Sağlıklı İlişkiler Kurabilmek İçin 5 Alışkanlık

Saygı, diyalog ve iyi iletişim sağlıklı ilişkiler kurabilmenin temel taşlarından bazılarıdır. Hiçbir şeyi şansa bırakmamalı ve hiçbir şeye kesin gözüyle bakmamalısınız. Aksine, ilişkilerinizi sağlıklı bir biçimde sürdürebilmek için çaba sarf etmelisiniz.
Sağlıklı İlişkiler Kurabilmek İçin 5 Alışkanlık

Son Güncelleme: 06 Nisan, 2019

Sevgi her zaman kolay değildir, özellikle de söz konusu romantik ilişkiler olduğunda. Bütün ilişkiler huzurlu olmayabilir. Hatta pek çoğunda anlaşmazlıklar da olacaktır. Zor gibi görünse de, iki taraf da güvensizliklerini bir kenara koyduğunda ilişkinin yoluna girmesi  çok daha kolaylaşacaktır.

Günümüzde romantik çiftler

Yaşadığımız toplum ve yaşama biçimimiz, partnerler arasındaki sağlıklı ilişkileri  teşvik etmez. Gerçekçi olmayan aşk ve ilişki konseptlerinden oluşan şarkılar, televizyon programları ve diziler bizi sürekli etkilemektedir.

Bütün bu sosyal modellemeler, sağlıklı bağlar kurmayı zorlaştıran bazı inanç kalıpları oluşturur. Ayrıca, uzun sürmeyen ve tatmin etmeyen toksik ilişkilere sebep olur.

Sağlıklı ilişkiler kurmak için alışkanlıklar

Partnerinizle olan ilişkinizin sağlıklı ve tatmin edici olabilmesi için benimsemeniz gereken bazı alışkanlıklar vardır. Bunlar, istikrarlı ilişkiler kurabilmek için çok önemlidir.

İki farklı kişinin hayatı paylaşabilmesi için, farklı yönleri anlaması gerekir. Kişiler, ilişki boyunca birbirlerini oldukları gibi kabul etmeli ve desteklemelidir.

İlk olarak, partnerinizi anlamak ve ilişkinizin sağlıklı olup olmadığına kadar vermek gerekir. Aşağıdaki sorular sizi bu konuda aydınlatabilir:

  • İlişkiniz yaşamınıza güzellik katıyor mu? Yoksa hayatınızı mı zorlaştırıyor?
  • Partneriniz daha iyi biri olmanıza, olgunlaşmanıza yardımcı oluyor mu?
  • Partneriniz sizi kısıtlıyor ve sinirlerinizi mi bozuyor?

Bütün bu sorular ilişkinizin sağlıklı olup olmadığının göstergesidir. Bunun yanı sıra, sağlıklı ilişkiler kurmak için gerekli olan bazı alışkanlıkları da göz önünde bulundurmalısınız. Böylece ilişkinizi iyileştirebilirsiniz.

birbirine sarılan sevgililer

1. Özgür ve içten sevgi

Bu, belki de sağlıklı bir iletişim kurmak için olması gereken ilk şeydir. Özgürce sevmek, partnerinizin sahibi olduğunuzu düşünmemek anlamına gelir. Çiftler hayatlarını birbirleriyle paylaşmayı seçseler de, kendi kararlarını almada özgürdürler.

Bu sayede, özgürlük partnerlere kişisel alan ve yakınlık sağlar. Özgürce sevmek, partnerinizin de kendi başına bir birey olduğunu anlamaktır.

2. İyi bir iletişim sürdürmek için çalışın

Partnerinizle iyi bir iletişiminizin olması ilişkiniz için çok önemlidir. Engelleri bu şekilde aşabilirsiniz ve diyalog halinde olarak, hayallerinizi ve planlarınızı paylaşabilirsiniz.

Aynı zamanda, iyi iletişim kurmak fikir alışverişi yapma ve uzlaşmaya varmaya yardımcı olur.

Tartışmalar çoğu zaman daha fazla soruna neden olur ancak her zaman yıkıcı değil yapıcı davranmayı bilmek gerekir. Ayrıca partnerinizin görüşlerine saygı duymak ve suçlamaktan veya şikayet etmekten kaçınmak da oldukça önemlidir.

“İki farklı kişinin hayatı paylaşabilmesi için, farklı yönleri anlaması gerekir. Kişiler, ilişki boyunca birbirlerini oldukları gibi kabul etmeli ve desteklemelidir.”

3. Farklılıklarınızı kabul edin

Herkesin kişisel tecrübeleri, geçmişi ve dolayısıyla öğrendikleri farklıdır. Sağlıklı bir ilişki için, partnerinizle her şeye aynı açıdan bakamayacağınızı kabul etmeniz gerekir. Eğer farklılıklarınız varsa, akıllıca hareket etmelisiniz.

Söz konusu farklılıklar olduğunda, dünya üzerinde kimsenin tamamen aynı olmadığını unutmamak gerekir. Bu nedenle, ilişkilerde de bir takım uyuşmazlıklar olacaktır.

4. Birlikte kaliteli zaman geçirin

İlişkinizin sıradanlaşmasını ve bozulmasını önlemek için birlikte kaliteli zaman geçirmek çok önemlidir. Partnerinize her gün zaman ayırın. Rutinin ve monotonluğun ilişkinize zarar vermesine izin vermeyin.

kahvaltı yapan çift

5. İlişkinizden sevgiyi ve saygıyı eksik etmeyin

Partnerinizle iyi bir ilişkiye sahip olabilmek için ilgili davranmalısınız. Bu, sadece ilişkinin başında olması gereken bir şey değildir.

Zamanın aranızdaki duyguları öldürmesine izin vermeyin. Her zaman saygılı ve dürüst olmalısınız. Ayrıca birbiriniz için endişelenmeli ve ilgili davranmalısınız. Bunlar ilişkinin temel özellikleridir.

Özetlemek gerekirse, sağlıklı bir ilişki kurmak ve sürdürebilmek için göz önünde bulundurmanız gereken bazı durumlar vardır. Yukarıdaki faktörler bunların en önemlilerindendir. B ütün sağlıklı ilişkilerin sevgi, özgürlük, saygı ve güvene dayandığını unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Arés Muzio, P. D. (2002). La pareja actual: Entre el yo y el nosotros . Juventud Rebelde.
  • Ruiz, D. (2001). Relaciones de pareja. Revista de Educación.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.