Hamilelikte Saç Dökülmesi

Hamilelikte saç dökülmesi çok yaygın bir durum olmamakla birlikte, ortaya çıktığında oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Bu yazımızda bunun nedenlerini ve bu durumla nasıl başa çıkabileceğinizi anlatacağız.
Hamilelikte Saç Dökülmesi

Son Güncelleme: 01 Şubat, 2020

Kadınlar hamilelik boyunca çok sayıda değişikliğe maruz kalabilmektedir. Hatta bazı kadınlar hamilelikte saç dökülmesi tecrübe edebilmektedir.

Bu yazımızda hamilelikte kadınların saçlarının dökülmesine neden olan etkenler ile birlikte, bu kötü tecrübeyi yaşayan kadınların bu durumla nasıl başa çıkabileceğini açıklayacağız.

Hamilelikte saç dökülmesinin muhtemel nedenleri

Hamilelik sırasında saçların dökülmesi genellikle kadınların vücudunda meydana gelen hormonal değişikliklerle bağlantılıdır. Buna ek olarak bu süreçte anne adaylarının yeterli şekilde beslenmemesi de saç dökülmesine de yol açabilmektedir.  

Bu dönemde ceninin ihtiyacı olan bazı besinler vardır ve kadınların bunun önemini iyi bir şekilde kavraması gerekmektedir. Yani kadınlar hem bebeğin gelişimi hem kendileri için gerekli besinleri aldığından emin olmalıdır.

Bu bağlamda, hamileliğin ilk aylarında kendini gösteren bulantı ve kusma gibi rahatsızlıklar, annede iştahsızlığa ve sonuç olarak da annenin vücudundaki vitamin seviyesinin düşmesine neden olabilmektedir. Bu durum da diğer etkenlere ek olarak saç dökülmesine yol açabilmektedir.

Saçları dökülen kadın

Doğumdan sonraki dönemde belirli bir oranda saç kaybı olması sık rastlanan bir durumdur. Bu dönemde vücut normal hormon seviyelerini geri kazanmaya çalışmaktadır ve bu değişimler de saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Öte yandan, projesteron seviyesindeki artış saçların kurumasına neden olabilmektedir. Bunun sonucunda da saçlar kırılmaya karşı daha korunmasız bir hale gelmektedir.

Bu durum genellikle hamileliğin son döneminde daha sık görülmektedir. Saçların kırılması kök kısmında meydana gelebilmektedir ve bu durum, her ne kadar doğru olmasa da, saçların döküldüğü izlenimini vermektedir.

Hamilelik sırasında saç dökülmesi çok nadir görülen bir durumdur. Bununla birlikte, hamilelik sırasında saçları çok dökülen kadınların fazla endişeye kapılmaması gerekmektedir. Yine de işi sağlama almak için her sağlık sorununda olduğu gibi bir uzmana veya doktora danışılması büyük önem arz etmektedir.

Hamilelik sırasında saç dökülmesini önlemenin yolları

İlk olarak saçınıza karşı sabırlı olmanız gerekmektedir. Hamileyken saçlarınızı ince kılları olmayan bir tarakla taramanızı tavsiye ediyoruz. Buna ek olarak, saçların ıslak olması durumunda çok daha nazik olmak ve sert tarama hareketlerinden uzak durmak daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Saçlarınızın zayıf olduğunu hissetmeniz durumunda iyi bir şampuan ve saç kremi kombinasyonu seçmeniz gerekmektedir. Normal saç tellerine sahipseniz pH seviyesi nötr olanlara bakmanızı tavsiye ederiz. 

Bu durumda işe yarayacak birkaç önerimiz var:

  • Saçlarınız çok kuru ise onarıcı ve besleyici etkisi olan maskeler uygulayın.
  • Yağlı saçlara sahipseniz günlük olarak daha yumuşak şampuanları kullanın.
  • Saçlarınızı ılık suyla yıkayın ve parmak uçlarınızla kafa derinize hafif bir şekilde masaj yapın.
  • Düzleştirici ve kurutucu gibi oldukça sıcak çalışan cihazları kullanmayın. İlla kullanmanız gerekiyorsa, saçınızın doğal bir şekilde kurumasına destek olacak şekilde çok düşük ısılarda kullanın.
  • Çok sıkı toka, at kuyruğu veya örgülerden uzak durun.
  • Saç dökülmesine karşı bir önleme tedavisi uygulayacaksanız, bunu yapmadan önce doktorunuza başvurarak talimatları öğrenin.

Bu tedavilerin bazılarında kullanılan ürünlerin hamilelik sırasında kullanılması önerilmeyebilir. Bu nedenle, doktorunuza başvurmanın önemine bir kez daha burada değinmek istiyoruz.

Hamile kadın sağlıklı besleniyor

Hangi besinler saçlarınızı güçlendirir?

Saçlarınızın hamilelik öncesi, sırasında ve sonrasında sağlıklı görünebilmesi için atacağınız ilk adımlardan biri beslenme programınıza dikkat etmektir. Yüksek miktarda sebze ve meyve yemeniz halinde saç köklerinizin korunmasına ek olarak saçlarınızın güçlenmesine ve uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

Ek olarak, bira mayası yüksek B vitamini içermesi nedeniyle saç sağlığını iyileştirmek ve saç kaybını önlemek için çok faydalıdır. Kurutulmuş sebzelerde, çorbalarda ve makarnada bol miktarda bulunmaktadır.

Hamilelikte saç dökülmesi genellikle hormonal değişikliklerle bağlantılıdır.

Benzer bir şekilde, ıspanak, tere, marul ve brokoli gibi yeşil sebzeler önemli miktarda A ve C vitamini sağlamaktadır. Bu besinler, sebumların (yağ bezlerinin) ayrılmasını sağladığı için saçların ihtiyacı olan nemi doğal bir yoldan sağlamaktadır.

Havuç ise kendisine o muhteşem turuncu rengini veren beta-karoten içermektedir.  Beta-karoten vücutta kafa derisini güçlendiren yağların üretilmesini sağlamaktadır. 

Nohut ve fasulye gibi baklagiller ve diğer tahıllar da çinko, demir ve biyotin katkısı sağlamaktadır. Bu besinler saçların kırılmasını önlemekte, saç köklerini ve uçlarını da güçlendirmektedir. 

Son olarak, sardalye ve ton balığı gibi balıklarda bulunan omega 3, saçların ipeksi ve parlak görüntüsüne katkıda bulunmaktadır. Ayrıca saç köklerinin güçlenmesine ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına da yardımcı olmaktadırlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alcalde Pérez MT. Caída del cabello. Offarm. 2004;23(5):108-118.
  • Pedragosa, R. Alteraciones del cabello. AEPED. [En línea].

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.