Ailenizle Oynayabileceğiniz 7 Kağıt ve Kalem Oyunu

Kağıt ve kalem oyunları, ailenizle eğlenmenin harika bir yoludur. Size hepinizin hoşuna gidecek bazı alternatifler vereceğiz.
Ailenizle Oynayabileceğiniz 7 Kağıt ve Kalem Oyunu

Son Güncelleme: 13 Aralık, 2020

Çocukların sıkılması normaldir. Bu can sıkıntısı, yaratıcılığa ve sıkıntıdan kurtulmaya yardımcı fikirler üretmeye yol açar. Bununla birlikte, küçükler yapacak bir şey bulmakta zorlanırsa, ebeveynler, herkes için eğlenceli olabilecek ev yapımı aktiviteler bularak onlara yardımcı olabilir. Kağıt ve kalem  oyunlarına ne dersiniz? Kesinlikle çok eğleneceksiniz!

Genellikle ailecek kutu oyunları oynamak, film izlemek ve video oyunları oynamak yaygındır. Ancak kağıt ve kalemle oynanan oyunlar, bir yandan tüm ailenin eğlenceli zaman geçirmesine yardımcı olurken bir yandan da çocukların muhakeme becerilerini teşvik edebilir.

Küçük çocuklar için kağıt kalem oyunları

Artık sıkılmak için çok daha fazla zamanınız olduğuna göre, aklınıza gelen fikirler tükenmiş olabilir. Bu nedenle, bu oyunlar sizi çıkmazdan kurtarabilir. Elbette, bu oyunları küçüklerinizin yaşlarına ve yeteneklerine göre seçmeniz ve uyarlamanız gerekeceğini unutmamalısınız.

noktaları birleştirmek

Noktaları birleştir

Bu oyun çok eğlencelidir ve aynı zamanda muhakeme becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Çizim konusunda yetenekli olmasanız bile, portakal, balık, oyuncak ayı vb. gibi basit olan çizimlerle noktaları birleştirme aktiviteleri yapabilirsiniz.

Bir dizi numaralandırılmış nokta hazırlamanız yeterlidir. Ardından, çocuğunuz bu noktaları bir kalem veya pastel boya ile birleştirdiğinde bir şekil görünecektir.

İpucu: Şekli önce kalemle çok bastırmadan çizebilir, ardından noktaları işaretleyip numaralandırdıktan sonra ana hatları silebilirsiniz.

Çocuklar, çizimin silüetini elde edene kadar numaralandırılmış noktaları çizgilerle birleştirmek zorunda kalacak. Bu numaralandırılmış noktaların sonunda hangi figüre dönüşeceğini keşfetmenin heyecanı nedeniyle bu oyuna bayılacak.

Eğlenceli canavar

Bu oyun kolay olmasının yanı sıra çocuklarınızın yaratıcılığını da gözler önüne serecek. Yapacağınız şey sırayla bir kalem ve bir kağıt alıp çizim yapmaktır. İlk oyuncu canavarın kafasını çizer. Bitirdiğinde, sadece boyun kısmı biraz görünecek şekilde kağıdı katlar.

Bir sonraki oyuncu omuzları ve gövdeyi çizmeye devam eder. Ardından, sadece en alt kısmı görünecek şekilde tekrar katlar. Böylece bir sonraki oyuncu canavarı daha fazla çizmeye devam edebilir ve bu oyun böyle devam eder. Tüm oyuncular çizim yapana kadar oyun devam eder.

Herkes bitirdiğinde kağıdı açacaksın ve süper canavarınızın neye benzediğini göreceksiniz. Çocuklar bu oyuna bayılacak ve hep birlikte çok eğleneceksiniz!

Kim olduğunu bul

Oyunculardan biri bir karakter ya da aklına gelen herhangi bir şeyi çizecek ve diğerleri bunun ne olduğunu tahmin edecektir.

Kağıt kalem labirent

Ebeveyn bir kağıda bir labirent çizer ve çocukların çıkış yolunu bulması gerekir. Örneğin bir tarafa bir çocuk, bir tavşan veya aklınıza gelebilecek herhangi bir şey, diğer tarafta bir top, biraz havuç vb. çizebilirsiniz. Görev, birinden diğerine çizgi çizerek çıkışı bulmaktır.

Daha büyük çocuklar için kağıt ve kalem oyunları

maci arkaplanda harfler

Sözcük arama

Hazır şablon indirebilirsiniz ya da bir kağıda bir kare çizerek içerisine rastgele harfler doldurabilir ve çocuğunuzun yukarıdan aşağıya, çapraz veya yan olacak şekilde kelimeler bulmasını isteyebilirsiniz. Harfleri satırlar ve sütunlar halinde düzgün bir şekilde düzenlediğinizden emin olun.

Adam asmaca

Bu oyunu daha önce kim oynamamıştır ki? Bir oyuncu, tahmin edilmesi istenen kelimenin harf sayısı kadar çizgi çizer. Oyunu kolaylaştırmak istiyorsanız ipucu olarak birkaç harf yazabilirsiniz.

Kelimeyi bulması gereken oyuncular, sırayla farklı harfleri tahmin etmek zorundadır. Harfler kelimede varsa harika; yoksa, her yanlış için adamın bir vücut parçası çizilecektir. Baş, vücut, kollar, bacaklar vb. insan bedeni tamamlandığında oyuncular kelimeyi tahmin etme şansları kalmadığı için kaybeder.

İsim-şehir-hayvan

Bu çok eğlenceli bir oyundur. Sayfanın en üstünde, yatay olarak isim, şehir, hayvan, bitki, ülke vb.  farklı kategoriler yazın.  Oyuna başlarken bir oyuncu bir harf seçer ve tüm oyuncular her kategori için o harfle başlayan bir kelime düşünür.

Bir oyuncu tüm kategorilerini doldurmayı bitirdiğinde, diğer oyuncular bitirmemiş olsa bile oyun durur. Ardından her oyuncu puanlarını toplar.

Her doğru cevap 10 puan değerindedir ve birkaç oyuncu aynı kelimeyi yazarsa, her biri 5 puan alır. Her tur için farklı bir harf seçerek istediğiniz kadar tur yapabilirsiniz. En çok puana sahip olan oyuncu kazanır.

Gördüğünüz gibi çok az malzeme ile evde eğlenmek mümkündür. Bu kağıt ve kalem oyunları eğlenceli olmanın yanı sıra akıl yürütme, strateji, mantık vb. yoluyla çocuklara bilişsel düzeyde birçok fayda sağlar.

Ayrıca çocukların el becerilerini geliştirmelerine, kelime dağarcığı kazanmalarına ve yaratıcılıklarını kullanmalarına yardımcı olur. Bu muhteşem oyunları oynamak için daha fazla beklemeyin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.