Bebeğiniz ile Aranızdaki Bağı Kuvvetlendirecek 8 İpucu

Bebeğiniz ile Aranızdaki Bağı Kuvvetlendirecek 8 İpucu

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2018

Kişinin bebeği ile arasındaki bağı kuvvetlendirmesi her ne kadar karmaşık ve zor gözükse de aslında bu sizin her gün farkında bile olmadan yaptığınız bir şeydir.

Size herhangi bir ses ya da mimik ile bir şey anlatmaya çalıştığı ve sizin de onun ile konuştuğunuz o ilk anda zaten aranızda kuvvetli bir bağ oluşur. Bu bağ siz onu sevdikçe, besledikçe, onun ile ilgilenip onun tüm ihtiyaçlarını giderdikçe kuvvetlenmeye devam eder.

Aranızdaki bu özel ve derin bağ onun gelişiminde ana unsur olacaktır. Ebeveynleri ile arasında kuvvetli bir bağ olan bebekler kendilerini güvende hissetmenin yanı sıra mutlu bir şekilde büyüme olanağına da sahiptirler. Aşağıda sıraladığımız uygulamalar siz ve bebeğinizin arasında yok ise bile bir an önce bu tavsiyelerimizi uygulamanız, bebeğiniz ile aranızdaki bağı kuvvetlendirmek adına çok önemlidir.

Bebeğiniz ile bağ kurma tüyoları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi normal davranışlarımız ile farkına bile varmadan bebeğimiz ile aramızdaki bağı kuvvetlendiren eylemlerde bulunuruz. Buna rağmen bu bağı kuvvetlendirecek tüm uygulama ve davranışları yapmıyor olabiliriz.

Aşağıda bebeğiniz ile aranızda kuvvetli bir bağ kurmaya yarayacak en önemli uygulamaları sıraladık:

İsteklerini karşılayın

İstek ve ihtiyaçlarını elinizden gelen en iyi şekilde karşılamanız çok önemlidir. Ağladığında sakinleştirmeniz, acıktığında karnını doyurmanız, her ihtiyacı olduğunda bezini değiştirmeniz, ona sürekli göz kulak olmanız ve onu sakinleştirmek için şarkı ya da ninni söylemeniz aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. Size ihtiyaç duyduğu her an yanında olmalısınız.

kucağında yenidoğanıyla oynayan anne

Bebeğinizi sallayın

Bebekler çeşitli nedenler ile sık sık ağlarlar. Ağlayan bebeğinizi sakinleştirip ağlamasını kesecek en iyi yol onu kollarınıza alıp yavaş yavaş sallamanızdır. Bu uygulama bebeklerin sakinleşmesi adına hemen her seferinde etkili olur.

Fiziksel temas

Kucaklayarak, öperek ve sarılarak sevgimizi göstermemiz bebeğimiz ile aramızdaki bağı her şeyden daha çok kuvvetlendiren çok önemli bir eylemdir.

Aynı zamanda bebeğimizin kendini huzurlu, güvende ve sevgi dolu hissetmesini sağlayacak küçük masajlar yapmak da çok doğru bir davranış olacaktır.

Duygusal açıdan anne vücudunun sıcaklığı bebeğinde güvenlik, rahatlık ve bağlılık gibi hisler geliştirir.

Hikaye okuyun ve şarkı söyleyin

Bebeğiniz başlarda her ne kadar okuduğunuz hikayeleri pek anlamasa da, bu uygulamanız onun konuşmayı öğrenme sürecini hızlandıracaktır. Ona kitap okumanız ileride onda okuma isteği uyandırmakla kalmayıp aynı zamanda beraber çok güzel vakit geçirmenize de sebep olacaktır.

Bebeğiniz kucağınızda otururken ya da uyuması için yatağına yatırdığınızda ona şarkı ya da ninni söylemeniz de aranızdaki bağı kuvvetlendirmenin eşsiz yollarından biridir.

Banyo zamanı

Yıkanmak, bebeğinizin duyularını geliştirirken rahatlamasını da sağlayan, büyüdükçe de çok keyif alacağı bir eylemdir. Bebeğinizi yıkarken onun ile göz göze vakit geçirebilir, konuşabilir ya da banyo oyuncakları eşliğinde onu eğlendirebilirsiniz.

İletişim

Bebeklerimiz her ne kadar onlara söylediğimiz kelimeleri anlamasalar da o an ki ses tonumuzdan, mimiklerimizden ya da gülümsememizden ne ifade ettiğimizi hissedebilirler. Bu nedenle de bebeğimiz ile konuşurken ki ses tonumuza her zaman dikkat etmeliyiz. Bebeğimiz ile konuşurken kullandığımız ses tonu hoş ve yumuşak olmalıdır.

Yine aynı şekilde, bebeğimiz ile konuşurken mümkün olduğunca gülümsemeye dikkat etmeliyiz. Mimiklerimizi kullanmak bebeğimiz ile iletişim kurmanın en kolay yoludur.

yanağından bebeği öpen anne

Onun çıkardığı sesleri taklit edin

Bebeğinizin dikkatini çekip onun ile her iletişim kurduğunuzda onun duyularını harekete geçirirsiniz. Bebeğiniz kendi dilinde sizin ile konuştuğunda, yani o tatlı ve komik sesleri her çıkardığında aslında size onun için ne kadar önemli olduğunuzu göstermektedir.

Siz de onun çıkardığı sesleri taklit ederek bebeğiniz ile aranızda kalıcı ve sağlıklı bir bağ kurmanın sağlam temellerini atabilirsiniz.

Memeden emzirmenin aranızdaki duygusal bağdaki önemi

Bebeğinizi memeden emzirirken beraber geçirdiğiniz o süre aranızdaki bağı kuvvetlendirmek adına en önemli zaman dilimidir. Uzmanlar memeden emzirmenin anne ile bebeği arasında çok kuvvetli bir bağ kurulmasında önemli rol oynadığını söylüyorlar.

Duygusal açıdan anne vücudunun sıcaklığı bebeğinde güvenlik, rahatlık ve bağlılık gibi hisler geliştirir.

Anne ile bebeği arasındaki duygusal bağ ve memeden emzirme yeni doğmuş bir bebeğin hayatta kalmasını sağlayan en önemli iki etkendir. Bu iki etken bebeğin barınma, beslenme ve korunma içgüdülerini karşılar.

Bu neden ile de bebeklerin bu ihtiyaçlarını iyi anlamak ve gidermek çok önemlidir. Bebeğin ihtiyaçlarını gidermek bebek ve anne arasındaki bağın temelini oluşturur.

Annenin ilgisi ve bebeğini memeden emzirmesi anne ile çocuğu arasındaki duygusal bağın temelidir.

Her şeyden önemlisi, çocuğunuzu çok sevmeniz, onunla bıkmadan ilgilenmeniz ve onu her zaman korumanız çocuğunuz ile aranızda çok sağlam bir bağ kurmanıza neden olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bermejo, R. (2020). Conecta con tu bebé. Plataforma.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.