Emzirmek, Meme Kanserine Bağlı Ölüm Riskini Önlemeye Yardımcı Olur

19 Ocak, 2019

Meme kanseri, batı ülkelerindeki birçok kadını etkileyen en sık görülen jinekolojik tümörlerden biridir. Bu hastalık, yaş ilerledikçe kadınların sağlığı üzerinde giderek daha ciddi sonuçlara yol açar.

Bu yüzden, bilim adamları bu hastalığın sebepleri ve hastalığı önlemenin olası yollarını dikkatli bir şekilde araştırmaktadır. Bugünlerde, meme kanseri çalışmaları hem bilim adamları hem de tıp profesyonelleri için öncelikli bir konu haline gelmiştir.

Emzirmenin hem bebekler hem de anneler için çok faydalı olduğunu biliyoruz. Ama bunun aynı zamanda meme kanserine bağlı ölüm riskini önlemek için de faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Anne sütü, bebeklerin hastalıklara karşı bağışıklığını güçlendirmeye yardımcı olan birçok farklı bileşen içerir.

Emzirmek, kadınları meme kanseri, diyabet, metabolik sendrom ve birçok başka hastalığa karşı korur.

Uzmanlar, bir bebeğin ilk 6 ayı boyunca özellikle emzirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Ama başka bir beslenme düzenine geçildikten sonra bile emzirme bununla birlikte bebeğin 2 yaşına kadar devam etmelidir.

“Ilık ve anne sütü tadında bir sevgi… Seni tüm kalbimle besleyip büyüteceğim”     

-Claudia Farías-

Emzirmenin meme kanserini önlemesi ve diğer faydaları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, emzirmenin kadın sağlığı üzerinde inanılmaz etkileri vardır. Meme kanseri, yumurtalık kanseri ve 2. tip diyabetin önlenmesine yardımcı olur.

Buna ek olarak, anemi riskini de azaltır. Ayrıca -herkesin duymaktan hoşlanacağı bir bilgi olarak- emzirmek kadınların kilo vermesine de yardım eder.

Dünya Sağlık Örgütü, anneleri çocuklarını en azından iki yaşına gelene dek emzirmesini öneriyor. Eğer kadınlar bunu uygularsa, meme kanserine bağlı 22 bin ölümün önlenebileceği söyleniyor.

30 ülkede yürütülen çeşitli çalışmalar, emzirmenin meme kanserine önemli ölçüde engel olduğunu göstermektedir.

Bu durum, yumurtalık işlevlerinde gecikme ve östrojen seviyesinin düşmesiyle alakalı olarak ortaya çıkar.

emziren sarışın kadın

Emzirmenin bebekler için faydaları

Bir annenin sütü, bebek için vazgeçilmez besin ve proteinler içermektedir. Anne sütü, bebeğin hassas midesi için sindirimi çok kolay bir besindir.

Örneğin, kolostrum (ilk süt), bebeğin emzirmeye başladıktan sonra aldığı ilk besindir.

Bu madde, aynı zamanda “sıvı altın” olarak da adlandırılır ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar. Bu yüzden, birçok insan kolostrumu bebeğin ilk aşısı gibi düşünmektedir.

“Eğer anne sütü gibi bir aşı olsaydı tüm ebeveynler bunu almak için her şeyi ödemeye razı olurdu.”

–Carlos González–

Emzirme hakkında bazı tavsiyeler

Duruş

Anneler dik oturmalı ve rahat etmek için yastık kullanmalıdırlar. Emzirme yastıkları, annelerin bebeklerini göğüs seviyesinde konumlandırmasına yardımcı olur.

Bebeğin dikkatinin dağılmaması ya da korkmaması için, emzirmek için sakin ortamlar tercih edilmelidir. Bazı anneler kendi mahremiyetleri için de bu alanları tercih etmektedir.

Çok az mı sütünüz var?

Emziren annelerin bol su içmesi ve sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. Öğünlerinizi atlamayın ve yeterince dinlendiğinizden emin olun.

Süt üretiminizi artırmanın diğer bir iyi yolu ise bebeğinizin isteği üzerine emzirmektir. Bebeğin emmesi süt üretiminizin artmasına yardımcı olacaktır.

Çok fazla mı sütünüz var?

Eğer bebeğiniz için gerekenden çok fazla süt üretiyorsanız, vücudunuz kısa sürede buna adapte olacaktır. Bu sırada, ekstra sütü sağıp gün içinde oda sıcakalığında muhafaza edebilirsiniz.

Ayrıca çıkan sütü 24 saate kadar buzdolabında da saklayabilirsiniz. Dilerseniz aylarca buzlukta bile saklayabilirsiniz ki bu çalışan anneler için çok iyi bir kaynak olacaktır.

Göğüs pompaları göğüs kanallarını harekete geçirir, yani bu yöntem süt üretiminizi azaltmaz. Eğer vücudunuzun bebeğinizin ihtiyaçlarına göre adapte olmasını istiyorsanız, fazla üretimi engellemek adına ekstra sütü kendiniz çıkarmanızı öneririz.

beyaz kıyafetli emziren kadın

Göğüs değiştirmek

Her emzirmede, bir göğüs ile başlayıp daha sonra diğerine geçmelisiniz. Bir sonraki emzirmenizde ise diğer göğüs ile başlayıp aynı şekilde değiştirerek ilerlemelisiniz. Yeni doğan bebekler için her göğüse 15 dakika ayırmaya çalışın.

Meme ucu ağrısı

Emzirmenizin doğru olduğundan emin olmak istiyorsanız, emzirdikten sonra göğsünüzde deformasyon olmaması gereklidir. Ayrıca meme ucu ağrısı da çekmiyor olmanız gerekir.

İçe dönük meme uçları

Yaygın olarak yanlış bilinen bir şey ise meme uçlarınız içe dönük olsa da emzirmenizin mümkün olduğudur. Size bu süreçte yardımcı olacak göğüs kalkanı gibi çeşitli araçlar vardır.

Eğer bebeğiniz emzirilmeyi reddederse

Eğer bebeğiniz emmeyi reddediyorsa, ona emmeyi ya da göğsünüze tutunmayı tekrar öğretmeniz gerekir.

Gerekli olduğunu düşünüyorsanız bir emzirme uzmanından yardım almaktan çekinmeyin. Bu, hem siz hem de bebeğiniz için bir öğrenme deneyimidir, bu yüzden sabırlı olun ve zorluklara karşı direnin.

Şimdi, anne sütünün ne kadar harika bir şey olduğunu biliyorsunuz. Bedava olmasının yanı sıra hem annenin hem de bebeğin ciddi hastalıklardan korunmasını da sağlar.

Bebekler çok hızlı büyür ve emzirme süreci sonsuza dek sürmez, bu yüzden onu emzirebildiğiniz her anın tadını çıkarmaya bakın!

  • Aguilar Cordero, M., González Jiménez, E., Álvarez Ferre, J., Padilla López, C. A., Mur Villar, N., López, G., & Valenza Peña, M. (2010). Lactancia materna: un método eficaz en la prevención del cáncer de mama. Nutrición Hospitalaria, 25(6), 954-958. http://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S0212-16112010000600010&script=sci_arttext&tlng=pt
  • Donegan W. (1977). Breast cancer and pregnancy. Obstet Gynecol. 50: 244-252. Â
  • Tongzhang Z, Li D, Yi L, Bing Z, Yan W, Yongxiang Ch, Yawei Z et al. (2000). Lactation reduces breast cancer risk in Shandong Province, China. Am J Epidemiol. 152: 1129-1135.