Evliliğin Sağlık Açısından Faydaları Var Mıdır?

Evlenmek mi daha iyidir bekar kalmak mı? Bir çift olarak hayatın birçok faydası vardır ve bunlar bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu faydalardan biri de evliliğin kalp hastalığı riskini azaltmasıdır.
Evliliğin Sağlık Açısından Faydaları Var Mıdır?

Son Güncelleme: 18 Mayıs, 2019

Evliliğin sağlık açısından faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Evlenmek sadece çiftlerin duygusal sağlığı için değil bireysel sağlığı için de çok faydalıdır. Evli çiftlerin genel olarak kalp hastalığına yakalanma riski daha azdır .

Evliliğin sağlık açısından faydaları

Ne kadar şaşırtıcı olsa da evlenmek çiftin sağlığı açısından çok faydalı olabilir. Her yıl, dünyada kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölümler gerçekleşmektedir. Uzmanlara göre, evlilik, kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Peki evlilik neden sağlık açısından faydalıdır?

Analiz ve istatistik

İstatistik olarak ifade etmek gerekirse, kalp hastalıklarının %80’i cinsiyet, kolesterol seviyesi, kan basıncı, sigara kullanımı, diyabet ve benzeri faktörlere bağlıdır. Sonuçlarını açıklamadan önce araştırmacılar, geriye kalan %20’lik kısmı ne gibi faktörlerin etkilediğini bulmaya çalışmıştır.

Bu soruya cevap verebilmek için araştırmacılar, 42 ve 77 yaş arasında olan İskandinavya, Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Orta Doğu bölgelerinden iki milyonun üstünde insanı bir dizi anket çalışmasına almıştır. Evli olan insanlar evli olmayanlarla karşılaştırıldığı zaman; bekar, boşanmış ya da dul kalmış olan kişilerin diğerlerine göre kardiyovasküler hastalıklar geliştirme riskinin daha yüksek olduğu görülmüştür.

Bu, dünya için çok ilginç bir bulgudur. Evlenmek, kalp hastalığına yakalanma, inme ve diğer hayati risklerin olasılığını önemli ölçüde azaltmaktadır. Son sonuçlar, bilim insanları ve uzmanların, medeni durumun kalp hastalıkları için risk faktörü olarak listeye eklenebileceğini fark etmesini sağlamıştır.

Evliliğin sağlık açısından faydaları

Evliliğin sağlık üzerindeki etki alanının genişliği gerçekten inanılmaz. Şüphesiz ki, evlilik kalp sağlığı için çok faydalı olabilir, yukarıda da bahsettiğimiz gibi evlenmek, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Belki de evliliğin ana faydası sunduğu sosyal destektir. Kendini yalnız hisseden, içine kapanık olan ya da psikolojik olarak dengesizliği olan kişiler için eşlik edilmek çok sağlıklıdır.

Başka bir deyişle, evlilik hem sağlıklı insanların hastalığa yakalanmasını önler hem de kalp hastalığı olan insanların ölüm riskini düşürür. Sonuç olarak, evlilik, insanların sağlık durumuna denge getirir.

Kendini yalnız hisseden, içine kapanık olan ya da psikolojik olarak dengesizliği olan kişiler için eşlik edilmek çok sağlıklıdır.

Evlilik birçok sağlık faydası demektir

Birçok insan, evliliğin sağlık açısından ne gibi faydaları olduğunu merak etmektedir. Öncelikle, araştırmalar, evli olmayan insanların kolesterol seviyelerinin daha yüksek olduğunu ve hipertansiyon ve kalp yetmezliği gibi sorunların bu kişilerde daha çok görüldüğünü göstermiştir.

Özetle, evli olmanın ya da partnerinizle yaşamanın faydalarından bazıları şu şekildedir:

  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Mantıklı olarak, ne kadar çok cinsel partneriniz olursa, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanma olasılığınız da o kadar çok olur.
  • Yardım alma ve karşılıklı önemsenme duygusunu hissedersiniz. Eşlerden biri hastalandığında ve yemek, ilaç, vb. konularda yardıma ihtiyacı olduğunda evli olmanın avantajları ortaya çıkar. Birlikte yaşamayan çiftler için karşılıklı yardım daha zordur.
evlenme teklifi ve evliliğin sağlık açısından faydaları
  • Stres seviyesini azaltır. Bir çift olarak yaşanan hayat daha düzenli ve daha uyum içerisindedir. Bir kez evlendiğinizde zihniniz daha rahat olur ve sizi de daha dengeli bir yaşam stiline yönlendirir. Zaman zaman çiftlerin tartışması stresli gibi gözükse de aslında bu da hayati bir denge olduğu anlamına gelir.
  • Diğer insanlara karşı tolerans ve saygıyı artırır. Bir çift olarak yaşamak, başkalarına karşı tolerans ve saygı geliştirmenize de yardımcı olur. Bunu yaparak, sosyal değerleri öğrenirsiniz ve vücudunuz da daha sağlıklı hale gelir.
  • Çift olarak plan yapmayı sağlar. Hayal kurmak bizi motive eden bir şeydir ve onsuz sadece monotonluk ve depresyon riski vardır. Çiftlerin birlikte seyahatler, hafta sonu kaçamakları vb. planlaması çok olumlu bir şeydir. Çocuklarınız varsa bile hala çift olarak bir şeyler yapmak için vakit bulabilirsiniz.

Evlilik bazen zor olabilse de çift olarak yaşamak hayatınıza daha çok denge getirir. Eşinizle bir şeyleri paylaşarak ve onunla da ilgilenerek, hayatınıza tatmin duygusu getirecek değerleri öğrenirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Nealey-Moore, J. B., Smith, T. W., Uchino, B. N., Hawkins, M. W., & Olson-Cerny, C. (2007). Cardiovascular reactivity during positive and negative marital interactions. Journal of Behavioral Medicine. http://doi.org/10.1007/s10865-007-9124-5

  • Eaker, E. D., Sullivan, L. M., Kelly-Hayes, M., D’Agostino, R. B., & Benjamin, E. J. (2007). Marital status, marital strain, and risk of coronary heart disease or total mortality: The Framingham Offspring Study. Psychosomatic Medicine. http://doi.org/10.1097/PSY.0b013e3180f62357


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.