Bebeğiniz için Alt Değiştirme Masası ve Minderi

Piyasada ne kadar çok alt değiştirme masası ve minderi olduğunun farkında mısınız? Bugün, bebeğiniz için en uygun alt değiştirme masasını veya minderini seçmenizde size yardımcı olacağız.
Bebeğiniz için Alt Değiştirme Masası ve Minderi

Son Güncelleme: 06 Temmuz, 2019

Hamile misiniz? Şüphesiz minik bebeğinizle ilgili kafanızda bir sürü soru işareti vardır. Bazı sorular karmaşıkken, alt değiştirme masası seçmek gibi bazı sorular daha basit kalmaktadır. Bugünkü makalemizde bu sorunu aşmanızda yardımcı olacağız.

Bebeğinizin altını değiştirmek, bebeğinizin doğduğu andan itibaren sürekli yaşayacağınız bir deneyimdir. Bu anlar, sizin bebeğinizle yakın bir ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır. Onunla oynayabilir, konuşabilir, ona masaj yapabilir ya da ona olan sevginizi gösterebilirsiniz.

Alt değiştirme minderi, bebeğinizin altını üzerinde değiştirdiğiniz mindere denir. Rahat, pratik, yıkaması kolay bir minder aramalısınız.

Alt değiştirmek için seçenekler

Yer minderi

Bu en basit seçenek, kenarları tercihen plastikten oluşan, yumuşak ve yıkanabilir kumaştan oluşan küçük çarşafların birleştirilmesinden oluşur.

Çok rahat olan bu küçük çarşafları istediğiniz her yere serebilirsiniz. En iyi avantajlarından birisi, bu minderleri evin istediğiniz herhangi bir yerinden başka bir yerine taşıyabilirsiniz. Üstelik çok az yer kaplamaktadırlar.

Şişme Mat

Bu ürünü, şişebilen ve inebilen zehirsiz PVC ile kaplı olduğu için bebeğinizle seyahatlerinizde rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Üstünü bir örtü ile örterseniz, PVC bebeğinizin cildine batmayacaktır. Daha önce de belirttiğimiz üzere, gündelikten ziyade seyahat sırasında tercih edilmesi daha uygun olur.

Alt değiştirme masası

Eviniz için uygun olan en sağlam ve güvenilir seçeneklerden bir tanesi budur. Çekmecelerden, bölmelerden ve bebek kıyafetlerinin ve eşyalarının konabileceği alanlardan oluşur.

Masanın üzerinde basit bir alt değiştirme örtüsü yer alır. Bazı tekerlekli modelleri hareket imkanı tanısa da alt değiştirme masası genelde evin sabit bir yerine konumlandırılır.

Bu masaların avantajı, bütün eşyaları tek bir alanda tutabilmektir. Ancak size oyun oynayabileceğiniz bir alan sağlamaz. Alt değiştirirken başvurabileceğiniz en iyi seçeneklerden birisidir. Hem kıyafet dolabı hem de alt değiştirme masası olarak kullanabilirsiniz.

Küvet ve alt değiştirme seti

küvette yıkanan bebek

Bu mobilya, yukarıdakinden farklı olarak iç kısmında gizli bir küvet bulundurur. Pratik olduğu kadar küvetin çok fazla yer kaplamasından dolayı az eşya alır.

Katlanabilir ve hatta küvet olarak bile kullanabileceğiniz bazı modelleri bulunmaktadır. Bu sayede bebeğiniz biraz büyüdüğünde normal küvet olarak kullanabilirsiniz.

Katlanabilir alt değiştirme masası

Bu masalar, katlanabilir TV ünitelerine benzemektedir. Küvet içeren ve içermeyen modelleri vardır. Evinizde kısıtlı bir alanınız varsa rahatlıkla kullanabilirsiniz ve kullanmadığınız zamanlarda banyo kapısının arkasına kaldırabilirsiniz.

Bebek çantası

Evde kullanmak için hangi seçeneği tercih ederseniz edin, bir bebek çantası mutlaka edinmelisiniz. Bebek bezlerini, ıslak mendilleri, kremleri, temiz kıyafetleri ve temiz minderleri rahatlıkla yanınızda taşıyabilmek sizin açınızdan kolay olacaktır. Dışarı çıktığınızda her zaman hazır bulundurabilir ve dışarıda alt değiştirmek zorunda kaldığınızda zor durumda kalmamış olursunuz.

Alt değiştirmek için doğru masa ve örtü için birçok seçenek bulunmaktadır. Bebeğiniz büyürken bile kullanabileceğiniz seçenekler mevcuttur. Herhangi bir şey satın almadan önce, hangi seçeneğin ihtiyacınıza ve yaşam tarzınıza daha uygun olduğunu belirlemelisiniz.

Kazalardan kaçınmak için satın aldığınız ürünün kaliteli, zehirsiz ve güvenilir materyallerden yapıldığından emin olmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Chambergo, D. R. B. (2003). Dermatitis del área del pañal
  • Pérez, E. Z., Fernández, a T., & Zambrano, a Z. (2007). Asociación Española de Pediatría. Dermatitis Del Pañal

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.