Çocuklara Sebzeleri Daha Çekici Hale Getirmek İçin 5 Yöntem

Çocukların sebze yemesini sağlamak çok zorlayıcı bir iş olabilir. Bu yüzden, bugünkü yazımızda size çocuklara sebzeleri daha çekici hale getirmek için birkaç yaratıcı fikirden bahsedeceğiz.
Çocuklara Sebzeleri Daha Çekici Hale Getirmek İçin 5 Yöntem

Son Güncelleme: 25 Ekim, 2019

Çocuklara sebzeleri daha çekici hale getirmek için birkaç ipucuna sahip olmak her ebeveynin yardımına koşacaktır. Sebzeler, çocukların sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir çünkü vitamin, mineral ve lif açısından çok zenginlerdir.
Çocuğunuzun sebzeleri yemeyi kabul etmesinin büyük ölçüde bunların hazırlanma şekline bağlı olduğunu unutmayın. Eğlenceli ve renkli sunumlar hazırlamak için hayal gücünüzü mutlaka devreye sokmalısınız. Bu sayede, çocuğunuzun sebzeleri keyif alarak yemesini sağlayabilirsiniz.

Eğer çocuğunuz sebze yemeye karşı isteksizse, canınızı sıkmayın. Bunun üstesinden gelmenin yolları vardır. Çocuğunuzu zorlamanıza gerek yok ama olabildiğince sabırlı olmaya çalışmanız gerekir. Zamanla çocuğunuzun sebzeleri denemeye başladığını göreceksiniz.

Bugünkü yazımızda, size bu süreçte yardımcı olması için çocuklara sebzeleri daha çekici hale getirmek için kullanabileceğiniz 5 yöntemden bahsedeceğiz. Bunun düşündüğünüzden daha kolay olacağını göreceksiniz.

Çocuklara sebzeleri daha çekici hale getirmek için 5 yöntem

1. Yeşil sebzeleri, meyve smoothielerine karıştırın

Çocuklarınızın gereken besinleri alması için iyi bir yol, yeşil sebzeleri meyve smoothielerine karıştırmak olacaktır. Örneğin, bir miktar ıspanak, lahana ya da doğranmış kabak ile muz ve badem ya da hindistan cevizi sütünü karıştırabilirsiniz. Çocuğunuz bunu hissetmeyecek bile.

Ayrıca, yabanmersini, pancar, muz ve portakal suyu ile bir smoothie hazırlayabilirsiniz. Havuç, salatalık ve brokoli de üzüm, armut, kırmızı meyveler ve ananas suyu ile karıştırıldığında tadı saklanması kolay olan sebzelerdendir.

çocuklara sebzeleri çekici hale getirmek

2. Sebzeli kekler yapın

İnanması güç olabilir ama çocuklara sebzeleri çekici hale getirmek için en iyi yollardan biri onları kek tariflerinize dahil etmektir.

Keklerinize hem renk hem de besin değeri katmak için sebzeleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, kek tariflerinize sebze katmak hem kekinizi daha hafif hale getirir hem de piştiğinde daha pürüzsüz bir dokusu olmasını sağlar.

Kabaklı çikolatalı kek, havuçlu kek, pancarlı muffin, vs… Bunlar tercih edebileceğiniz pek çok seçenekten sadece birkaçı. En iyi şekilde sonuç almak için sebzeleri kek malzemesine eklemeden önce iyice rendeleyin.

Böylece sebzelerin tadı tamamen fark edilemez hale gelecek ama onları kattığınızda kekiniz hem pürüzsüz hem de kabarık olacak. Tabii ki, kekin besin değeri de fazlasıyla artacak.

3. Sebzeleri ogratin (fırında hafif kızartılmış) olarak servis edin

Smoothie ve keklere ek olarak sebzemeri beşamel sos ya da şekerli krema ile ogratin olarak da hazırlayabilirsiniz. Daha iştah açıcı gelmesi için üzerine peynir de ekleyebilirsiniz. Ona sebzeleri daha çekici hale getirmek için çocuğunuzun en sevdiği tatları sebzelerle bir araya getirerebilirsiniz.

Örneğin, patlıcan ve domates ogratin olarak hazırlandığında tatları değişen sebzelerdendir. Bu tarifi tamamlamak ve ana yemek haline getirmek için yanına balık, hindi ya da kırmızı et de ekleyebilirsiniz.

4. Çiğ sebzeleri sandviç ya da şiş kebaba dönüştürün

Çiğ sebzeler, çocukların pek de sevdiği bir şey değildir. Fakat ebeveynlerin de bunları çocuklarına yedirmeye çalışmaktan asla vazgeçmemesi gerekir.

Havuç, kabak, karnabahar, brokoli, vs. gibi çiğ sebzeleri doğrayıp onları kebap yapar gibi bir şişe dizebilirsiniz. Şişe dizdiğiniz sebzeleri çocuğunuzla beraber humus, ranch ya da yoğurda bandırarak yiyebillirsiniz.

Bu kebapları, ana yemekten önce aperatif olarak servis edebilirsiniz. Bu şekilde, çocuğunuzun yemek öncesi açlığından faydalanarak ona sebze yedirebilirsiniz. Böyle zamanlarda, onlar da yeni şeyler denemeye daha hevesli olur.

sebzeli tarifler

5. Püre yapmayı deneyin

Çocuklar genellikle yumuşak dokulu yiyecekleri tercih ederler. Bu sayede, çocuğunuzun dikkatini çekmeden pürelerin içine sebze karıştırabilirsiniz. Sıcak püreler, kış aylarının vazgeçilmezidir, ayrıca bunları yaz aylarında soğuk olarak da servis edebilirsiniz.

Çocuğunuz bunları yoğunluğuna bağlı olarak kaşıkla yiyebilir ya da pipetle içebilir. Ayrıca, bu püreleri peynirle tost ekmeğine sürerek çocuğunuza güzel bir öğle yemeği de hazırlayabilirsiniz.

Yeni gıdalar başka bir gıdanın parçası olarak sunulduğunda çocukların bunları deneme olasılığı daha fazladır. Eğer çocuğunuz makarna, pilav ya da pizza seviyorsa sebzeleri bu yemeklere ekleyerek denemesini sağlayabilirsiniz.

Her şeyden önemlisi, hazırladığınız yemeklerin eğlenceli bir görünüme sahip olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin, gülen yüz yapmak için farklı malzemeler kullanmayı deneyebilirsiniz. Gözler için siyah zeytin, burun için ketçap ya da havuç ve ağız için de bir parça peynir kullanabilirsiniz.

Çocuklara sebzeleri daha çekici hale getirmek için sonsuz farklı yöntem vardır. Siz de bunlardan birkaçını deneyerek hangisinin çocuğunuz için daha iyi olduğuna karar verebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun sağlığını korumuş ve olumlu yeme alışkanlıkları edinmesini sağlamış olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Abrahams S., Haylett WL., Johnson G., Carr JA., et al., Antioxidant effects of curcumin in models of neurodegeneration, aging, oxidative and nitrosative stress: a review. Neuroscience, 2019. 406: 1-21.
  • Vannucci L., Fossi C., Quattrini S., Guasti L., et al., Calcium intake in bone health: a focus on calcium rich mineral waters. Nutrients, 2018.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.