Rüyanızda Dişlerinizin Döküldüğünü Görmek Ne Anlama Gelir?

Beyniniz, zihninizin yaptığı şeyleri kontrol eder ve bu rüyanızda çok farklı şeyler görmenize sebep olabilir. Bununla beraber, peki ya dişlerinizin döküldüğünü görmek? Psikoloji, bize bu tür bir rüyanın birkaç anlamı olabileceğini söylüyor.
Rüyanızda Dişlerinizin Döküldüğünü Görmek Ne Anlama Gelir?

Son Güncelleme: 16 Haziran, 2019

Beynimizin biz uyurken rüya görmemizi sağlaması çok normaldir. Rüyalarımız, genellikle gün içinde yaptığımız aktivitelere bağlıdır. Rüyanızda dişlerinizin döküldüğünü görmek en yaygın görülen rüyalardan biridir . Bu yazımızda size bu durumun olası birkaç anlamından söz edeceğiz.

Dişler, insan vücudunun stabil, güçlü ve dayanıklı kısımlarındandır. Bu yüzden, rüyanızda dişlerinizin döküldüğünü görmek güvensizlik hisleri, kötü kararlar vermekten duyulan suçluluk, kırılganlık ve kişisel tatminsizliği ifade eder. Eğer güçlü hissetmemekle ilgili endişeliyseniz, bu durum rüyalarınıza da yansıyabilir.

Bu durum diğer insanların yanında rahat olamamakla, kendinizi özel bir durumda rezil etmekten korkmanızla ya da zayıf ve hassas hissetmenizle ilgili olabilir. Ayrıca, her zaman iyi yaptığınız bir şeyi batırdığınızda alay edilmiş de olabilirsiniz. Dişlerinizin döküldüğü rüyaları yorumlamak birçok farklı değişkene bağlı olarak değişir.

Rüyanızda dişlerinizin döküldüğünü görmek ile ilgili önemli detaylar

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, yorumlamak rüyada olanlara ya da rüyanızın hatırladığınız kısmına göre değişir. Bununla ilgili bazı önemli detaylar, dişin türü, yeri, rengi ve miktarıdır.

Rüyada üst ön dişlerinizin döküldüğünü görmek

Eğer bu dişlerinizin döküldüğünü görürseniz, bu durum, kişisel hayatınızdaki önemli bir şeyin çözüldüğünü ya da güçlü hissetmenize engel olan bir şey hakkında bilinçaltınızda endişeli olduğunuzu gösterir.

O an için kırılgan ve güvensiz hissediyorsunuz demektir. Ayrıca, özgüveniniz ve dış görünüşünüz hakkında endişelisinizdir ya da fiziksel bakımınıza daha fazla dikkat etme arzunuz vardır.

dişi düşmüş çocuk

Rüyada alt ön dişlerinizin döküldüğünü görmek

Bu rüyanın olumsuz yorumlamalarından bazıları; kişisel bir kayıp yaşama korkusu, cinsel deneyimlerle ilgili anksiyete, bağlılıklar ya da hayat tarzında meydana gelen zor değişiklikler ve yaşlanma korkusudur.

Bununla beraber, bu rüyanın ufkunu genişletme arzusu, kendine daha iyi bakma ihtiyacı, kişisel yenilenme ve gelişim zamanı gelmiş olması gibi olumlu anlamları da olabilir.

Köpek dişinin düştüğünü görmek

Köpek dişleri, tüm dişlerimiz arasında en güçlü ve en agresif olandır. Bunlar, kişisel gücü temsil eder ve hayvanların avlarını parçalamak için kullandığı dişlerdir. Bu yüzden, bu dişi kaybettiğini görmek korkmuş, savunmasuz, zayıf ya da hassas hissettiğiniz anlamına gelebilir.

Öte yandan, bu rüya, dengesizlik, belirsizlik, zayıflık hisleri içinde olduğunuzu ve kendinize ya da başkalarına karşı güvenmede sorununuz olduğunu da anlatıyor olabilir. Buna ek olarak, bir sözü yerine getirememekten dolayı ortaya çıkan suçluluk ya da anksiyeteye, duygusal acıya ve kaybetme korkusuna da işaret ediyor olabilir.

Dişlerinizin parçalara ayrıldığını görmek

Bu kabus, umutsuzluk ve anksiyeteden dolayı ortaya çıkabilir. Hayatınızdaki geliştirmeniz gereken bir durumla ilgili gergin hissettiğiniz anlamına gelebilir. Ayrıca bu durum, acizlik hissi ile de ilişkilidir.

Hayatınızda neyin parçalandığını düşünüyor olabileceğinize bir bakın. Bu sayede, durum kontrolden çıkmadan onu düzeltebilirsiniz.

Rüyanızda dişlerinizin döküldüğünü görmek güvensizlik hisleri, değişim korkusu, kötü kararlar vermekten duyulan suçluluk, kırılganlık ve kişisel tatminsizliği ifade eder.

Rüyada dişlerinizin kolayca hareket ettiğini görmek

Bu tür bi rüya, özgüven eksikliğine işaret eder. Dişlerinizin yerinden oynadığını ve kolayca düştüğünü görmek, sıkıntı verici bir durumda zayıf ve hassas hissettiğinizi gösterir.

Dişlerinizin renginin değiştiğini ya da çürüdüğünü görmek

Eğer dişleriniz rüyanızda normalde olduğundan daha koyu renkli görünüyorsa, bu durum vücudunuzun yorgun olduğu anlamına gelebilir. Belki de yapılacak çok fazla işiniz olduğunu ya da hak ettiğiniz ücreti alamadığınızı düşünüyor olabilirsiniz.

Rüyada diş çürümesi görmek, rahatsız bir durumu ya da yapılan bir şey yüzünden yakalanma korkusunu ifade ediyor olabilir. Öte yandan, eğer dişleriniz beyaz, güçlü ve hizalı görünüyorsa, bu durum, iyi bir arkadaş grubu ve aileniz olduğuna inandığınızı gösterir.

ayıcıklarla yatan çocuk rüyada dişlerin döküldüğünü görmek

Rüyada başka birinin dişlerinin döküldüğünü görmek

Kendi dişlerinizin döküldüğünü görmek yerine, başka birinin dişlerinin döküldüğünü de görebilirsiniz. Bu tür bir rüya, başka bir insan hakkında onun hayatında iyi kararlar alamadığını düşünmeniz ya da birisinin olumsuz sonuçlarla karşılaşacağını düşünmeniz anlamına gelebilir.

Kısacası, beynimiz bazen doğrudan algılayamadığımız günlük endişelerimizi ve iç savaşlarımızı bir şekilde bize yansıtır. Rüyanızda dişlerinizin döküldüğünü görmek, hayatınızda geliştirebileceğiniz şeyler olduğu anlamına gelebilir. Bu yüzden, bu bilgiyi kendinizi analiz etmek ve tekrar kontrolü ele almak için en iyi yolu bulmak için kullanın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bailey 2nd, J. A. (2003). The foundation of self-esteem. Journal of the National Medical Association95(5), 388.
  • Fernández, L. (2018). Sigmund Freud. Praxis Filosófica, (46), 11-41.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.