Juvenil Diyabet: Belirtilerini Öğrenin

Çocuklara erken yaşlardan itibaren sağlıklı alışkanlıklar edinmeyi öğretmeliyiz. Çünkü juvenil diyabet çok küçük çocukları bile etkileyebilir.
Juvenil Diyabet: Belirtilerini Öğrenin

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Juvenil diyabet yıldan yıla belirgin bir şekilde artan bir hastalık haline gelmiştir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya nüfusunun %5’inden %10’una yükselerek, tüm dünyaya önemli ölçüde yayılmıştır.

Bu hastalık, vücut insülin adı verilen hormonu yeterince üretemediği zaman ortaya çıkar. Diyabetli çocuklar ihtiyaç duydukları insülini sağlamak için özel bir tedavi rejimi uygularlar.

Çocuklarda diyabeti yönetme ile ilgili süreç oldukça rahatsız edici olabilir. Yaşlarına bağlı olarak, kendilerine insülin iğnesi yapmayı bile öğrenmeleri gerekir.

Diyabetli çocuklar aynı zamanda kanlarındaki şeker oranını test etmeyi bilmek ve özel bir cihazla karbonhidrat tüketimlerini de takip etmek zorundadırlar.

Juvenil diyabet tedavisi sürekli ölçüm ve kontrol gerektirir. Neyse ki, teknolojik ilerlemeler insülinin nasıl sağlanacağı ve kan şekerinin nasıl kontrol altında tutulacağı konusunda büyük oranda gelişmiştir.

Böylece bu durum, daha iyi tedaviler ortaya koymuş ve bu hastalığa maruz kalanların yaşam kalitelerini de iyileştirmiştir.

Juvenil diyabet belirtileri

Semptomları

Genellikle, çocuklarda diyabetin belirtileri hızlı ortaya çıkar; sadece birkaç gün içinde veya birkaç haftalık bir süre içinde belli olur. Semptomların bazıları şunlardır:

 • Artan idrar yapma baskısı. Çocuğun kan dolaşımında büyük oranda şeker mevcuttur ve daha fazla susamasına sebep olur. Bunun sonucunda da çocuk, artan idrar yapma baskısıyla birlikte daha fazla sıvı tüketecektir. Bu ise diyabetli küçük çocuğun yatağını ıslatmasına sebep olabilir.
 • İştahın artması. Az miktar insülin sirkülasyonu sayesinde kanda şeker dolaşımı sağlanır. Organlar ve kaslarda yeterince enerji bulunmaz, bu da iştahı arttırır.
 • Kilo kaybı. Çocukluk diyabetinin ilk belirtilerinden biri de kilo kaybıdır. Bu hastalık iştahın artmasına sebep olur ve çocuk her zamankinden daha fazla yemek yer. Fakat enerji üretecek gerekli şeker olmazsa, kas dokuları vücuttaki yağ rezervini yakmaya başlar.
 • Aşırı yorgunluk veya enerji kaybı. Vücuttaki şeker oranı yetersiz olduğu için, çocuğunuzun sık sık yorgunluk hissettiğini fark edersiniz.
juvenil diyabet
 • Davranışlarda değişiklik. Bu hastalıktan mustarip çocuklarda ruh hali değişikliği sık sık görülen bir sorundur. Bu çocukların ruh halinin sıklıkla değişmesi çok yaygındır. Hayat dolu ve mutlu bir durumdan somurtkan ve mutsuz bir duruma geçebilir. Ayrıca çoğu zaman üzgün ve kızgın olabilirler.
 • Nefesin meyve gibi kokması. Şeker yerine yağ yakılması sonucu, keton cisimleri denilen maddelerin üretimi meydana gelir, bu da nefesin meyve gibi kokmasına sebep olur.
 • Körlük veya bulanık görme. Bu hastalığın körlüğe yol açması da söz konusudur. Kanda yüksek oranda şekerin olması gözlerdeki kristal sıvısını etkileyebilir.
 • Kandidiyazis. Özellikle diyabetli kız çocuklarında genital bir mantar enfeksiyonu olan kandidiyazis görülebilir.

Juvenil diyabet nedenleri

Çocukluk diyabetinde kesin bir sebep yoktur. Ama çoğunlukla Tip 1 diyabetinde, virüs ve bakterilere savaş açan vücudun bağışıklık sistemiyle bağlantılı olduğu görülür. Tip 1 diyabetinde, bağışıklık sistemi, insülin üreten pankreas hücrelerine de zarar verir.

İnsülin, kan dolaşımında şeker (glikoz) transferinden sorumludur. Genellikle şeker, yiyeceklerin hazmedilmesiyle kan dolaşımına katılır. Ancak, pankreasın izolatları yok edildiğinde, çocuk düşük seviyelerde insülin üretir.

Sonuç olarak glikoz kan dolaşımında birikir. Maalesef bu da çocuğun hayatını riske atacak sorunlara sebep olabilir.

Önleme

Şu an için, Tip 1 diyabetinin çözümü ve tedavisi yoktur. Ancak, belli antikorlara ve diyabete sahip çocuklar üzerinde bunlar arasında bir bağ olup olmadığını belirlemek için birçok analizler yapılmıştır. Fakat bu antikorların varlığı diyabetin kaçınılmaz olduğu anlamına gelmez.

Bilim insanları, bu durumdan etkilenme riski yüksek olan çocuklarda çocukluk diyabetini önlemek için sürekli çalışma halindedir. Dahası, diğer bilim insanları da diyabet teşhisi konmuş hastalarda pankreas izolatlarının imhasını önlemek için çalışmalarını arttırmışlardır.

diyabetli çocuk

Şimdilik, Tip 1 diyabet türünü geriye döndürmek için yapılabilecek bir şey yoktur. Ama daha fazla komplikasyonlardan kaçınmak için bir dizi öneriyi yerine getirmek mümkündür:

 • Kan şekeri seviyesini kontrol edin.
 • Sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin ve düzenli egzersizin önemini öğretin.
 • Çocuğunuzun durumunu kontrol altında tutmak için düzenli aralıklarla doktora götürün. Bu durumda olan çocukların kontrol için en az yılda bir kez veya daha fazla doktora götürülmesi tavsiye edilir.

“Çocuk büyüdükçe, durumunu doğru bir şekilde kontrol edebilmesi için küçükken iyi alışkanlıklar kazanmalıdır.”

Kısacası, herhangi bir olay veya juvenil diyabet yaşayanlarda sorunlar olduğunda, tedbir almak için semptomlardan haberdar olmak önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Dra. Sara J. Carlson. (2017). Diabetes tipo 1 en niños. Mayo Clinic.
 • Organización Mundial de la Salud. (2016). Informe mundial sobre la diabetes.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.