Adele Doğum Sonrası Depresyonu Deneyimlerini Sizler ile Paylaşıyor

Adele Doğum Sonrası Depresyonu Deneyimlerini Sizler ile Paylaşıyor

Son Güncelleme: 05 Ağustos, 2018

Doğum sonrası depresyonu dünya üzerindeki binlerce kadını etkileyen bir rahatsızlıktır ve bu rahatsızlık herkesin başına gelebilir. Bugün sizler ile ünlü şarkıcı Adele’in tüm dünyadaki hayranlarının yararlanabilmesi adına açıkladığı deneyimlerini paylaşacağız.

Vanity Fair dergisinde yayınlanan haberde ünlü şarkıcı hamilelik dönemini ve oğlu Angelo’nun doğumunu anlattı. Bebeği, şu an dört yaşında olan aşkı ve ilham kaynağı Angelo doğumunda annesine bazı zor anlar yaşatmış.

Adele, 10 Grammy ve bir Oscar ödüllü 28 yaşında bir kadın. Aynı isimli James Bond filmindende hatırlayacağım Skyfall isimli şarkısı ile tüm dünyada tanınıyor. Bugünlerde hem müziği hem de annelik ile uğraşan Adele doğum sonrası depresyonunun etrafını saran tabu duygusunu yıkmak istiyor.

“Kafayı çocuğuma takmıştım ve kendimi son derece yetersiz hissediyordum. Sanki hayatımın en büyük hatasını yapmışım gibi hissediyordum.”

-Adele-

Sanatçının da ifade ettiği gibi o artık yaşadığı durumu ifade etmekten kaçınmıyor. Hatta tam tersine tüm annelerin de duygularını ve yaşadıklarını ifade etmek konusunda kendilerini özgür hissetmelerini istiyor. Doğum sonrası depresyonu çoğu zaman sanki kadınların üzgün hissetmeye ve bu duygularını açıklamaya hakları yokmuş gibi vurdumduymazlık ile geçiştirilmeye çalışılan bir rahatsızlıktır.

doğum sonrası depresyon

Doğum Sonrası Memnuniyetsizliği ya da Doğum Sonrası Depresyonu

Adele, doğum sonrası depresyonunun İngiltere’de doğum yapan annenin yeni doğmuş bebeğini istememesi olarak bilindiğini söylüyor. Ve bu bilincin bebeğinin zarar görmesine sebep olacağını düşünüp endişelenmiş. Anne olarak yeterince iyi bir iş çıkaramadığını hissetmiş.

Buna rağmen bu olumsuz duygularından hiç kimseye bahsetmemiş çünkü çok korkuyormuş. Adele’in eşi etrafındaki diğer kadınlardan destek istemesini tavsiye etmiş. Başlarda bu fikre direnen Adele daha sonraki süreçte aynı sorunu yaşayan kadın sayısını fark ettiğinde gerçekten çok şaşırmış. Hatta tüm bu kadınlar Adele ile aynı olumsuz duyguları hissediyor olmakla kalmayıp konu hakkında konuşmaya da aynı Adele gibi korkuyorlarmış.

Adele’in daha önce aynı sorunu yaşayan dört kadın arkadaşı hissettikleri bu duygulardan utanmayıp sorunlarını dile getirmişler. Depresyon önleyici ilaçlar almak istemeyen şarkıcı bunun yerine aynı sorunu büyük bir sabır ile göğüsleyen kadınlardan ilham almayı tercih etmiş. Adele, kendisinin birden çok çocuğu olan hamile kadınların cesaretini yansıttığını düşünüyor.

Doğum Sonrası Depresyonunu Yenme Kararı

Adele, şarkıları her ne kadar üzgün ve melankolik tınılar taşısa da kişiliğinin bu yönde olmadığını söylüyor. Buna rağmen büyükbabasının vefatı ile ilgili üzücü bir hikaye paylaşıp devamında bu süreci atlatabilmek için terapiye gitmek zorunda kaldığını açıklıyor.

Doğum sonrası depresyonu ile uğraştığı süreçte de aynı terapiye gittiği süreçteki duyguları hissettiğini fark eden Adele bu sefer bu duyguları ile yüzleşmeye karar vermiş ve “sadece kendim ile baş başa kalacağım bebeksiz bir akşam yaşayacağım!” demiş. Adele’in arkadaşları bu fikrinden hoşlanmamışlar ve konu hakkında tartışmışlar.

Şarkıcı Adele'in doğum sonrası deneyimleri

Ünlü şarkıcı bu durumu yaşayan bir kadının diğer insanlar ile konuşmasının kendisini yorgun ve herkes tarafından yargılanıyor gibi hissettiği için hiçbir işe yaramadığını düşünüyor. O dönemde yaşadığı en büyük problemlerden birinin kendi profesyonel kariyeri ile annelik vasfını aynı anda devam ettirmeye çalışmaktan dolayı suçluluk hissetmesi olduğunu söylüyor. Bu konuda hiç kimsenin ona yardım edemediğini ve hatta onu anlayamadığını anlatıyor.

Sonunda oğlundan ayrı bir gün geçirmek kendisini kötü hissettirse de bunu yapmamanın onu çok daha kötü hissettirdiğine karar veriyor. Adele, çocuğunu gittiği her turneye yanında götürüyor ve annelik görevlerini elinden geldiğince yapmaya çalışıyor. Tüm çabasına rağmen oğlunu yatağına yatıramadığı zamanlarda kendini kötü hissettiği anlatıyor ve bir anne olarak başarısız olma ya da “en iyi anne” olamama gibi olumsuz hisler ile başa çıkamadığını söylüyor.

Adele, Annelikten Hoşlanmadığını Söylemek Konusunda Israr Ediyor

Ünlü şarkıcı anne olmak yerine başka bir şey yapıyor olmayı istediğini itiraf etmekten çekinmiyor ve kendisine ayırabildiği en küçük anlar için bile büyük bir şükran duyuyor. Başarılı profesyonel kariyerinin henüz ortasında iken anne olma kararı cesur bulunan ve tebrik edilen Adele asıl cesur olanların çocuğu olmayan kadınlar olduğunu söylüyor. Ünlü şarkıcı, kadınların anne olmak konusundaki toplum baskısına dayanabilmelerinin daha cesur bir karar olduğunu savunuyor.

“Oğlumu hayattaki her şeyden daha fazla seviyorum ama bir ya da iki dakika boş vaktim olsa istediğim şeyi istediğim anda yapabiliyor olmayı dilerdim. Yaşadığım her gün bu duyguyu hissediyorum.”

-Adele-

Adele, doğum sonrası depresyonu konusu açıldığında bu konunun kendisinde “hapisten serbest çıkış kartı” gibi bir his yarattığını belirtiyor ve ne zaman olumsuz duyguları ile baş etmekte güçlük yaşasa hemen kendine biraz vakit ayırıyor. Ünlü şarkıcı tekrar anne olmak gibi bir düşüncesi olmadığını oğlu ve partnerinin kızı ile birlikte kendini tamamlanmış hissettiğini söylüyor.

Kapak fotoğrafı Adele’in Facebook sayfasından alınmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.