Su ile Oynamanın Çocuklar İçin 8 Faydası

Su ile oynamanın çocuklara ne gibi faydaları olduğunu daha önce hiç düşünmüş müydünüz?
Su ile Oynamanın Çocuklar İçin 8 Faydası

Son Güncelleme: 22 Ocak, 2021

Bütün çocuklar suyla oynamayı sever. Buna ek olarak, su onları eğlendirmenin eğlenceli bir yoludur. Sadece suyun çok soğuk olmadığına dikkat etmelisiniz.

Su ile oynamanın çocuklar için birçok faydası vardır. Bunları öğrendiğinizde şaşıracaksınız ve bunların neden çocuklar arasında yaygın aktiviteler olduğunu anlayacaksınız. Çocuklar okulda sık sık suyla oynasa da, neden evde de yapmasın?

Suyla oynamak

Suyla oynarken genellikle çeşitli kaplar ve oyuncaklar kullanılır. Bu aktiviteyi güvenli hale getirmek ve kazaları önlemek için suyu büyük bir küvete doldurmak veya bir masanın üzerine koymak en iyisidir. Suyla dolu bir masanın yanında olmak ve suda oynamak her çocuk için son derece keyiflidir.

şişme havuzda oynayan çocuklar

Suyla oynamanın faydaları

Suyla oynamak çocuğun gelişimine yardımcı olur ve kumla oynamak kadar eğlenceli ve önemlidir. Suyla oynayan çocuklar asla sıkılmazlar! Bu basit aktivite, sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel olmak üzere dört alanda gelişimi sağlar.

1. İnce ve kaba motor gelişim

İnce ve kaba motor becerilerin erken çocukluk döneminde geliştirilmesi önemlidir. Çocukların kaslarını kontrol etmeyi öğrenmeleri gerekir ve bunu eğlenerek yapmaktan daha iyi bir yol olabilir mi?

Su doldurma, dökme, sıçratma, karıştırma, püskürtme, ezme ve sıkma gibi hareketler bu becerileri geliştirmenin mükemmel yollarıdır.

2. Suyla oynarken konsantrasyon gelişimi

Çocuklar suyla oynarken o kadar iyi vakit geçirirler ki farkına bile varmadan, bir yandan suyu keşfederken bir yandan da konsantre olmayı öğrenirler.

Su onları uzun süre eğlendirir ve bu da uzun vadede konsantre olmaya yardımcı olur. Sınıfta konsantre olabilmek edinilmesi gereken önemli bir beceri olduğundan, çocuğun öğrenme becerilerine fayda sağlayacaktır.

3. Matematik ve sayısal beceriler

Su ile oynamak, çocukların temel matematik becerilerini geliştirmeleri için harika bir yoldur. Okul başlamadan önce bu becerileri oyun yoluyla öğrenmek gereklidir.

Çocuklar farklı boyutlardaki kaplara su doldurup dökerken, hacim ve kapasite hakkında bilgi edinir ve dolu, boş, daha fazla ve daha az gibi kavramları görerek öğrenirler. Ayrıca suyu bir yerden başka bir yere taşırken yer değiştirmeyi de öğrenirler.

4. Suyla oynarken bilim konseptleri

Suyla oynamak aynı zamanda bilimsel kavramları pratik bir şekilde deneyimlemeyi sağlar. Çocuklar suyun birçok farklı özelliğini keşfederek erken yaşlarda fiziği öğrenirler. Öğrenilen kurallardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Su ile karıştırıldığında kum daha ağırlaşır.
  • Kum ıslak olduğunda kuru halinden farklıdır.
  • Su döküldüğünde aşağı doğru iner.
  • Hava suyu hareket ettirir.
  • Su konulduğu kabın şekline bağlı olarak şekil değiştirir.
  • Su katıdan sıvı hale ve sıvıdan tekrar katı hale geçebilir.
  • Bazı şeyler suda yüzerken diğerleri batar.

5. Dil ve kelime

Bir çocuğun kelime bilgisi, yeni şeyler deneyimledikçe ve yaptıklarını tanımlamayı ve anlamayı öğrendikçe artar. Küçük çocuklar su ve farklı araçlar, oyuncaklar ve kaplarla oynayarak gerçekleştirdikleri eylemlerle ilgili kelime haznelerini geliştirirler.

su aktiviteleri

6. Sosyal beceriler

Çocuklar birlikte oynadıklarında her zaman daha fazla ses çıkarır ve daha fazla enerji üretirler. Ayrıca aralarında çıkabilecek çatışmaları halletmeyi de öğrenirler. Su ile oynamak onları sakinleştiren ve rahatlatan bir faaliyettir.

Çocuklar paylaşmayı ve işbirliği yapmayı öğrenirken veya ortak hedef olarak suyla oynarken sosyal beceriler geliştirirler. İlk başta, bir yetişkin çocukları nasıl oynayacakları konusunda yönlendirebilir ancak onları yalnız bıraktığınızda ne kadar iyi oynayabildiklerini görünce şaşıracaksınız.

7. Duyularla keşfetme

Çocuklar duyularını kullanarak keşfetmeyi severler. Su ile oynamak, çocukların duyularını keşfetmeleri için harika bir yoldur ve bunu yapmaları için onlara olanak sağlamak önemlidir.

8. Yaratıcılığı artıracak beceriler

Suyla oynamak, yaratıcılığı teşvik ettiği için çocukların problem çözme yeteneklerine de yardımcı olacaktır. Bir kaba suyu nasıl koyacakları ve suyu dökmeden nasıl boşaltacakları gibi şeyleri düşünmek hayal güçlerini geliştirecektir.

Gördüğünüz gibi, küçük çocuklar için su ile oynamanın pek çok faydası vardır. Su, zihni güçlendirmenin ve neredeyse farkına bile varmadan eğlenmenin ve öğrenmenin bir yoludur. Eğlenerek öğrenmekten daha iyi ne olabilir?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.