Bir Emzirme Kitinde Neler Bulundurmalısınız?

Bir Emzirme Kitinde Neler Bulundurmalısınız?

Son Güncelleme: 22 Eylül, 2018

Bir bebeğin hayatındaki ilk altı ay boyunca tek besin kaynağının anne sütü olması önerilmektedir. Bununla birlikte, her anne emzirip emzirmeyeceğine kendisi karar verir. Eğer emzirmeye karar verdiyseniz, işte emzirme kitinizde bulundurmanız gereken şeyler.

İlk defa anne olduysanız,  gerekli eşyaları toparlamada hata yapmanız çok normaldir. Belki de gerekli olmayan ya da umduğunuz gibi çıkmayan ürünler de alabilirsiniz. Bazı durumlarda, hata yapmakta ya da anneliği tamamen kendinize göre yorumlamakta özgürsünüz.

Yeni doğan bir bebeği emzirmek hem anne hem de bebek için en iyi şey olsa da bu her zaman rahat değildir. Benzer olarak, her zaman bebeğin emmesini sağlamak da kolay değildir. Aynı zamanda bu güzel görevin sıkıcı ve yorucu olabileceğini de anlamamız gerekir.

Bir Emzirme Kiti Nasıl Organize Edilir?

Emzirirken rahatlık çok önemlidir. Emzirmenin gerekli olduğunu bilsek de her zaman pratik bir yöntem olmayabilir. Her zaman evde olmayabiliriz ya da emzirmenin kolay olmadığı bir çevrede olabiliriz, bu yüzden bunu dışarıda da yapabilmek için bazı malzemelere sahip olmamız gerekir.

biberon

Bazı durumlarda bir süreliğine bebeğinizden ayrı kalmanız gerekebilir, böyle zamanlar için ekstra süt sağmalı ve saklamalısınız. Bu gerekliliği kolayca yerine getirmek için de birkaç eşyanız olması iyi olacaktır.

Size sunacağımız bu eşyaların kullanımı tercihinize bağlıdır. Öte yandana bunları satın alabilirseniz ve kullanırsanız işiniz çok kolaylaşacaktır.

Emzirme Kıyafetleri

Tüm kıyafetleriniz emzirmeyi kolaylaştırmak için uygun olmayabilir. Bu yüzden, emzirme için uygun olan bazı kıyafetleri elinizin altında bulundurmak çok önemlidir. Emzirme için özel olarak tasarlanmış tişörtler de bulunmaktadır. V yakalı ya da göğüs kısmında düğmeler olan giysiler idealdir ve emzirme kitinizde yerini almalıdır.

Bu türdeki bazı kıyafetlerin tasarımları o kadar güzel olur ki emzirme kıyafeti olduğu bile anlaşılmaz. Bu kıyafetler, tarzımızdan fedakarlık etmeden halka açık yerlerde emzirmemiz gerektiğinde harika seçeneklerdir. Ayrıca, bunların çift katlı elbise, gece elbisesi, bluz ve kazak şeklinde seçenekleri de vardır.

Tişört ve farklı stillerde kıyafetlere ek olarak, sütyenler de çok önemlidir. Emzirirken göğüsler büyüdüğü ve ağırlığı da arttığı için sütyeninizin doğru ölçüde olmasına dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak, sütyeni açmak da sizi zorlamamalıdır. Bu yüzden, bazı sütyenlerin emzirmeyi kolaylaştırmak için kolay açma mekanizması bulunmaktadır.

dolapta süt

Emzirme Kit Aksesuarları

  • Göğüs pompaları. Bu alet size gerekli gibi gözükmeyebilir ama çok kullanışlıdır. İlk başlarda emzirmeye daha yeni alışırken, meme kanallarının uyarılması gerekmektedir. Bir göğüs pompası kullanmak, bebeğinizin beslenme düzenini sağlamanızda ve ona bakması için birine bıraktığınız zamanlarda size çok yardımcı olacaktır.
  • Göğüs ucu koruyucu. Bu ürün, göğüs halkasını kaplayan ama bebeğin sütü emebilmesi için meme ucunu açıkta bırakan bir üründür. Çatlakların oluşumunu engellemeye ya da olan çatlakları iyileştirmeye yararlar.
  • Emzirme yastığı. Yastıklar, bebekler için düzgün bir duruş oluşturmak için çok önemlidir. Bu yastıklar, çocuğunuza destek sağlar ve onu rahat ettirir ve aynı zamanda bebeğin, annesinin kolunda dinlenmesine de izin verir. Bu yastıklar, normal yastığın sağlayamadığı birçok etkiyi sağlar.
  • Bebeğinizi emzirmediğiniz zamanlarda sütünüz boşa akabilir. Bu, rahatsız edici bir durumdur ve kıyafetleriniz bu yüzden ıslanabilir. Bunu engellemek için sütyeninizin içine yerleştirebileceğiniz koruyucu pedler bulunmaktadır. Bu pedlerin, mantar hastalığını önlemek için sızdırmaz olmasına dikkat etmeniz gereklidir.

Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.