Çocuğunuzun Yatağını Islatmayı Bırakması İçin 9 Tavsiye

Çocuğunuzun Yatağını Islatmayı Bırakması İçin 9 Tavsiye

Son Güncelleme: 14 Şubat, 2019

Çocuğunuzun yatağını ıslatmayı bırakması, dikkat etmeniz gereken bir konudur. 5 yaşından önce çok sık olmasına rağmen, bu yaştan sonra daha kesin önlemler almalısınız.

Yapılacak ilk şey, olası sağlık sorunlarını tespit edecek bir çocuk doktoruna veya üroloğa danışmaktır.

Normalde, çocuklar sadece yatağı ıslatırlar, çünkü alışkanlıklarını şartlandırmamışlardır ve mesaneleri henüz tam olarak gelişmemiştir.

Enürezis, ailelerin ve doktorların kendilerini suçlu hissetmemesi ve utanmaması gereken bir problemdir.

–İspanyol Pediyatri uzmanı Venancio Martinez-

Herhangi bir tedaviden önce göz önüne alınması gereken faktörler

 • Uyku apnesi. Çocuğunuz horluyorsa veya uyku apnesi belirtileri varsa, derinlemesine bir tıbbi çalışma yapmanız önerilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonları. Bir idrar yolu enfeksiyonu belirtileri bir idrar örneği ile kolayca tespit edilebilir.
 • Şeker hastalığı. Çocukluk çağı diyabeti, çocukların yatağı ıslatmasına neden olabilecek çok hassas bir durumdur. Vücutlarının glikozu işlemesinde yaşadığı zorluk, birçok normal vücut fonksiyonunu değiştirebilir.

Çocuğunuzun yatağını ıslatmayı bırakması için 9 öneri

Fiziksel düzeyde

 1. Sıvı alımı için sabit bir program oluşturun. Çocukların gündüzleri tükettiği sıvı miktarını artırın ve akşamları alımlarını azaltın.Gün boyunca tuvalet molalarını planlayın.
 2. Çocuğunuzun yaptığı tüm aktiviteler sırasında küçük bir mola verin, böylece banyoyu kullanabilirler. Bu, iki ya da üç saatte bir ve yatmadan hemen önce yapılmalıdır.
 3. Çocuğunuzun diyetindeki tahriş edici yiyecekleri ortadan kaldırın. Çocuklarınızın geceleri tahriş edici yiyecek veya içecekler almadığından emin olun. Çikolatalı süt ve aromalı sütlü içecekler gibi kafeinli içecekler buna örnektir. Ayrıca sitrik içeceklerin veya yapay tatlandırıcılar içerenlerin miktarını azaltmak isteyebilirsiniz. Bu maddeler çocuğun mesanesini tahriş edebilir.
 4. Çocuklarınızın gün boyunca bol sıvı aldığından emin olun. Gün içinde bol miktarda su içmelerini sağlayın, böylece okuldan eve döndüklerinde çok susuz kalmazlar. Bu şekilde sıvı alımı daha dengeli olacaktır.
 5. Kabızlığı ortadan kaldırmak. Rektum mesanenin hemen arkasındadır ve bu yüzden kabızlık mesane sorunlarına neden olabilir; özellikle geceleri bu durum ortaya çıkabilir.Bir kez daha, tekrarlayalım: çocuğunuzun yatağını ıslatmayı bırakması için bir doktora danışmanız önemlidir.
 6. Cezalara başvurmaktan kaçının. Çocuğunuza yatağı ıslattığı için kızmanız, öğrenmelerine veya ilerlemelerine yardımcı olmaz. Çocuğunuzun yatağını ıslatmayı bırakması gibi karmaşık bir işlem, aile çatışmalarına neden olmamalıdır.
çocuğunuzun yatağını ıslatmayı bırakması

Psikolojik düzeyde…

 1. Teşvikler yaratın. Fiziksel bileşenin yanı sıra, çocuğunuz yatağını ıslattığında etkilenen duygusal yanı için çözümler bulmalısınız. Bir takvime veya şemaya, çocuğunuzun uyurken kuru kaldığı her gün için yıldız veya gülen yüzler koyun.
 2. Destek ve motivasyon sağlayın. Çocuğunuzun yatağı ıslatmayı bırakmasına yardımcı olmak için her küçük adımı tanıyıp övmeniz gerekir. Tüm başarıları ödüllendirin ve çocuklarınızın güvende ve rahat hissetmelerini sağlayın.
 3. Kızmaktan kaçının. Kötü bir ruh hali içinde olmak ve çocuğunuzu yatağı ıslatmakla suçlamak sadece meseleleri daha da kötüleştirir. Onlar için yatağı ıslatmak zaten rahatsız edici ve utanç vericidir (özellikle 5 yaşın üzerindeki çocuklar için). Desteklenmiş ve rahat hissetmeye ihtiyaçları var. Onlara bu süreçte yalnız olmadıklarını ve vücutlarının biraz farklı şekilde işlev görmesinin kabul edilebilir olduğunu gösterin.
yatağın köşesinda oturan kız çocuğu

Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı geçici önlemler şunlardır: Çocuğunuz yatağını ıslattığında etkilenmeyen su geçirmez bir yatak satın alın. Sıkı yemek ve uyku alışkanlıklarının yanı sıra sık sık tuvalet molaları planlayın.

Bu duruma yardımcı olabilecek ilaçlar da vardır, ancak gelecekteki komplikasyonlardan kaçınmak için bir çocuk doktoru tarafından önerilmedikçe bunlara başvurmak önerilmez.

Hızlı bir çözüm aramanıza rağmen, bunun çocuklarınızla üstlenmeniz gereken bir öğrenme süreci olduğunu unutmamak önemlidir.

Bedeni eğitmek ve şekillendirmek, aile içinde öğrenilebilecek bir başka derstir. Sizin ve çocuğunuz için en iyi sonuçları elde etmek için sevgi ve özveriyle hareket edin. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.