Hamile Kadınlar İçin Yoganın 6 Faydası

18 Şubat 2020
Yoga, hamilelik sırasında ve sonrasında şiddetle tavsiye edilen bir aktivitedir, çünkü eksiksiz bir disiplindir.

Elbette yoganın bütünsel bir disiplin olduğunu zaten biliyorsunuz, yani bedeni, zihni ve ruhu belirli egzersizlerin performansıyla birleştiren bir aktivitedir. Bu yazıda hamile kadınlar için yoganın birçok faydasına bir göz atacağız.

Çoğu insanın uygun bir egzersiz rutini içeren sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmesi tavsiye edilir. Bu nedenle, hamileliğin iniş ve çıkışlarıyla başa çıkmak için fiziksel aktivitenin de tavsiye edilmesi şaşırtıcı değildir.

Doktorunuz izlemeniz gereken yönergeleri belirtmişse ve yoga, seçebileceğiniz disiplinlerden biri olarak belirtilmişse, denemekten çekinmeyin. Yoga yapmanın yaşam kalitenizi kısa sürede artırmanıza yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

Hamile Kadınlar İçin Yoganın Faydaları

Yoga, esnekliği giderek artırmanıza ve aynı zamanda esneklik geliştirmenize ve vücudunuzu güçlendirmenize izin veren bir etkinliktir. Bu, fiziksel rahatsızlığı en aza indirmeye yardımcı olduğu için hamilelik sırasında çok yardımcı olabilir.

Yoga söz konusu olduğunda önemli olan eğitimli bir rehbere sahip olmaktır. Rehberiniz, duruşları gerçekleştirme sürecini nasıl yönlendireceğinizi bilmelidir. Ayrıca size doğru nefes almayı da öğretmelidir.

Rehberiniz, hamileliğinizin aşamasına bağlı olarak sizin için en iyi pozisyonları ve duruşları nasıl değerlendireceğini bilecektir.

hamile kadınlar için yoga

Yoga vücudunuzu daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca size sınırlarınıza saygı göstermeyi de öğretecektir. Bu faaliyeti gözlemci olmadan uygulamaktan kaçınmak önemlidir.

Çeşitli çalışmalar, hamile kadınlar için yoganın kısa, orta ve uzun vadede somut faydaları olduğunu göstermiştir. Hatta bazı çalışmalar yoganın zararsız bir disiplin olduğunu iddia ediyor.

Güvenlik sağlar

Yoganın hamile kadınlar için sağladığı ilk fayda güvenliktir. Hamile kadınların bedenlerini gittikçe daha fazla tanımasına yardımcı olarak, özgüvende bir artış olur ve sonuç olarak, zindelik elde etmek için alışkanlıklarını geliştirmeye çalışırlar.

Hamilelik sırasında kadınların normalden daha fazla endişe duyması normaldir. Ancak, yoga sayesinde bu şüpheler önemli ölçüde azalabilir. Yoga sadece fiziksel değil, aynı zamanda zihinseldir.

Yoga ile hamile kadınlar, olumsuz duygulardan uzaklaşmak yerine sakinleşmeyi ve proaktif bir tutum sürdürmeyi öğrenebilirler.

Yoga hareketlerde süreklilik sağlar ve bu da zaman içinde güvenlik duygusu yaratan tutarlı düşünceler geliştirmeye yardımcı olur.

Vücudu güçlendirir

Yoga düşük etkili ancak zorlu bir egzersizdir çünkü duruşlar belirli bir süre korunmalıdır (genellikle kısa süreler). Aslında sessiz ve acele edilmeyen bir ortamda gerçekleştiği için “hafif” bir egzersiz olarak kabul edilir.

Farklı duruşlar hareketlerde direncin ve her şeyden önce akışkanlığın gelişmesine yardımcı olur. Vücudun güçlendirilmesi çok hoş bir şekilde gerçekleştirilir. Bu, yoganın harika faydalarından sadece bir tanesidir.

Yoga huzurlu bir uykuyu teşvik eder

Yoganın hamile kadınlar için sağladığı bir diğer fayda, yoga yaparken hem zihnin hem de vücudun rahatlamasıdır.

Önceki gevşeme hamile kadınların uykuya dalmasını kolaylaştırır. Başka bir deyişle, sakin bir zihin ve rahat bir vücut bir seanstan sonra doğru dinlenmeyi garanti etmeye yardımcı olur.

hamile kadınlar ve spor

Oksijenlenmeyi artırır

Fiziksel aktivite, kardiyovasküler ve pulmoner sistemlerin performansının optimize edilmesine yardımcı olur. Bu, vücut hücrelerinin daha iyi oksijenlenmesi anlamına gelir.

Bu şüphesiz ki yoganın hamile kadınlar için sağladığı en büyük faydalardan biridir. Sonuçta, iyi oksijenlenme sadece anne için değil, bebek için de sağlık anlamına gelir.

Rahatsızlığı giderir

Hamilelik, pratik olarak kaçınılmaz olan çeşitli fiziksel rahatsızlıkları ifade eder. Her kadın onları aynı şekilde veya aynı yoğunlukta tecrübe etmese de, bu rahatsızlıklar ortaya çıkarlar.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yoga bu rahatsızlıkların etkisini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir örnek, yoganın sırt ağrısını nasıl hafifletebileceğidir.

Yoga kaliteli bağlar kurmanızı sağlar

Duygusal düzeyde, hamile kadınlar için yoganın bir başka yararı da, insanlarla ve her şeyden önce bebekle kaliteli bağlar (zeka ve empati) kurmalarına izin vermesidir.

Bu çok daha bilinçli ve daha derin bir yaklaşım anlamına gelir. Yoga sayesinde anne ve çocuk arasındaki etkileşim harika yollarla gerçekleşecektir.