Meme İltihabı ve Bebekler Üzerindeki Etkileri

10 Haziran 2020
Emzirmek söz konusu olduğundan anne ve çocuk için bazı rahatsızlık verici durumlar ve riskler olabilir. Bunlardan birisi anne için acı ve çocuk için rahatsızlık verici olan meme iltihabı olarak bilinir ve semptomları takıntı ve kaygıdır.

Meme iltihabı bazı kadınların emzirme sürecinde başına gelen oldukça yaygın bir durumdur. Meme iltihabı olan anneler sadece fiziksel olarak acı çekmezler; şiddetli acının yanı sıra iltihabın çocuk üzerindeki etkilerine dair bir endişe de vardır. Bazı zamanlar fazlaca kaygıya sebep olan bir takıntı haline gelebilir.

Anneler bebeklerine anne sütü vermenin öneminin farkındadır. İşte bu yüzden emzirmeyi etkileyebilecek herhangi bir şeyin varlığı onları endişelendirir. Doktorunuza danışmak her zaman güvenilir bir önlemdir.

Meme iltihabına ne sebep olur?

Meme iltihabı, meme bezinin enfeksiyon yüzünden kabarmasıdır. Peki meme iltihabı ve enfeksiyonunun sebepleri nelerdir?

 • Bazen, meme ucundaki çatlaklardan ya da belli belirsiz yaralardan içeri giren mikroplar tarafından enfekte olurlar. Bebek emerken meme yaralanabilir, bu meme iltihabının yaygın bir sebebidir. Stafilokok aureus meme iltihabına en çok sebep olan etmendir.
 • Göğsün içine doğru ilerleyen bir cilt bakterisinin sebep olduğu bir meme iltihabı türü de vardır.
 • Genellikle kabarmaya sebep olan şey göğüs kanallarında hareketsiz durmasından dolayı anne sütünün kendisidir. Bu genelde anne çok fazla süt üretiyorsa ama bebek sadece ufak bir miktar içiyorsa olur. Göğüs tam anlamıyla boşalmaz. Devamında sıvı sabit kalır ve enfeksiyon ile iltihaba sebep olur
 • Düşük bir bağışıklık sistemi de bu durumu etkileyebilir. Stres ve dengesiz bir beslenme bağışıklık sistemini geçici olarak zayıflatabilir. Kadın bundan dolayı enfeksiyonlara karşı daha zayıf hale gelir.
Meme iltihabı yüzünden göğsünü tutan bir kadın

Meme iltihabının çocuklara etkileri nelerdir?

Bebekler üzerindeki meme iltihabının etkisi emzirmeyle alakalıdır. Meme iltihabı bir enfeksiyon olduğu için bebeklere zarar verebilecek toksik etmenler her zaman mevcuttur. 

Böylece iltihaplı meme dokusundan gelen süt daha fazla mikroba sahip olacaktır. Emzirirken bu mikroplar bebeğe geçebilir.

Bilim insanları meme iltihabının bebeklerde hastalıklara sebep olduğunu gösteren bir kanıt bulabilmiş değiller. Araştırmaların gösterdiğine göre birkaç ay boyunca iltihaplı bir memeden beslenmiş bebekler normal ve sağlıklı bir şekilde büyüyor.

İltihaplı memeden süt içmek bebeklerde herhangi bir sorun yaratmasa da, hem anne hem de çocuk için rahatsız edici durumlar da vardır. Anne bebeğini beslerken yoğun acı hisseder.

Diğer bir açıdan, her zaman süt çıkmadığı için bebek de mutsuz olacaktır. Aynı zamanda sıvının tadı da iltihaplı meme sütü daha tuzlu olduğu için farklı olacaktır.

Emzirme ihtimaline müdahale edebilecek herhangi bir şey anneleri kaygılandırır. Doktorunuza danışmak her zaman güvenilir bir önlemdir.

Meme iltihabı durumunda, göğüs engellenebilir ve süt çıkmayabilir ki bu da süt dolu bezelerin oluşmasına sebep olur. Bu bebekler ememediği için meme iltihabının en sinir bozucu etkilerinden biridir.

Tabi ki çocuk sakin ve rahatlamışken asabileşecektir. Her çekişte daha az süt geleceği için emzirme daha uzun sürecek ve daha sık olacaktır.

Doktorunuza danışmanız gerekir çünkü bazen iltihap varken emzirme memenin iyileşmesini engeller. Profesyonel biri her durumu gözden geçirip bir tedavi sunabilecek unsurlara sahiptir. Aynı zamanda sadece aşırı durumlarda tavsiye edilen sütten kesmekten kaçınırlar.

Annesini emen bir bebek

Emzirirken meme iltihabından kaçınmak

Meme iltihabından kaçınmanıza yardım edecek birkaç tedbir yöntemi vardır:

 • Sağlıklı beslenme. Vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar tüketmeniz önerilir.
 • Sağlıklı bir hijyen sahibi olun.
 • Göğüsleri boşaltmak da önemlidir. Sütün kanallarda tıkanmasını engellemeniz gerekir. Eğer bebek tüm sütü tüketmezse kalanı da çıkartılmalıdır.
 • Bebeğin meme ucuna iyice yerleştiğinden emin olun.
 • Sıkı sutyenler kullanmayın.
 • Sertlik hissederseniz göğsünüze masaj yapın.

Yukarıda bahsettiğimiz şeylerden çıkarılan sonuç çocuğunu emziren bir annenin meme iltihabına rağmen devam etmesidir. Meme iltihabının bebeklerdeki etkisi rahatsızlıkla beraber biraz huysuzluğun ötesine geçmeyecektir.

 1. Ripley, D. Mastitis. Primary Care Update for Ob/Gyns (1999). doi:10.1016/S1068-607X(99)00004-9
 2. Cullinane, M. et al. Determinants of mastitis in women in the CASTLE study: A cohort study. BMC Fam. Pract. (2015). doi:10.1186/s12875-015-0396-5
 3. Leung, A. K., Sauve, R. S. & Calgory, F. Breast Is Best for Babies. J. Natl. Medicl Assoc. (2005).