Daha İyi Bir Anne Olmak İçin Kendinize İyi Bakın

Daha İyi Bir Anne Olmak İçin Kendinize İyi Bakın

Son Güncelleme: 19 Kasım, 2018

Daha iyi bir anne olmanın en iyi yolu, kendi ihtiyaçlarını karşılamak için zaman ayırmaktır. Kendinize bakmaya başlamadıysanız, başkalarına bakmanız da zor olacaktır.

Bütün anneler her gün daha iyi bir iş çıkarmak istiyor. Bu, aklınızda olan bir şeyse, konuyla ilgili sonsuz tavsiyeler duymuş olmanız kesindir.

Ancak gerçekten gerekli olan bir tavsiyemiz var: Daha iyi bir anne olmak istiyorsanız, kendinize iyi baktığınızdan emin olun.

İnsanlar olarak bir hedefe ulaşmak istediğimizde kendimizi zorluyoruz. Ve eğer bu amaç daha iyi bir anne olmaksa, kendimizden daha fazlasını talep ediyoruz.

Ama gerçek şu ki, iyi bir anne olmanın nasıl olduğunu biliyorsunuz. Sezginiz ve içgüdüleriniz yanınızda. Bu kolay olmamasına rağmen, sonsuz bir tatmin sağlayan bir görev.

Daha iyi bir anne olmak için işe kendinize dikkat ederek başlayın

Hiç şüphe yok ki: Anne olmak zor. Sürekli çalışma ve özveri gerektirir.

Ve bu nedenle, birçok kadın anne olduklarında kendilerine bakmayı fark etmeden bırakmaktadır.

Kendinizi ihmal etmek, çocuklarınıza bakma yeteneğinizi dolaylı olarak etkileyebilir. A yrıca anneliğin tüm zevklerini alıp götürür.

Kendinize daha iyi bakmaya başlamak için bebeğinizin doğmasını beklemeyin. Hamileyken bile başlayabilirsiniz. Sakin ve rahat kalmaya çalışın, iyi yiyin ve her gün yeteri kadar dinlenin.

Bu sadece size fayda sağlamaz, aynı zamanda kendinize bakmak da bebeğinizin anne karnında gelişmesine yardımcı olur ve doğduklarında da bu faydaları görmeye devam edersiniz.

dinlenen anne

Sevgi ana rahminde başlar

Bebekleri doğduğunda, birçok anne tüm dikkatlerini yeni doğan bebeklerine odaklamak için kendilerini unuturlar. Bu anlaşılabilir bir şeydir: Yeni bir bebeğe bakmak, tek bir boş an bile bırakmaz.

Ancak kendinize bakmak bebeğinize daha iyi bakmanıza yardımcı olacaktır. Daha iyi bir anne olmak için kendi sağlığınıza odaklanın.

Eğer egzersiz yapmak ve kendinize bakmak için yeterli zamanınız olmadığını fark ederseniz, rutinlerinizi ve alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmenin zamanı gelmiştir.

Unutmayın ki siz de kendinizin önceliğisiniz

Sağlıklı beslenen, yeterince egzersiz yapan, arkadaşlarıyla iletişim halinde olan ve yalnız başına bir durumla yüzleşmek için yardım isteyen bir anne, daha iyi bir anne olmasına yardım etmek için elindeki birçok araçtan yararlanır.

Fiziksel aktiviteye, biraz daha uyumaya ve arkadaşlarınızla veya eşinizle birlikte dışarı çıkmaya ihtiyacınız olduğunu fark ettiyseniz, ancak zamanınız yoksa, sorumluluklarınızı kişisel ihtiyaçlarınızla dengelemenin bir yolunu bulmaya çalışın.

Kendinizi ilk sıraya koyduğunuz için suçlu hissetmeyin. Kendiniz için birkaç dakikanızı ayırmanın yanlış bir tarafı yok.

Egzersiz daha iyi bir anne olmanıza yardımcı olabilir

Birçok anne, egzersiz yapmak için yeterince zamanları olmadığını ya da çalışmak için zaman ayırmanın onları kötü bir anne yaptığını düşünür. Ne yazık ki, bazı kadınlar buna öyle inanmış ki kendi sağlıklarını arka plana atıyorlar.

Bununla birlikte, spor salonuna gitmek için zaman ayırdığınızda, bir dans dersi aldığınızda veya koşuya çıktığınızda, kendinize tüm ailenizle ilgilenmek için ihtiyaç duyduğunuz gücü sağladığınızı öğrenmelisiniz.

İster inanın ister inanmayın, günde en az yarım saatlik egzersiz yapmak, anne olmanın zor görevi için paha biçilmez bir destek olabilir.

Çocuklar örneklerle öğrenirler

Çocuklarınızın sizi izlediğini unutmayın. Her şeyi emerler ve gördüklerini kolayca unutamazlar. Büyüdükçe sizi taklit ederek öğreniyorlar.

iki kız birlikte gülerken

Siz kendi tavsiyenize uymazken sağlıklı bir beslenmenin ve egzersiz yapmanın ne kadar önemli olduğunu çocuklarınıza açıklamak çok zordur.

Bir şeyi söyleyip başka bir şey yapmanın çocuklarınız için çok kafa karıştırıcı olabileceğini unutmayın.

Bir anne olarak, zamanınızı etkili bir şekilde düzenleyebiliyorsanız, listenizdeki her şeyi yapmak için gerekli dengeyi bulabilirsiniz.

Kişisel bakım ve hijyen için günlük rutininize birkaç dakika eklemeye çalışın. Çocuklarınıza zaman yönetimi ve kendilerine zaman ayırmanın önemini göstereceksiniz böylece.

Daha iyi bir anne olmak için, her şeyden önce, ilk bebeğiniz doğduğunda sevdiklerinizden uzak durmaktan kaçının.

Bu, küçük bir yardıma ihtiyacınız olduğunda size yardım edecek gerçek arkadaşlarla etrafınızı çevirmeniz gereken bir zaman. Ve elbette kendinize zaman ayırmanıza yardım edecek kişilerle.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.