"Geldim bile": Gökkuşağı bebeklerinin bize verdikleri umut

"Geldim bile": Gökkuşağı bebeklerinin bize verdikleri umut

Son Güncelleme: 17 Aralık, 2018

Gökkuşağı bebek, annenin düşük yapması ya da erken doğup hayatını kaybeden bir çocuk kaybı yaşamasından sonra dünyaya gelen sağlıklı ve güçlü çocuktur. Bu bebekler, mutluluktan fazlasını getiriyor, bir ailenin yaşadığı çocuk kaybından sonra yeniden umutları yeşertiyor.

Kürtajdan, istenmeyen bebeklerin ölümünden ya da herhangi bir sebeple prematüre olup yaşamını sürdüremeyen, dünyada ve ebeveynlerinin kalbinde sonsuza dek yaşayan yıldız çocuklardan çok bahsedilmez.

Bu karmaşık ve bazen de acımasız bir şey. Bazı anneler ara sıra belirli sosyal cehalet örneklerine ve duyarsızlığa maruz kalırlar, çünkü genelde şöyle söylenir: 10 yaşında bir çocuğu kaybetmek, daha dünyaya gelmemiş ve yaşamaya başlamamış bebeği kaybetmekle aynı şey değildir.

En başından benimsememiz gereken gerçek, her kaybın önem farz ettiği, birbirleriyle karşılaştırılamayacağı ve her birinin yıkıcı bir şekilde yaşanmış olmasıdır. Kürtajdan sonra bile, evlat acısı farklı şekillerde yaşanır. Bunu cesaretle karşılayan aileler olacaktır fakat depresyona girme noktasına kadar derin bir çaresizlik durumuna düşen anneler de olacaktır.

Anne karnında ölümü gerçekleşen yıldız çocuklar, var olmuş, yaşamak için savaşmış, büyümek istemiş fakat kaderin bu fırsatı sunmadığı varlıklardır. Yaşanılan kayıptan sonra ümidini kaybetmemiş gökkuşağı bebeklerinin ebeveynleri, bu bebeklerin kaybedilen kardeşin yerini almak için var olmadıklarını iyi bilirler.

Her çocuğun anne ve babanın kalbinde özel bir yeri ardır, her bebek, hayatını erken kaybetmiş olsa bile benzersizdir.

Yıldız bebekler ve kişisel öfke

örgü ören anne figürü

Kürtaj, düşük veya perinatal kayıplar sanıldığından daha yaygındır. Öyle ki, bu ailelere ve özellikle de annelere hizmet vermek üzere bir tür psikolojik protokol ve bakımın olması şarttır.

  • Her kadın bu kaybı belirli bir şekilde deneyimleyecektir, ancak kendi başına ve zaman zaman da uygun profesyonellerin desteğiyle birlikte kederini dolu dolu yaşayabilmesi gereklidir.
  • Birçok kadının başarısız hamilelik girişiminde bulunması günümüzde gittikçe daha sık görülen bir durum. Sonunda başardıklarında da sadece kürtaj değil, birçok başka durumla karşılaşmaları mümkündür.
  • Bu deneyim çok karmaşık olabilir. Yıldız çocuklar dünyadan giderken bize bir ışık vererek parıldıyorlar, fakat bir süreliğine anne duygusal bir fırtına, karanlık ve hatta bu kaybın “sorumlusu” olma hissinin çaresizliğini yaşayacaktır. Yüzleşilmesi ve azaltılması gereken bir düşünce.
yıldızlar ve fil

Gökkuşağı bebekler: eşsiz yüzün verdiği umut, güçlü bir kalbi aydınlatan ışık

Bebek kaybının kederi uzun ya da kısa sürebilir, ancak annenin ruhu bu kederi her zaman taşır. Birçok annenin gizli ya da herhangi bir şekilde taşıdığı bir acıdır, daima içlerinde kalır, ama evet, bununla yaşamayı öğreneceklerdir.
Bir süre için, tekrar deneme konusunda isteksizlik çiftlerde çok yaygın görülür. Korku vardır. Ancak, azar azar, umut ve arzu korkuyu yenebilecek duruma gelir ve anne baba olmama arzusu mucizeye şekil verir: Fırtınayı durduran ve karanlığın ardından ışığı getiren çocuk, gökkuşağı bebek.

Sağlıklı ve değerli bir bebeğe sahip olmak anneyi iyileştirir, rahatlatır ve aynı zamanda anneyi yeniler. Kara günlerden kaçmak için bin yolu deneyen, yeniden hayat bulmamızı sağlayan, bize o güzel gözleriyle bakan, dünyaları yemek isteyen tombul ve pembe varlık.

anne karnında çiçek açan bebek

Buna karşılık, ebeveynler ve gökkuşağı bebeklerinin anneleri, üzerinde düşünülmesi gereken boyutlar konusunda oldukça açık ve nettir.

  • Gökkuşağı bebek, küçük yıldızın yerine geçmek için gelmemiştir.
  • Beklenilen zamandan önce doğan ve hayatını kaybeden ya da kaybedilen, zamanı gelmeden gitmiş bebeğin, ailenin kalbinde ve ebeveynlerin ruhunda göbek kordonuyla kurulan güçlü bağ ile her zaman bir yeri olacaktır.
  • Yıldız çocuğun kaybından sonra yeni çocuğa hamilelik farklı geçer. Korku olur ve bazen panik hissi yaygındır, ancak bu duygular normal ve beklenen duygulardır. Bu durumlarda yapılacak en iyi şey, çift ve doktorlar arasında iyi iletişimi teşvik etmektir.
  • Gökkuşak bebeğin doğması da küçük yıldızı onurlandırmak için bir yoldur. Bu sağlıklı ve güçlü çocuk, içimizdeki sevgiyi, diğer bebeğe vermek istediklerimizi ona yansıtmamızı sağlayacaktır.

Bizimle olan ve de bir yıldızın arkasında bizi izleyip kalbimizin ortasına sığınmış diğer çocuğumuz için, ikisi için de elimizden gelenin en iyisini yapacağız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Antonov, V. V., & Teplyy, A. (2008). Trabajo espiritual con los niños.«. New Atlanteans.
  • Torres Delgado, J. M., & Rangel Guerrero, A. (2010, abril). La familia funcional como promotora del desarrollo humano e integral de la persona desde la perspectiva femenina. Recuperado de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.