Çocuklara Sebze Yedirmek İçin Fikirler

Çocukların dengeli beslenmesinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, çocuğunuza sebze yedirmenize yardımcı olan bazı fikirleri bugün sizinle paylaşacağız. Ne kadar kolay olacağını göreceksiniz!
Çocuklara Sebze Yedirmek İçin Fikirler

Son Güncelleme: 12 Mayıs, 2020

Pek çok ebeveyn için, çocuklarına sebze yedirmek zor bir iştir. Bu günlük mücadeleyi kolaylaştırmak için, bu yazımızda bazı ipuçları vereceğiz.

Eğer çocuğunuza zorla sebze yediriyorsanız, bilmeniz gereken ilk şey aslında sebzeden daha fazla nefret etmesine sebep olduğunuzdur. Çocuklar, sebzeyi ceza ile ilişkilendirecektir.

Çocukları sebzelere alıştırmak, aşamalı bir süreç olmalıdır. Ayrıca, çocukların sebzelerin tadı ve dokusu konusundaki fikirleri değişecektir.

Çok fazla çaba göstermeden başarılı olmanın sırrı, sebzeleri nasıl saklayacağınızı bilmektir. Böylece, çocuğunuz farkında olmadan sebze tüketir. Başka bir deyişle, kurnazca davranmak en iyisidir.

Çocuklara sebze yedirmek için fikirler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, sebzeleri saklayarak yavaş yavaş çocuğunuzun beslenme düzenini daha dengeli hale getirebilirsiniz. Böylece, çocuklar sebzeyi tek olarak yemeye başlayana kadar tadını kamufle edebilirsiniz.

Aşağıdaki fikirleri bir yere not edin:

Krutonlu kremalı sebze çorbası

Çocuk için hazırlanan pek çok yemek tarifinde, sebze çorbası ilk seçenektir. Şüphesiz, bu tarifte sebzeleri kolayca kamufle edebilirsiniz.

En çok tavsiye edilen çorba, daha şekerli bir tadı olanlardır. Bunun için, çorbanıza kabak, mısır, balkabağı, pazı ve tatlı patates ekleyebilirsiniz.

Bu tarife kruton ekleyerek daha da lezzetli hale getirebilirsiniz. Yiyecekler eğlenceli göründüğünde, çocukların yemek konusunda daha hevesli olduğunu unutmayın. Bu nedenle, servis etmeden önce çorbanıza krutonlar yardımıyla gülen bir yüz yapabilirsiniz.

Eğlenceli sunumlar hazırlayın

Çocuklar kırmızı, sarı ve yeşil gibi çekici renklerde olan yemekleri çok sever. Ayrıca, eğlenceli olan her türlü şekilden de hoşlanırlar. Örneğin, çocuğunuzun yiyeceklerinden hayvan şekilleri veya küçük uçaklar gibi aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz.

Yemek zamanını, çocuğunuza hikayeler anlatabileceğiniz ve neşeli bir şekilde yemek yedirebileceğiniz bir fırsat olarak görebilirsiniz. Ispanak yiyen Temel Reis’in ne kadar güçlü olduğunu anlatarak, sebzelerle çizgi film kahramanları arasında bağ kurabilirsiniz.

sağlıklı pizza

Sağlıklı veya ilave sebzeli fast-food

Çocuklara sebze yedirmenin iyi bir yolu, evde pizza ve hamburger gibi tarifler hazırlamaktır. Bu tariflerin içerisinde bol bol sebze kullanabilirsiniz.

Çocuklar, en sevdikleri yiyeceklere dayanamazlar. Eğer sebzeleri iyi şekilde kamufle ederseniz, çocuklar içinde sebze olduğunu fark bile etmeyeceklerdir. Örneğin, pizzada sosis yerine sebze kullanabilir, hamburgere de mantar, domates ve marul koyabilirsiniz.

İyi örnek olun

Çocuğun sizi de sebze ve meyve yerken görmesi önemlidir çünkü çocuklar ebeveynlerinin davranışlarını tekrarlamaya meyillidir. Eğer çocuğunuz sizin de sürekli sebze yediğinizi fark ederse, sebzeye daha ilgili yaklaşır ve sizin yemeğinizin tadına bakmak ister.

Öte yandan, eğer siz de sebze ve meyve tüketmiyorsanız, çocuk neden kendisinin sebze yemek zorunda olduğunu anlayamaz. Ardından da her türlü sebzeyi deneme konusunda gönülsüz davranmaya başlar.

Son olarak, sebzeleri kendinize değil çocuğunuza ilgi çekici gelecek şekilde hazırlayın. Ayrıca, suda haşlanan sebzelerle sotelenen sebzelerin tadının farklı olduğunu da göz önünde bulundurun.

Eğer çocuğunuz peyniri seviyorsa, sebzelere peynir ekleyebilirsiniz. Ayrıca, çocuğunuzun sevdiği diğer malzemelerle birlikte sandviç yapabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Collese TS., Nascimento Ferreira M., Moraes AC., Urteaga T., et al., Role of fruits and vegetables in adolescent cardiovascular health: a systematic review. Nutr Rev, 2017. 75 (5): 339-349.
  • Costa Rodrigues J., Pinho O., Monteiro PRR., Can lycopene be considered an effective protection against cardiovascular disease? Food Chem, 2018. 245: 1148-1153.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.