Çocuklar İçin Sağlıklı ve Lezzetli 5 Atıştırma

Çocuklar İçin Sağlıklı ve Lezzetli 5 Atıştırma

Son Güncelleme: 05 Ağustos, 2018

Çocuklara bir şey yedirmeye çalışmak, özellikle de çocuklar yeni şeyleri denemeyi reddediyorsa, anne babaları için oldukça sinir bozucu olabilir. Ancak ebeveynlerin cesaretini yitirmesine gerek yok. Küçüklere aynı yiyeceği farklı günlerde en az 15 defa sunmanız gerek. Ancak o zaman o yiyeceği gerçekten sevip sevmediklerine karar verirler.

Başlangıçta size denemek istemediklerini söyleyecekler, ancak sabrınızı kaybetmemelisiniz. Tam tersine, üç kat daha fazla çalışmalısınız. Çocuğunuzun iyi beslenmeyi öğrenmesi için sakin ve sabırlı olmanız gerek. Bu, onlara iyi bir beslenme alışkanlığı kazandırmanın tek yoludur.

Çabalarınız sayesinde çocuklarınız, sağlıklı ve güçlü büyümek için gerekli tüm sağlıklı yiyecekleri yiyebilecekler. Ayrıca onlar için sağlıklı beslenme konusunda en iyi örnek olmanız gerektiğini unutmayın.

Çocuklarınız için doğru yiyeceği seçme zamanı geldiğinde atıştırma hazırlamak zor olabilir, çünkü çocuklar genelde hiç de sağlıklı olmayan atıştırmalıklar isterler. Ancak son derece lezzetli ve sağlıklı seçenekler de var. Çocuklarınız bir kez denedikten sonra her öğlen bu sağlıklı atıştırmaları isteyecek.

Bu yazımızda, çocuklarınıza hazırlayabileceğiniz sağlıklı atıştırmalara beş örnek veriyoruz.

Çocuklar için Sağlıklı ve Lezzetli 5 Atıştırma

1. Elma Cipsleri

Küçük çocuklar patates kızartmasını sever, bu yüzden onlara farklı bir cips seçeneği sunmak en iyisidir. Marketten alacağınız sağlıksız abur cuburlar yerine elma cipsini tercih edin. Hazırlaması kolay bu yiyeceği çocuklarınız çok sevecek. Tek yapmanız gereken şey, elmaları patates kızartması gibi çubuk şeklinde kesmek; tadı meyve tadı olacak ama çocuğunuzun bir anda bütün bir elmayı yemiş olduğuna şaşıracaksınız.

atıştırmalıklar

2. Ahududulu yulaf ezmeli kurabiye

Bütün çocuklar, kurabiye yemeye bayılır ancak süpermarketlerdeki tüm kurabiye çeşitlerinin  sağlıklı olduğu söylenemez. Bu yüzden, leziz yulaflı kurabiyelere ahududu ekleyebilirsiniz.

Çocuklar bu kurabiyenin tadına bayılacak. Bu tarif, en sık hazırladığınız sağlıklı atıştırmalardan biri olacak. Çok büyük ihtimalle, kendiniz de denemek isteyeceksiniz.

3. Fırında Havuç Çubukları

Havuç çok sağlıklı bir yiyecektir ve çocukların beslenmesinin önemli bir parçası olmalıdır, bu yüzden bunları atıştırma olarak yemek harika bir fikir olacaktır.

Havuç çubukları, lezzetli olmasının yanında görüntüsüyle de çocukları çekecek bir yiyecektir.

4. Yoğurtlu Smoothie

Çocuğunuzun sağlıklı atıştırmalar yemesini ve iyi yemeklerin tadını çıkarmasını istiyorsanız, yoğurtlu smoothie yapabilirsiniz. Bu smoothie, içilebilir dondurma gibi olacaktır. Bu, en iştah açıcı atıştırmalardan biridir.

Şeffaf bir cam bardağa yoğurtlu smoothie’den koyun, ayrıca çılgın görünümlü bir pipet ekleyin. Çocuğunuzun her gün bu özel atıştırmalığı istediğini göreceksiniz. Bu kadar kolay!

sağlıklı atıştırmalar

5. Humus

Humus çok sağlıklı ve aynı zamanda evde yapabileceğiniz basit bir atıştırmalık tarifi. Ayrıca çocuğunuz bunu ekmeğe sürerek yemeye bayılacak. Özel bir tat vermek için sarımsak ve kimyon gibi şeyler de ekleyebilirsiniz. Ekmek, galeta, dilimlenmiş biber vs. ile servis edebilirsiniz. Karar sizin! Çocuğunuz bu yiyeceği tekrar tekrar isteyecek.

Artık bu beş atıştırmalıkla, çocuklarınızı iyi ve sağlıklı besleyebilirsiniz. Zamanınız yok ya da canınız istiyor diye sağlıksız ve işlenmiş abur cuburlar yemek eskide kaldı.

Sağlıklı seçeneklerin planlanması sizin ve çocuğunuz için çok daha iyidir, böylece küçükleriniz iyi beslenme alışkanlıkları edinmeyi öğrenirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Faith Chung WS., Meijerink M., Zeuner B., Holck J., et al., Prebiotic potential of pectin and pectic oligosaccharides to promote anti inflammatory commensal bacteria in the human colon. FEMS Microbiol Ecol, 2017.
  • Rao SSC., Yu S., Fedewa A., Systematic review: dietary fibre and FODMAP restricted diet in the management of constipation and irritable bowel syndrome. Aliment Pharmacol Ther, 2015. 41 (12): 1256-70.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.