Gebelik Kaybı (Düşük) Erkekleri Nasıl Etkiler?

Erkeklerin gebelik kaybı olması gibi zor zamanlarda bile sert ve duygusuz bir yapıları olduğunu düşünürüz. Bununla birlikte, bu durumlarda üzüntü onlar için de kaçınılmazdır. Bu yüzden, bu durumlarda suskun kalmak hiç de iyi bir yol değildir.
Gebelik Kaybı (Düşük) Erkekleri Nasıl Etkiler?

Son Güncelleme: 03 Eylül, 2020

Gebelik kaybı (düşük), bir çift için fazlasıyla zor bir deneyimdir. Bu durumlarda çiftler geçici bir süreliğine de olsa bir aile olma ümitlerinin suya düştüğünü düşünürler. Gebelik kayıplarında ilgi genelde anneye odaklanır. Peki erkekler bundan nasıl etkileniyor?

Doğal olarak, başından böyle bir olay geçiren bir kadına özel ilgi gösterilir. Düşük yapan kadınlar ciddi kayıp, suçluluk ve hayal kırıklığı hislerine kapılırlar ve bu da ilgilenilmeyi gerektirir. Ama bu durumdan acı çeken bir partnerin daha olduğunu unutmamalıyız: babalar. Baba, fetüsü düşürmek gibi fiziksel bir durumla baş etmese de bu durum onu da derinden etkiler.

Çiftler ve Gebelik Kaybı

Bugünkü yazımızda, bu zor zamanları yaşayan çiftlerin nasıl hissedebileceklerinden ve bu duyguların üstesinden gelmek için ne yapabileceklerinden bahsedeceğiz. Öncelikle, iki partnerin de ihtiyacı olan şey elbette konfor, birliktelik ve destektir. Her bireyin kişiliği farklıdır. Bu yüzden eşlerden her biri farklı duygulara sahiptir ve iyileşmek için farklı sürelere ihtiyacı vardır.

Asla acele kararlar vermeyin ve gemileri yakmayın. İki partner de birbirlerine ihtiyaç duyduklarında destek olmayı bırakmamalı ve birbirlerine zaman ve alan tanımalıdır. Elbette zaman zaman çatışmalar çıkabilir. Bu oldukça anlaşılır bir durumdur. Çünkü bu dönemlerde çift, hem fiziksel hem ruhsal olarak çok büyük bir strese maruz kalır.

Her zaman dedikleri gibi, zaman bütün yaraları sarar.  Önemli olan, partnerinizin ihtiyaçlarını anlamak ve acısını unutması için ona gereken zamanı tanımaktır. Ona saygı duymanız son derece önemlidir. İnsanların tepkilerini birbirleriyle kıyaslayamaz ve birbirleri üzerinden ölçemezsiniz. Bu gibi durumlarda her şey, kişiliğe bağlı olarak farklılık gösterebilir.

gebelik kaybı

Gebelik Kaybı Erkekleri Nasıl Etkiler?

Erkeklerin doğumdan önce bebekle somut fiziksel bir ilişkisi olmasa da bebeğini kaybetmek, bir babayı da derinden etkileyebilir. Hamilelik sırasında baba da anne karnındaki bebekle güçlü bir duygusal bağ kurar. Gebelik kaybı, erkekleri çeşitli şekillerde etkiler. Bu durum, erkekleri acı, belirsizlik ve yetersizlik gibi duygulara sürükler.

  • Acı: doğal olarak, her kayıp gibi gebelik kaybı da hem anne hem de baba için çok zor bir durumdur.
  • Belirsizlik: bu dönemler çok zor dönemler olmasının yanı sıra, geleceği de etkileyebilir. Baba, çocuğunun ölümünde partnerinin sorumluluğunu öğrenmek ister. Gelecekte çift olarak sağlıklı bir hamilelik gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerine dair şüphelere de kapılabilir.
  • Yetersizlik: hamilelik sırasında zaten dışarıda kaldığını hissetmesi muhtemel olan erkek, gebelik kaybını engellemek için yapacak bir şey olmadığı için tepki vermekte ve tekrar olmasını engellemekte yetersiz hissedebilir.

“Baba, fetüsü düşürmek gibi fiziksel bir semptomla karşılaşmasa da bu durum onu derinden etkiler.”

Duygularını Belli Etmek mi Yoksa Sessiz Kalmak mı?

Pek çok erkek anneyi daha fazla üzmemek ve onu rahatlatmak için güçlü görünmek ve acısını saklamak ister. Bununla birlikte, gebelik kaybı erkekleri de etkilediği için bu hiç de iyi bir fikir değildir. Bu yoğunluktaki duyguları görmezden gelmenin çeşitli sonuçları vardır. Bastırılan duygular bir noktada, olumlu ya da olumsuz anlamda açığa çıkarlar.

Kısa süre içinde sizi etki altına almasalar da bastırılmış duygular, duygusal ve hatta bazen fiziksel sağlığınızı kötü etkilerler. Duygularını gösteren bir erkek olmakta hiçbir sorun yoktur. En sağlıklı yol budur. Her halükarda, anne yaşadığı acının büyüklüğünden dolayı destek verebilecek bir konumda olamıyorsa da ailenizden ve yakın arkadaşlarınızdan destek isteyebilirsiniz. Sevdiklerinizden destek istemek her zaman iyidir.

ağlayan kadın

Acının Üstesinden Gelmek

Yasın üstesinden gelmek için sihirli bir tarif elbette yok. Gebelik kaybı gibi tamamen beklenmedik bir olayda ise böyle bir formülün olması daha da imkansız. Bununla birlikte, başınıza böyle bir olay gelirse aklınızda bulunmasında fayda bulunan bazı öneriler de mevcuttur.

Ruhsal dengenizi sağlayana kadar önemli kararları ertelemek iyi bir yöntem olacaktır. Aldığınız eşyaların ve bebek odasının ne olacağıyla ya da yeniden hamile kalmayı deneyip denemeyeceğinizle ilgili derhal karar vermenizi gerektiren bir şey yok. Gerek ilişki içinde gerek dış dünyayla açık iletişim kurmaktan daha iyi gelen bir şey yoktur. Ne olduğunu gizlemeyin. Yine de durumu yalnızca güvendiğiniz insanlara anlatmakta fayda var.

Aranızdaki iletişimin çok önemli olduğu biri daha var: doktorunuz. Doktorunuzla konuşmak yas dönemini atlatmanızda size yardımcı olur. Doktorlar bu durumları iyi anlarlar ve acınızın üstesinden gelmenizde size faydalı olacak önerilerde bulunurlar. Yardım istemekten çekinmeyin!

İlginizi çekebilir ...
Düşük Sonrası Yas Tutma Süreci
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Düşük Sonrası Yas Tutma Süreci

Düşük sonrası yas tutma sürecini atlatmak gerçekten zordur. Böyle ciddi bir komplikasyon, hem duygusal hem de zihinsel açıdan yıkıcı olabilir.


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.