Bebek Kokusu: Neden Bu Kadar Güzel?

18 Temmuz 2020
Bir bebeğin kokusu hiç bir zaman unutamayacağınız gerçek ve harika bir kokudur. Bu koku, yıllarca devam eden ve ayrıca onlarla bizim aramızdaki bağların güçlenmesine yardımcı olan özelliğe sahiptir. Peki bebeklerin böyle güzel kokmalarının sebebi ne olabilir?

Dünyada pek az şey bebek kokusu kadar güzeldir. Bu gerçeği tüm anneler çok iyi bilirler. Bebeklerin bu denli güzel kokuyor olmaları, onlara karşı beslediğimiz duygularımızla ilgili bir durum değildir. Vanilya, saflık ve tatlı bir çekicilik karşımı bu kokunun bilimsel bir açıklaması bulunmaktadır.

Kimileri bu eşsiz kokunun talk pudrası ya da bebeklerin kıyafetlerini yıkadığımız yumuşak ve hassas sabunlarla ilgili olduğunu düşünür. Ancak bu doğru değildir. Bebek kokusu yıllarca devam eden ve ayrıca onlarla bizim aramızdaki bağların güçlenmesine yardımcı olan çok özel bir kokudur.

Belki daha önce duymamış olabilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalar insanlarda en güçlü duyunun koku alma duyusu olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çok güzel olduğunu düşündüğünüz bir şeyi aklınıza getirin. Beynimizdeki koku kanalını meydana getiren sinir dokusu aynı zamanda duygusal tarafımızla da bağlantılıdır. Bu yüzden sık sık bir kokuyu aldığımızda belirli bir duyguya kapıldığımız olur.

Bu yazımızda, benanneyim olarak çok özel bir konu olan bebeklerin kokusunu sizlerle birlikte inceliyoruz.

Bebek Kokusu: Hayatınız Boyunca Unutamayacağınız Bir Şey

Bir bebeğin kokusu şüphesiz hiçbir zaman unutamayacağınız gerçek bir kokudur. Bu durumun çok basit bir açıklaması vardır. Bebeklerin ter bezleri henüz aktif hale gelmemiştir. Bu nedenle de vücudun terleme mekanizması yetişkinlerde olduğu gibi çalışmaz. Bunun sonucunda da bir yetişkin gibi terlemezler.

Bebeğini öpen bir anne

Biz yetişkinlerde bulunan apokrin ter bezleri, koltuk altı gibi bölgelerde terlemeye ve hoş olmayan kokuların ortaya çıkmasına neden olur. Bu tür kötü kokulardan kurtulmak için her gün deodorant vb. ürünler kullanırız. Elbette bebekler de terler. Ancak onların terlemeleri yetişkinlere göre çok daha düşük seviyelerdedir. Bu durum birkaç yıl daha bu şekilde devam eder.

Normal şartlarda çocuklar ergenlik dönemine ulaştıklarında her şey değişmeye başlar. Her ne kadar ten kokusu yavaş yavaş değişime uğrasa da bebeklerin o sıra dışı kokusunu uzun bir süre almaya devam ederiz.

Eğer Bebeğim Kötü Kokuyorsa Ne Yapmalıyım?

  • Bu durumu ciddiye almak gerekir. Eğer bebeğinizin anormal bir biçimde terlediğini ve terinin kötü koktuğunu fark ederseniz hiç zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir. Çünkü böyle bir durum bebekte hormonal bir problemin habercisi olabilir.
  • Ayrıca bebeğiniz üzerinde pek fazla giysi yokken bile terliyorsa yine bir doktora gitmeniz gerekir. Çünkü bu tür bir durum çok küçük yaştaki çocuklarda normal olarak karşılanmaz. Bir kalp problemi olasılığının ciddi bir biçimde değerlendirilmesi gerekir.

Bebek Kokusu: Kadınlar Neden Bu Kokuya Bayılırlar?

Bu ayrıntı gerçekten de oldukça ilginçtir. “Frontiers of Psychology” adlı dergide yayımlanmış olan bir makaleye göre, anne olsun ya da olmasın tüm kadınlar bebek kokusunu oldukça hoş bulmaktadırlar. Kadınların birçoğu bu kokuyu, çikolata ya da vanilyalı kek kadar hoş bir koku olarak algılamaktadır.

Anne ve bebek

Bu bilgi sizi şaşırtmış olabilir ancak aslında her şeyin bilimsel bir açıklaması vardır.

  • Bebeğin başını koklamak hemen o anda dopamin salgılayan bir dizi nörotransmiteri harekete geçirir. Birkaç saniye içinde oldukça hoş bir duygu hissederiz.
  • Sanki beynimiz bu koku nedeniyle bizi ödüllendirir. Çünkü bebek kokusu son derece hoş ve güzel bir koku olarak algılanır. Bu koku bir “tür” olarak kendimizi daha güçlü hissetmemize yol açar. Bunun nedeni ise o küçük çocuğa bakma, onu koruma, onun ihtiyaçlarını giderme ve onu sevme duygularımızın harekete geçmesinden kaynaklanmaktadır.

Gördüğünüz gibi koku alma duyusu en güçlü duyu olduğu için insan doğasının bu duruma çok iyi bir biçimde hazırlandığını söyleyebiliriz. Bir bebeğin vücut kokusu “katalizör” olarak işlev görür. Bu koku anne ve bebek arasındaki bağın güçlenmesi için oldukça önemli bir mekanizmadır. Ayrıca bebek kokusu “bir çocuğun annesi” olma duygusunun verdiği hazzı, o çocuğa bakma ve ona sevgimizi sunma ayrıcalığını daha iyi anlamamıza yardımcı olur.

Çocuğunuz Da Sizin Kokunuzu Asla Unutmaz

Hepimiz çocuğumuzun kokusunu hayatımız boyunca unutmayız. Ancak çocuklar da annelerinin kokusunu içgüdüsel olarak beyinlerine adeta kazırlar.

  • Bebeklerin en gelişmiş duyuları koklama duyusudur. Bu sayede karanlıkta bile olsalar kollarınız arasından “kıvrılarak” göğsünüzü bulmayı başarırlar.
  • Sizin ten kokunuz bebeğinize güven ve mutluluk verir. İşte bu yüzden de bebekler annelerinin kucağında olduklarında kendilerini son derece rahat ve huzurlu hissederler. Onlara sarıldığımızda ya da gece uyandıklarında sakinleştirmek için onları kucağımıza aldığımızda kısa sürede sakinleşirler.
  • Bebeğiniz henüz çok küçükse çok baskın parfümler ya da sabunlar kullanmamaya özen gösterin. Çünkü bu tür kokular onları rahatsız eder. Örnek olarak bebekler emzirmeden önce göğsünüzün yıkanmış olmasını ya da vücut şampuanı ile henüz yeni temizlenmiş olmasını tercih etmezler.
Bebeğini koklayan bir anne

Son bir bilgi olarak, babaların pek çoğunun da bebeklerini kokularından tanıdığının altını çizmek gerekir. ABD’de bulunan Monell Kimyasal Araştırma Merkezi’nden Johan Lundstrom tarafından yapılan bir çalışmaya göre, tıpkı annelerde olduğu gibi babalar da bebekleri ile bu özel bağı oluşturma yeteneğine sahiptirler.