Menopoz Esnasında Ortaya Çıkabilecek 5 Hastalık

Menopoz Esnasında Ortaya Çıkabilecek 5 Hastalık

Son Güncelleme: 06 Şubat, 2019

Menopoz esnasında ortaya çıkabilecek hastalıklar kötü alışkanlıklar ve tıbbi kontrollerin eksikliğine işaret edebilir. En yaygın olanları öğrenin ve kendinizle ilgilenmeye hemen şimdi başlayın.

Menopoz kadınların doğurganlıklarını kaybettikleri evreyi temsil eder. Tüm menstrüal döngülerin sonunu belirler. Her kadın farklıdır ve farklı semptomlar yaşar. Bazı hastalıklar da menopoz esnasında ortaya çıkabilir.

Bu hastalıkların ne olduğunu anlamak ve onları mümkün olan en iyi şekilde kontrol edebilmek için semptomlarına dikkat edin.

Menopoz ve semptomları nedir?

Menopoz, tüm kadınların yumurtlamaları durduğunda deneyimledikleri bir yaşam evresidir. Sonuç olarak menstrüasyon da durur.

Menopoz kadınların hormon eksikliği nedeniyle bir dizi semptom deneyimleyebildikleri uzun bir süreçtir.

45 ila 48 yaşları arasında ortaya çıkabilir ve 4 yıl kadar sürer. Bazı kadınlarda daha az veya daha fazla sürebilir.

Menopozun en yaygın semptomları sıcak basmasıdır ve hayatlarının bu evresindeki kadınların %45’inde gerçekleşir. Diğer yaygın semptomlar vajinal kuruluk ve libidoda düşüşü içerir.

Başka semptomlar ise şunlar olabilir: kilo alımı, uykusuzluk, sürekli duygu durum değişikliği ve eklem ağrıları. Ayrıca stres, yorgunluk, anksiyete, cilt ve saç matlaşması ve hafıza kaybı ile de ilişkilendirilmektedir.

Menopoz esnasında ortaya çıkabilecek 5 hastalık

Menopozdaki kadınların büyük bir çoğunluğu deneyimledikleri semptomlar nedeniyle yaşam kalitelerinde düşüş yaşamaktadır. Bu semptomlara ek olarak menopoz esnasında bazı hastalıklar da ortaya çıkabilir.

Hormon üretiminde dalgalanma veya azalma aşağıdaki hastalıkları ortaya çıkarabilir:

Metabolik sendrom

Östrojen vücuttaki yağ seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Metabolik hastalıklardan korur. Östrojen üretimi azaldığında ve kadının sağlıklı yaşam stili alışkanlıkları olmadığında trigliseridler, kan basıncı, kolesterol ve kan şekerinde artış olacaktır.

menopoz esnasinda

Bu işaretlerin her biri kardiyovasküler sağlıkta belirleyicidir ve şeker hastalığına da neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar kadınların 35 yaşından itibaren sağlıklı yaşam stili alışkanlıkları edinmelerini önermektedir.

Bunlar sebze ve meyve tüketmek, egzersiz yapmak, sigara içmemek ve alkollü içecek tüketimini azaltmayı içerir.

Osteoporoz

Osteoporoz yüksek oranda menopozla birlikte ortaya çıkar. Bu hastalık kemik yapısının zayıflamasına neden olur. Sonucunda ise çatlaklar oluşur.

Kemikler büyüyen ve vücudun içini kaplayan canlı dokulardır. Menopoz esnasında östrojen eksikliği kemik kaybının, kemik oluşumundan daha hızlı gerçekleşmesine neden olur. Bu durum kötüleştikçe osteoporoz baskın gelir.

Hipotiroidizm

Tiroid hastalıkları da menopoz esnasında oldukça yaygındır. Dolayısıyla kuru cilt ve kolayca kırılan saçlar daha yaygın hale gelir.

Bu durum yetersiz bir tiroid nedeniyle ortaya çıkar. Tiroid, metabolizmayı düzenleyen hormonlar olan tiroksen ve triiyodotironin hormonlarını üretemez hale gelir. Bu durum, yorgunluk, depresyon, hafıza kaybı ve kilo vermede zorluğa yol açar.

“Menopozdaki kadınların büyük bir çoğunluğu deneyimledikleri semptomlar nedeniyle yaşam kalitelerinde düşüş yaşamaktadır.”

Göz hastalıkları

Menopoz oftamolojik sorunlara da neden olabilir. Bu sorunlar, yaş ile birlikte görüş keskinliğini azaltan kornea eğrilmesi gibi sorunları içerir.

Benzer şekilde, kuru göz sendromu da yaygındır. Bu durum konjunktiva ve korneanın aldığı östrojenin yetmemesi nedeniyle ortaya çıkar, bu da lakrimale nem veren sıvıları azaltır.

menopoz esnasinda hastalik

Kireçlenme

Eğer kireçlenmeden muzdaripseniz menopoz esnasında bu durum daha da ciddileşebilir. Bu hastalıktan muzdarip değilseniz, menopoz esnasında ortaya çıkabilir. Bunun sebebi ise kemik kıkırdaklarının içinde onları iyi durumda tutan östrojen ve progesteron içermesidir.

Bu hormonların daha az üretilmesiyle kemik kıkırdağının kalitesi bozulur. Buna ek olarak kolajen üretimi de bu dönem azalır, bu da durumu daha da ağırlaştırır.

Sonuç olarak, menopozun bir hastalık olmadığını belirtmek gerekir. Fakat kötü alışkanlıklar menopoz esnasında hastalıklar yaşamanıza neden olabilir.

Sağlıklı bir yaşam stili sürmeye bugün başlayın ve doktorunuza düzenli olarak gitmeyi ihmal etmeden hayatın bu evresindeki bir kadın olarak kendinizi yeniden yaratın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.