Bahçede Ailece Oynamak İçin Eğlenceli Oyunlar

Bugünkü yazımızda size bahçede oynayabileceğiniz oyun fikirlerinden bir seçki sunacağız. Sizin ve çocuğunuzun harika vakit geçireceğinden ve birlikte unutulmaz anılar biriktireceğinizden hiç şüphemiz yok.
Bahçede Ailece Oynamak İçin Eğlenceli Oyunlar

Son Güncelleme: 24 Kasım, 2020

Eğer evinizde bahçe varsa ve çocuklarınızla dışarıda keyifli vakit geçirmek istiyorsanız bu yazımızı kaçırmayın. Bahçede ailece oynamak için eğlenceli oyunlardan birkaçını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sadece eğlenmekle kalmayacak, çocuklarınızla unutamayacağınız hatıralar da biriktirmiş olacaksınız.

“Oynamak bizi canlı ve hayatta tutar. Bize yaşamaya dair verdiği hevesin yerini başka hiçbir şey tutamaz. Oyun olmadan hayatın tadı tuzu olmaz.”

– Lucia Capocchione –

Bahçede ailece oynamak için eğlenceli oyunlar

Bomba

Bu oyunu oynamak için bir top ve gözünüzü bantlamak için bir bandana ya da bez parçası gerekir. İlk önce oyuncular çember halinde oturur ve oyunculardan biri de en ortaya yerleşir. Bu oyuncunun gözleri bantlanır.

İlk başta oyuncular topu bir bombaymış gibi çember halinde olabilecek en hızlı şekilde birbirilerine atarlar. Bu sırada ortada oturan kişi 30’a kadar saymaya başlayarak şu talimatları yüksek sesle söylemelidir:

bahçede oynayan kız çocuğu
  • Ortada oturan oyuncu istediği kadar “yön değiştirin” diye bağırabilir. Bundan sonra oyuncular bombanın yönünü değiştirmelidir.
  • Ortadaki oyuncu 25’e geldiğinde diğer oyuncuları “bomba patlamak üzere” diye uyarmak zorundadır. Son olarak 30’a geldiğinde ise “bomba patladı” der.

Bomba “patladığı” zaman top elinde kalan kişi elenir. Diğer oyuncular en son bir kişi kalana kadar devam eder.

Kör kaşık

Bu oyun için tahta bir kaşık ile yine gözü bağlamak için bir bandana veya eşarp gerekir. Bir önceki oyunda olduğu gibi oyuncular çember halinde oturur ve bir kişi de ortada gözleri bağlı bir şekilde durur.

Ortadaki oyuncu elinde tahta bir kaşık tutar. Bu oyuncunun amacı çemberdeki diğer oyunculara bu kaşıkla dokunmaktır. Oyuncular kaşığa değmemek için sağa sola eğileceğinden dolayı bunu yapmak göründüğü kadar basit değildir. Ancak mutlaka oldukları yerde oturur vaziyette durmaları gerekir.

Ortadaki oyuncu kaşıkla birine dokunmayı başardığında “ku ku” demelidir. Gözü kapalı kişi kime dokunduğunu tahmin edebilirse o kişiyle yerini değiştirir. Ancak yanlış tahmin ederse oyun aynı şekilde devam eder.

ailece bahçede oynamak

Saklı tebeşir, çocuklarınızla bahçede ailece oynamak için en iyi oyunlardan biri

Bu oyunda oyunculardan biri bir parça tebeşir saklar ve diğer oyuncular bulmaya çalışır. Ancak, bu prosedür sandığınız kadar kolay olmaz. İlk önce bahçenin hangi bölgesini “güvenli bölge” ilan edeceğinize karar verin. Burası, oyunculardan biri tebeşiri saklarken diğer oyuncuların saklandığı yerdir.

Kişi tebeşiri sakladıktan sonra diğerleri güvenli alandan çıkıp bahçede tebeşirin saklandığı yeri bulmaya çalışırlar. Eğer herkes bulmakta zorlanırsa tebeşiri saklayan kişi nereye sakladığına dair ipuçları verebilir.

Oyunculardan biri tebeşiri bulduğu zaman, diğer oyuncular güvenli bölgeye ulaşmadan önce yazabildiği kadar isim yazmalıdır. Yazabildiği oyuncular oyundan çıkar ve tebeşiri bulan kişi de bir sonraki oyunda tebeşiri saklayacak kişi olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Allué, J. M. (1998). El gran libro de los juegos. Barcelona: Parramón Ediciones.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.