ve saftır, bu yüzden kendilerini nasıl güvende tutacaklarını bilemeyebilirler. Bu, bizim işimiz. Kısacası, şişme havuz alacaksanız, sorumlu ve dikkatli olun.

İlginizi çekebilir ...
Yaz Tatilinde Çocukların Başına Gelen 5 Yaygın Kaza
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Yaz Tatilinde Çocukların Başına Gelen 5 Yaygın Kaza

Yaz tatilinde sıklıkla çocukların başına gelen yaygın kazalar, suya düşmekten deniz kabuğuyla ayağı kesmeye kadar çeşitli şekillerde olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.