Sadece Seni Seviyorum, Oğlum

Sadece Seni Seviyorum, Oğlum

Son Güncelleme: 15 Mart, 2018

Oğlum, içimde bir can olduğunu öğrendiğim ilk andan itibaren… Seni sevdiğimi biliyordum.

Anne sevgisinin insanın birçok yönünü etkileyebileceğini ve gelişimimiz için de önemli bir faktör olduğunu biliyoruz.

İngiliz bir psikoterapist olan Sue Gerhardt, “Anne Sevgisi” (2016) isimli kitabının genişletilmiş versiyonunda, bu konuyu, beyin ve insan duyguları arasındaki ilişki aracılığıyla derinlemesine araştırıyor.

Dr. Gerhardt, modern yaşamın düzeninin, aşk ve aşkın doğasını, farklı alanlarda ve her zaman bilimsel bir yaklaşımla ele almasına yol açtığını itiraf ediyor. Bu yüzden, aşkın beyinle ilgili olan yönlerini analiz etmeye kendini adamış olduğu anlaşılan birkaç kitap yayınlamış.

Gerhardt, kendi alanında, dünyadaki en uzman kişi olarak kabul ediliyor.

Gerhardt, bebeğimize onu sevdiğimizi gösterip göstermememizin bebeğin beyninde bir dizi biyokimyasal değişikliğe neden olduğuna inanmaktadır. Bebeğin 0-2 yaş arasında, beyninin etkilere fazlasıyla açık olduğunu, özellikle de ona bakan kişilerle yaşanan deneyimlerden gelen etkilere karşı hassas olduğunu belirtiyor.

İlk “Seni seviyorum”un önemi

Başka bir deyişle, Gerhardt, sevginin bebekler üzerinde, erken çocukluk döneminde, bir etki bırakabileceğini ve ruh sağlığının da büyük ölçüde buna bağımlı olacağını söylüyor.

Yani, eğer bir bebek seviliyorsa ve iyi bakılıyorsa, daha sonra iyi bir ruh sağlığına sahip olacaktır. Eğer erken çocukluk döneminde, sevgiye ve ilgiye gereken önem verilmezse, bebek zayıf ve kırılgan hissetmekten doğan stresle başa çıkamaz.

bebeğine sarılmış anne

Bir bebeğin kendi başına ayakta duramayacağını unutmayın. Bir bebek, onu sevecek ona, iyi bakacak bir insana ihtiyaç duyar; bu kişi anne, baba, aile üyeleri ya da diğer bakıcılar olabilir.

Hayvanlar dünyasındaki diğer memeliler yavruları doğduktan sadece birkaç saat sonra ayağa kalkmayı, yürümeyi hatta koşmayı bile başarabiliyorlar. Öte yandan, erken çocukluk döneminde bir insan kendisine hiç bakamaz. Onun gelişimi çok daha aşamalı şekilde gerçekleşir.

Anne Sevgisi’nde, doktor ayrıca bebeğiniz için her zaman orada olmaktan ve ona güvende hissettirmekten de bahseder. Araştırmasına göre, doğum sonrası aşamada bebeklerin stresin her yönüyle başa çıkmakta yardıma ihtiyaçları vardır.

Rahimden ayrılma eylemi, bebekler için o kadar ani bir değişimdir ki, bu ilk büyük stresin üstesinden gelebilmek için annelerinin sevgisine ve ona fiziksel olarak bağlanmaya ihtiyaç duyarlar.

Doğduğu andan itibaren bebeğimizle kurduğumuz etkileşim, onun üzerinde çok önemli bir iz bırakır. Dolayısıyla, bu izi pozitif bir şekilde bırakmak çok önemlidir, çünkü etkisi çok uzun zaman boyunca sürer ve doğaüstü bir deneyime sebep olur.

Aşağıda göreceğiniz mektup, erken çocuklukta anne sevgisinin neler yapabileceğini anlatıyor. Bebeğiniz sizin ona verdiğiniz sevgiden de beslenir ve ona ne kadar ilgi ve sevgi gösterirseniz, o da yaşadığı dünyada o kadar iyi hissedecektir, tabii ki en önemlisi, sizinle birlikte.

Seni her şeyden çok seviyorum

Anneyi Öpen Çocuk

Oğlum, seni dünyadaki her şeyden çok seviyorum. Doğmadan önce bile seviyordum seni. Bir anne olacağımı, birine can vereceğimi ilk duyduğum andan beri, kalbim tüm duygusal gücünü ortaya çıkardı. O zamandan beri, bu büyük sevgiyi hiç içimde tutmadım ve yaptığım her şeyde bu sevgiyi sana veriyorum.

Sana baktığımda görüyorum ki, seni doğurduğumdan beri hayatım hiç olmadığı kadar güzel. Sen, benim bir tanem, her yeni güne uyanma sebebimsin; sorunlarla dolu ve her gün yeni bir şeyler isteyen bu karışık dünyayla yüzleşme gücünü bana verensin.

Senin için her şeyin üstesinden gelirim. Çünkü seni seviyorum ve her şeyden önemlisi senin mutlu olmanı istiyorum. Her zaman, sana olan sevgimin, bana tüm engelleri aşmak ve daha iyi bir insan olmak için güç vereceğini biliyorum.

Sana olan sevgim hissettiğim en güçlü duygu ve bana hiçbir zaman sana karşı olan sorumluluklarımı hatırlatmak zorunda değilsin. Seni sadece dünyaya getirdiğim küçük bir mucize olduğun için seviyorum.

Seni bu şekilde sevebileceğimi biliyorum çünkü bir zamanlar ben de sadece dünyaya geldiğim ve var olduğum için sevildim. Şimdi bir bebek olduğun için, her zaman seninle olmamı istiyorsun, çünkü en temel ve içgüdüsel ihtiyaçların bunun senin için en iyi yaşam şartlarını oluşturduğunu söylüyor. Sen ve ben biliyoruz ki, biz sosyal birer varlığız ve bu sevgi hayatımızı oluşturuyor. Bu sevgiyle, biz daha güçlüyüz.

Zamanla, benim seni sevdiğim kadar sen de beni sevebilirsin. Bunun olduğu günü görmek için hep yanında olacağım. Benim yanımda göreceksin ki, hayatta kalmanın ötesinde çok daha güzel, tatlı ve muazzam bir şey var, o da sevgi.

Gerçek şu ki, sadece seni sevdiğimi biliyorum ve bu benim için fazlasıyla yeterli.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.