Çocuk Kıyafetlerindeki Lekeleri Çıkarmanın Yolları 

Çocuk Kıyafetlerindeki Lekeleri Çıkarmanın Yolları 

Son Güncelleme: 18 Nisan, 2018

Çocuğunuz kıyafetindeki lekeleri nasıl çıkaracağınızı merak ediyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını okuyun: Zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Çocuğunuzun tertipli ve düzenli olması için en kadar çabalasanız da kirlenmek çocukluğun bir parçasıdır. Çocuğunuzun kıyafetini kirletmesi çevresindeki dünyayı keşfettiğinin bir işaretidir.
Lekeler eski ya da yeni olsun bu yöntemler işe yarayacaktır. Bu yöntemlerle aynı zamandan kıyafetlerin yeni gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Sadece çocuk kıyafetlerinde değil, kendi kıyafetleriniz için de kullanabilirsiniz.

Çocukların kıyafetlerindeki lekeler nasıl çıkar? En etkili yöntemler:

Talk pudrası

Talk pudrası, sos ya da yağ sıçraması gibi lekeleri bir sünger gibi emer. Yapmanız gereken tek şey, yeni oluşan lekenin üstüne biraz talk pudrası dökmek ve pudranın yağı emmesi için beklemek.

Talk pudrası yağı emdikten sonra, ılık su ve iyi bir deterjan ile kıyafeti her zamanki gibi çamaşır makinasinde yıkayın.

lekeli  kıyafet ve kadın

Limon suyu

Limon suyunun içindeki maddeler, çocuk kıyafetlerindeki lekeleri çıkarmak için ideal bir yöntemdir. Çocuğunuz beyaz bir tişörtü çamur ya da kirle lekelediyse; lekenin üzerinde bir kaç damla limon suyu sıkın.

Tişörtün güneşte kurumasına izin verin ve ardından normal şekilde yıkayın.

“Oynamayan bir çocuk bir çocuk değildir, ancak oyun oynamayan bir adam sonsuza dek, içinde yaşamış olan ve çok özleyeceği çocuğu kaybetti”

-Pablo Neruda-

Beyaz sirke

Beyaz veya renkli kıyafetleri yenilemek için çamaşır makinanıza beyaz sirke koyabilirsiniz. Durulama sırasında çamaşır makinanıza yarım bardak sirke koyun ve değişikliği hemen fark edeceksiniz.

Lekeli kıyafetlerinizi sirkeye de batırabilirsiniz. Bu sayede, yemek ya da deodorant lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Hidrojen peroksit

Bu en zor lekeler de bile işe yarar. Hidrojen peroksiti biraz diş macunu ile karıştırın. (jel olmayanları tercih edin)

İyice karıştırdıktan sonra yumuşak bir bez kullanarak lekeyi silin. Durulamadan önce 30 dakika bekleyin. Ne lekesi olursa olsun tamamen ortadan kaybolacaktır.

Karbonat

Karbonat, duvarları, zeminleri ve küvetleri pırıl pırıl yapmak için harikadır. Aynı zamanda kıyafetlerde de oldukça etkilidir. Dahası, ucuz ve bulunması oldukça kolaydır.

Karbonat, çocuk kıyafetlerindeki lekeleri çıkarabilir, kumaşı yumuşatır, hoş olmayan kokuları giderir ve deterjanın etkisini arttırır.

Karbonatı biraz su ile karıştırın ve lekenin üzerine sürün. Ayrıca, makinanızın deterjan bölümüne de bir kaç kaşık karbonat koyabilirsiniz.

Sofra tuzu

Leke hala ıslaksa, sofra tuzu sıvıyı emebilir. Tuz kuruduktan sonra, kumaşı fırçalayın ve yıkayın.

Yıkamaktan rengi solmuş kıyafetleriniz varsa, rengini geri kazandırmak için çamaşır makinanıza biraz tuz ekleyebilirsiniz.

Diş macunu

Çocuk kıyafetlerindeki lekeleri çıkarmanın bir başka yolu da diş macunu kullanmaktır. Diş macununun jel olmamasına dikkat edin.

Lekeye biraz diş macunu sıkın ve temiz bir diş fırçasıyla lekeyi fırçalayın. Diş macununun bir kaç dakika etki etmesine izin verin ve ardından ıslak bir fırça ya da bezle yıkayın.

çikolata yemiş çocuk

Özellikle yastıkları temizlemek için son bir ipucu da şampuan kullanmaktır. Zamanla, şaçtaki ve ciltteki yağlar yastık kılıfında birikebilir.

Her zaman kullandığınız şampuanı kumaşın üzerinde köpürtün. Bir kaç dakika bekledikten sonra yıkayın.

Evde uygulayabileceğiniz bu yöntemlerle çocukların kıyafetlerindeki lekeleri kolaylıkla çıkarabilir ve tüm ailenin dolabını tertemiz yapabilirsiniz. Hassas bebek kıyafetlerini yıkamak için uygun çamaşır ürünleri kullanmayı unutmayın.

Yukarıdaki ipuçlarıyla, çocukların kıyafetlerindeki lekeleri çıkarmak artık çok kolay.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.