6 Hızlı Atıştırmalık Tarifi Önerisi

Bazen uzun ve yorucu bir iş gününün ardından yapmak istediğimiz son şey yemek pişirmektir. Bazen de davetsiz misafirlere akşam yemeği hazırlamak için doğaçlama tariflere ihtiyaç duyarsınız. Bu yazımızda sizlerle 6 hızlı atıştırmalık tarifi paylaşacağız.
6 Hızlı Atıştırmalık Tarifi Önerisi

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Siz de eve gelince yemek yapmakla uğraşmak istemeyenlerden misiniz? Ya da çat kapı akşam yemeğine gelen arkadaş ve aile üyeleriniz mi var? Eğer bu iki sorudan herhangi birine cevabınız evetse, okumaya devam edin. Bu yazımızda mutfakta mümkün olduğunca az vakit geçirmenizi sağlayacak hızlı atıştırmalık tarifleri vereceğiz.

6 Hızlı Atıştırmalık Önerisi

1. Sandviç

Hızlı atıştırmalık denilince akla ilk gelen şeylerden biri sandviçtir. Sandviçler günün her saatinde hayat kurtarır: sabahın erken saatlerinde, eğer vaktiniz azsa öğle arasında, ya da çok aç değilseniz akşam yemeği sırasında.

Yapımının basit olması nedeniyle hızlı bir atıştırmalık arayanlar için ideal. Tek ihtiyacınız olan ekmek ve içine koyacağınız malzemeler. Bu malzeme, sevdiğiniz her şey olabilir.

Sosisli sandviç gibi daha basit tarifler olsa da, daha özenli olanlarını yapmak da mümkün:

  • Domates ve pesto.
  • Pazı otu, yumurta ve peynir.
  • Somon.
  • Patlıcan ve peynir.
  • Krem peynir.

Gördüğünüz gibi, seçenekler oldukça fazla. Bu sandviçleri yapmak sadece birkaç dakikanızı alacak.

2. Tost

Bir diğer hızlı atıştırmalık fikri de tost. Tek ihtiyacınız olan, ekmek ve üzerine koyacağınız et veya balık. Ayrıca, et veya balığınızın kuru gelmemesi için herhangi bir sos veya krema da koyabilirsiniz. Bu malzemeleri hazır bulundurduğunuz sürece, yapması sadece 5 dakikanızı alacak ve masadaki sunumuyla da hoş görünecektir.

Tosta alternatif olarak içini çıkarttığınız yuvarlak ekmekleri kullanabilirsiniz. İçleri boş olduğu için yazının öncesinde belirttiğimiz malzemeleri kullanabilirsiniz. İşte doğaçlama akşam yemekleri için bambaşka bir fikir daha.

hızlı tarifler tost

Alıştığımız tostlara son bir alternatif olarak, masaya farklı malzemeler ve soslar koyabilirsiniz. Mutfaktan masaya, sadece 2 dakika.

3. Domates ve beyaz peynir

Bu hızlı atıştırmalık için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • İnce ince kesilmiş domates dilimleri.
  • Dilimlenmiş beyaz peynir.
  • Dilimlenmiş ekmek.
  • İsteğe bağlı olarak zeytinyağı.

Eğer bütün bu malzemelere sahipseniz, ekmeğin üzerine beyaz peynir ve domates koymanız yeterli. Bir ipucu olarak da, zeytinyağını masaya ayrı koymanızı öneriyoruz. Böylece herkes kendi damak tadına göre koyabilir.

4. Hurma ve pastırma

Bir diğer atıştırmalık önerisiyse, çöp şişlere pastırma ve hurma takmaktır. Nasıl pişirmek istediğinize göre bir mutfak aleti kullanmanız gerekse bile, yine de sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

İhtiyacınız olan malzemeler, çekirdeksiz hurma ve pastırma. Her bir hurmanın etrafına bir parça pastırma sarıp şişe geçirin. Hazırladıktan sonra tavada kızartabilir ya da pastırmanın az yağlı olmasını istiyorsanız fırında ya da mikrodalga fırında pişirebilirsiniz.

5. Dürüm

Dürümler günümüzde yaygın bir yemek türü. Bu yüzden, ocakta bir şeyler pişirmek istemediğinizde misafirlerinize ikram edebileceğiniz bir seçenek.

Dürüm hazırlamak için tortilla ekmeklerine ihtiyaç duyacaksınız. Dürümün içine koyacağınız diğer malzemeleri ise damak zevkinize göre seçebilirsiniz. Pastırma, salam, tavuk, haşlanmış sebze. Dürüm yapmak için kullanabileceğiniz oldukça fazla seçenek mevcut. Eğer tek bir malzemede karar veremiyorsanız, dürümü küçük parçalar halinde keserek her birine farklı malzeme koyabilirsiniz.

hızlı tarifler dürüm

6. Şiş

Son atıştırmalık fikrimiz ise şiş. Bu yemek için de tavuk, sebze, karides gibi farklı malzemeleri kullanabilirsiniz. Sizin ve misafirlerinizin damak zevkine göre bu malzemeleri çeşitlendirebilirsiniz. Uzun bir şişe bütün bu malzemeleri takın ve her biri birkaç dakika içinde hazır olsun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.