Emzirirken Saç Boyamak Güvenli Midir?

29 Mart 2020
Anne olmak, olası sağlık risklerine ve tehlikelerine öncekinden daha fazla dikkat etmek anlamına gelir. Pek çok ürün ve güzellik tedavileri zararlı olabilecek kimyasal maddeler içerir. Bunu göz önünde bulundurarak, bugünkü yazımızda emzirirken saç boyamanın güvenli olup olmadığını inceleyeceğiz.

Hamilelik ve doğum, kadınların görünüşlerine harcadıkları vakti önemli ölçüde azaltmaktadır. Eğer bir değişiklik istiyor ve emzirirken saçınızı boyatmak istiyorsanız, saç boyatmanın hem sizin sağlığınıza hem de bebeğinizin sağlığına zararlı olabileceğini bilmeniz gerekir.

Saçınıza ve kafa derinize uyguladığınız ürünlerin kalitesine dikkat etmek son derece önemlidir. Bu, hem emzirme süreci hem de hamilelik için geçerlidir. Bu yüzden, göz önünde bulundurmanız gereken önlemleri açıklamak istiyoruz. Ayrıca, emzirirken bebeğinize herhangi bir zarar vermeyecek saç boyama alternatiflerinden bahsedeceğiz.

Emzirirken saç boyamak güvenli midir?

Saç boyalarının toksik olan kimyasal maddeler içerdiği açıktır. Pek çoğu tehlikeli bir kimyasal olan amonyum içerir. Bu toksinleri solumak veya bunlarla doğrudan temasa geçmek, ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Pek çok kadın, kan dolaşımına giren kimyasal ürünlerin kendilerine ve bebeklerine zararlı olduğunu varsayıyor. Bu nedenle, pek çoğu emzirirken saç boyamamanın en iyisi olacağını düşünüyor.

Bununla birlikte, kadın vücuduna saç derisi aracılığıyla giren kimyasal miktarı azdır. Bu miktar, çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atabilecek düzeyde değildir. Anne sütü vasıtasıyla bebeğin bu kimyasalları mideye alma riski yoktur.

Emzirirken saç boyamak için önemli tedbirler

Eğer emzirirken saçınızı boyatmak isterseniz, almanız gereken bazı önemler vardır. Böylece bebeğinizin sağlığını ve kendi sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kadının dolaşım sistemine kafa derisi vasıtasıyla giren kimyasal ürünler herhangi bir zarar verecek düzeyde değildir.

emzirirken saç boyamak

Bununla birlikte, kafa derinizdeki çizikler ve yaralar kan dolaşımına ulaşan toksin miktarını artırabilir. Bu nedenle, saçınızı boyatmadan önce kafa derinizin sağlığından emin olmanız son derece önemlidir.

Emzirirken saç boyamanın en büyük tehlikesi, saçınızdaki kimyasalın kokusudur. Eğer saçınızı evinizde kendiniz boyuyorsanız, ortamı mutlaka havalandırın. Böylece, zararlı gazlar içeride hapsolmaz ve bebeğiniz bu havayı solumaz.

Alternatifler nelerdir?

Emzirirken saç boyamak istiyorsanız, miktarı azaltın. Başka bir deyişle, boyayı ince bir tabaka olarak sadece dip boyası olarak uygulayın. Böylece kimyasal maddeye maruz kalma miktarınızı azaltmış olursunuz.

Saç boyasının bebeğinize zarar vereceğine dair düşünceleriniz devam ediyorsa, başka alternatifler de mevcuttur. Bazılarının “doğal” bitki kökenli renklendirici olduğunu iddia ettiği ürünlerin de zararlı sentetik maddeler içerdiğini unutmamak gerekir.

Bu zararlı maddeler, yağlar, meyveler ve otlar gibi daha doğal ve sağlıklı malzemeler tarafından gizlenir ancak toksik elementler hala ürünün içerisindedir.

“Kadın vücuduna saç derisi aracılığıyla giren kimyasal miktarı azdır. Bu miktar, çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atabilecek düzeyde değildir.”

Bu nedenle, saç boyanızın içinde bulunan maddelere dikkat etmelisiniz. %100 bitki kökenli saç boyalarını tercih edin. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

1. Kahverengi tonları için kahve çekirdekleri

Kahve, aynı tonlardaki renkleri elde etmek için iyi bir seçenektir. Bu ürün ayrıca saçların uzama hızını artırır, saç dökülmesini azaltır ve saçta keratin üretimini sağlar.

2. Beyazlayan saçlarınızı adaçayı ile kapatın

Adaçayı, canlandırıcı ve sıkıştırıcı etkileri sayesinde saçtaki beyazları kapatmak için idealdir. Ayrıca melanin dolaşımına katkıda bulunur ve saçların doğal rengine dönmesine yardımcı olur.

3. Çikolata tonları için kakao

Kakao, saçınızdaki beyazları kapatmaya yardımcı olacak bir diğer doğal maddedir. Bununla birlikte, etkilerin görülmesi biraz zaman alacaktır. Bu yöntemde, kakao tozu ve balı kuru saça uygulamanız gerekir.

saç örgüsü

4. Daha koyu renkler için siyah çay

Bu bitki, saçlarınızda daha koyu renkler elde etmek için harika bir seçenektir. Bir infüzyon hazırlayın ve 24 saat bekletin. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz.

5. Altın sarısı tonlar için papatya

Kurutulmuş papatyalardan elde edilen toz, saçın renginin açılmasına ve altın sarısı tonlara dönmesine yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, bu yöntemin koyu renk değiş açık renk saçlarda etkili olduğunu belirtmekte fayda vardır. Mümkünse, saçınıza herhangi bir kimyasal ürün uygulamadan önce bebeğinizin sütten kesilmesini bekleyin.

Aynı şekilde, eğer saç renginizde köklü bir değişim yapmak istiyorsanız bunu da deneyebilirsiniz. Sonuçta, anne olarak dünyanın en önemli işini yaptığınız için iyi hissetmek en doğal hakkınız!