Ailece Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Ailece Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Son Güncelleme: 31 Ocak, 2019

Doğa yürüyüşü aile üyelerinizle paylaşmak için ideal bir aktivitedir çünkü herkesin fiziksel kondisyonuna göre uyarlanabilir. Doğa yürüyüşleri ve yürüyüşlere çıkmanın avantajları nelerdir?

Son yıllarda ailece yürüyüş yapmanın faydaları sık sık konuşulmaktadır. Fakat hem ebeveynlerin hem de çocukların meşgul hayatları ailelerin birbirleriyle vakit geçirmelerini, özellikle aktif olmalarını engeller.

Eğer doğayla bağ kurmak, güzel anılar oluşturmak ve tüm aileniz için egzersiz yapma imkanı yaratmak istiyorsanız doğada ailece yürüyüş yapmanın faydalarını kaçırmayın.

Aile yürüyüş patikaları nedir?

Yürüyüş veya doğa yürüyüşü patikaları da denilen yürüyüş patikaları ulusal parklar veya diğer yeşil alanlarda oluşturulmuş yerlerdir. Bu patikalarda ailece yürüyüş yapmak harika bir fiziksel aktivite olmanın yanı sıra aynı zamanda sizi doğayla da bütünleştirir.

Bu aktivite oldukça güvenlidir. İlerlemesi zor olabilecek izole yerlerde seyahat etmenin aksine yürüyüş yolları aileler ve yayalar için hazırlanmıştır. Taş yollar, tabelalar ve sivil telefon kulübeleri içerir.

Ailece yürüyüş yapmak için pratik tavsiyeler

Ailece yürüyüş yapmanın en büyük avantajlarından biri bunun rekabetçi bir spor olarak değerlendirilmemesidir.

Bu nedenle bu aktiviteye ayırılacak efor seviyesi aile üyelerinin isteğine bağlıdır. Aile olarak yürüyüşün süresine ve yolculuk etmek istediğiniz yolun tipine karar verebilirsiniz.

Her şart altında, aktivitenin tamamen keyifli olabilmesi ve faydaların maksimumda tutulması için bazı şeylerin göz önünde bulundurulması gerekir.

Doğru ayakkabıyı giyin

İlk tavsiyemiz ayakkabı seçiminizle ilgilidir. Bir yürüyüş yolundayken ayaklarınızı oldukça fazla kullanırsınız.

Başlamadan önce aile üyelerinizin hiçbirinde nasır, su toplanması veya tırnak batması olmadığından emin olun.

ailece yürüyüş yapmak

Sonra yürümek için tasarlanmış rahat bir spor ayakkabı seçin. Ayaklarınızı serin tutmak için bir doğa yürüyüşü ayakkabısı da tercih edebilirsiniz. Bu ayakkabılar güvenlik ve sağlamlık sunarken, aynı zamanda ayaklarınızın ayakkabının içindeyken havalanmasını da sağlayacak.

Sıvı alma

Ailenin tüm üyelerinin kendilerine ait bir taze su termosu olmalıdır. Ufak bir sırt çantasında termos, ter silmek için bir havlu, sağlıklı atıştırmalıklar veya taze meyveler, hava sıcak ise bir çift yedek çorap ve temiz tişört taşıyabilirler.

Cilt bakımı

Yüz ve vücut için 50 faktörlük güneş kremi kullanmak önemlidir, bu krem her saat başı yeniden sürülmelidir. Ayrıca kasket veya şapka giymeyi de düşünebilirsiniz.

“Ailece yürüyüş yapmak, ulusal parklar veya diğer yeşil alanlarda kurulan alanlarda yürüterek herkesi doğaya yakınlaştırır.”

Ailece yürüyüş yapmanın faydaları

Ailece yürüyüş yapmanın birkaç faydası vardır. Her birinden aşağıda bahsedeceğiz.

Sağlığa yararları

Bu aktivitenin sağlığa birçok yararı vardır. Yaş ve fiziksel kondisyon gözetilmeksizin herkesin yapabileceği bir şey olmasının yanı sıra dolaşım sistemini destekleyerek hareketsiz bir yaşam stiliyle anında savaşır.

Bu manada, yürüyüş yapmak kalbi güçlendirir ve kan basıncını optimal seviyede tutar. Kuadriseps ve kalça kasları gibi vücudun alt bölümündeki kasları da şekillendirir.

Öte yandan yürümek kalori yakımına da yardımcı olur ve böylelikle obezite seviyelerini düşürür. Dış mekanda olmanın yaratttığı hoş hisler sayesinde ufaklıkların egzersiz yapma isteğini de cesaretlendirir.

mutlu aile

Duygusal faydaları

Yürüyüşe çıkmak zihni anında rahatlatır. Bu nedenle duygu durumunu iyileştirir ve stres seviyesini düşürür.

Hatta, yürüyüş yapmak stres ile ilişkilendirilen bir hormon olan kortizol seviyelerini de düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca keyif ve refah ile bağlantılandırılan serotonini de artırır.

Öte yandan, bu aktiviteyi ailecek yapmak duygusal aile bağlarını artırır ve iyileştirir. Bu anlarda, sonsuza kadar yaşayacak güzel anılar oluşturulur.

Son tavsiye olarak, bu aktiviteyi yapmak için korucular tarafından tavsiye edilen yürüme yollarını tercih etmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca önceden planlama yaparak gitmek istediğiniz gün parkın ailelere açık olduğundan da emin olun.

İlginizi çekebilir ...
Çocuğunuz Yürümeyi Öğrenirken Kaçınılması Gereken 9 Hata
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Çocuğunuz Yürümeyi Öğrenirken Kaçınılması Gereken 9 Hata

Çocuğun gelişim için ihtiyaç duyduğu teşvikler, bulunduğu aşamaya göre değişir. Bazı aşamalar daha az teşvik gerektirir, ancak hepsi de önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.