Çocuklar İçin Parasetamol, Bilmeniz Gereken Her Şey

Çocuklar İçin Parasetamol, Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 20 Mart, 2019

Bu yazımızda sizlerle, çocuklar için parasetamol kullanımı hakkında tüm ebeveynlerin bilmesi gereken önemli bilgileri paylaşacağız. Doğru yöntemler izlendiğinde parasetamol çocuklar için çok iyi bir ilaç olabilir.

Hangi marka adı altında olursa olsun bu ilaç genellikle grip olunca kullanılır ve neredeyse her evin ecza dolabında bulunabilir. Yetişkinler olarak biz bunu düzenli olarak kullanırız ancak bu ilaç çocuklar için de kullanılabilir.

Parasetamolün yaygın, çok kişi tarafından kullanılan ve çok az yan etkisi olan bir ilaç olması bunun tedbirsizce kullanılmasının doğru olduğu anlamına gelmez. Söz konusu ailenizin küçük üyeleri olunca özel bir dikkat gerekmektedir. Bu ilacın reçete edilmesi ve kendi kendine kullanılması konularında dikkatli olmalısınız.

Parasetamol nedir ve ne için kullanılır?

Parasetamol, yaygın olarak kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan bir ilaçtır. Grip gibi hastalıklardan kaynaklanan genel halsizlik durumunu ve kas ağrısını rahatlatmak için kullanılır. Ayrıca, ateşin fazla yükselmesini kontrol etmek ve vücuttaki diğer ağrılar için de etkili olabilir.

Diğer ağrı kesicilerin yanı sıra, bu ilacın kullanımının virüse bağlı ortaya çıkan hastalıklar esnasında yan etki meydana getirmediğini de söyleyebiliriz.

kaşık ve haplar

Çocuklar için parasetamol içeren ilaçların formları

Çocuklar için parasetamol genellikle şurup ya da çiğnenebilir tablet formunda üretilmektedir. Eczanelerden reçetesiz olarak satın alınabilir. Ayrıca, çocuk ilacı yutmak istemiyorsa ebeveynlerin başka bir seçeneği daha vardır. Çocuklara bu ilaç fitil olarak da verilebilir.

Fitil söz konusu olduğunda, çocuğun yaşına ve kilosuna göre farklı dozajlar mevcuttur. Örneğin, 6 ila 36 aylık çocuklar 80 mg parasetamol kullanabilir. Bir fitil 6 saatte bir olmak üzere kullanılabilir.

Parasetamol’ün yan etkileri

Bu ilacın en büyük avantajlarından biri çok az yan etkiye sahip olmasıdır. Risk altındaki tek grup, karaciğer hastalığı olan ya da karaciğer gelişiminde sorun olan çocuklardır. Bu gibi vakalarda, parasetamol kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Parasetamole ya da içeriğindeki herhangi başka bir maddeye karşı alerjisi olan hastaların da bu ilacı kullanmaması gerekir. Bahsettiğimiz bu iki durum dışında neredeyse her hasta bu ilacı kullanabilir. Buna ek olarak, anti-inflamatuar ilaçlara karşı alerjisi olan kişiler de bazen parasetamole tepki verebilir.

Virüse bağlı bir hastalığı olan çocuklar, hamile kadınlar ve bebekler de güvenli bir biçimde parasetamol kullanabilir. Yalnızca altı ayın altındaki bebekler için bu ilaç bir doktor tarafından önerildiyse kullanılmalıdır.

Çocuğunuzun parasetamol dozunu nasıl doğru hesaplarsınız?

Doğru dozu belirlemek söz konusu olunca bu ilacın yoğunluğu ve çocuğun özellikleri değerlendirilmesi gereken iki önemli konudur. Ayrıca ebeveynler bu konuda, çocuğunun yaşını ve kilosunu da dikkate almalıdır.

hesap makinesi kullanan çocuk

11 ila 16 kilogram arasındaki çocuklar eğer ilaç 160 mg yoğunluğa sahipse, 5 ml şurup içebilir. Eğer  çocuğunuz 16 ila 21 kilogram arasındaysa doğru doz 7.5 ml’dir.

22 ila 27 kilo arasındaki çocuklar eğer ilacın yoğunluğu 160 mg ise 10ml şurup içmelidir. Sizin de gördüğünüz gibi, her şey ilacın formuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İlacın dozu, çiğnenebilen tablet, şurup ya da fitil formlarına göre değişir.

Her zaman işe yarayan bir formül

Çocuğunuzun ağırlığına bağlı olarak doğru dozu bulmak için nispeten kolay bir yöntem bulunmaktadır. Bunun için uygun formül şu şekildedir: çocuğun kilosu + çocuğun kilosunun yarısı/10

Bu yüzden, eğer çocuğunuz 10kg ise buna kilosunun yarısı olan 5kg’ı eklersek toplamda 15kg eder. Daha sonra bunu 10’a böleriz ve bu da bize 1.5ml sonucunu verir. Bu da çocuğunuza her 6 ya da 8 saatte bir vereceğiniz şurup miktarıdır.

Bu ilacın, pediyatristiniz tarafından reçete edilmediği sürece 6 aylıktan daha küçük olan çocuklar için kullanılmaması gerektiğini unutmayın. Bu konuda kendi kendinize karar vermekten kaçının ve güvenilir bir uzmana danışın.

Sonuç olarak, parasetamol güvenli bir ilaçtır, çocuklarda kullanımıyla ilgili de çok az yan etki bulunmaktadır. Belki de tek eksikliği anti-enflamatuvar işlevi olmamasıdır. Bununla birlikte, genel halsizlik durumlarını tedavi etmek için çok etkili bir yöntemdir.

İlginizi çekebilir ...
Evinizdeki İlk Yardım Çantası Neler İçermeli?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Evinizdeki İlk Yardım Çantası Neler İçermeli?

Birçok durum veya olay bir ilk yardım çantası sahibi olmanızı gerektirebilir. Bir ilk yardım çantası edinmek için acil durumlar yaşamayı beklemeyin...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.