Büyükanne Olmak: Özel Bir Deneyim

İlk kez büyükanne olacağınız haberini aldığınızda yepyeni ve heyecanlı bir maceraya adım atarsınız.
Büyükanne Olmak: Özel Bir Deneyim

Son Güncelleme: 07 Nisan, 2019

İlk kez büyükanne olmak her kadının hayatında özel bir yer tutar. Bunun anlamı anneliğe ek olarak çok önemli bir rol üstlenmektir. Aslına bakarsanız büyükanne ve büyükbabalar ailelerimizde, özellikle toplumumuzda kilit rol haline geldi.

Ancak bu büyükanne olduğunuzda anne olmayı bırakmanız anlamına gelmiyor. Çocuklarınızın kendileri de birer ebeveyn olsalar bile, yaşları kaç olursa olsun, sizin bilgeliğinize, deneyim ve desteğinize her zaman ihtiyaç duyacaklar.

Peki, büyükanne olduğunuzda özellikle neler değişiyor ve yeni rolünüz ne olmalı?

İlk Kez Büyükanne Olmak

İlk kez büyükanne olmak bir kadının hayatında unutulmaz bir olaydır. Evet daha birçok torununuz olabilir ve ailenize katılacak yeni üyeler her zaman heyecan verici olacaktır. Fakat ilk deneyimin verdiği şaşkınlıkla birlikte, sadece anne olma aşamasını geride bırakarak bir o kadar heyecanlı yeni bir maceraya adım atacaksınız.

büyükanne ile torunu

İlk torununuzu beklemek size büyük duygular yaşatacaktır ama bununla birlikte zorlayıcı da olacak. Yeni büyükannenin, yeni rolünü özümseyecek kişi torunu olacaktır.

Yaşlanıyor olmanın yanı sıra çocuklarınız da artık birer çocuk değil (her ne kadar bir anne gözünde daima çocuk olarak kalsalar da). Sizin sorumluluklarınızın annelik olmadığını anlayacaksınız.

Popüler bir ifade vardır: “aileler büyütür, büyükanne ve büyükbabalar şımartır.” Tamamen doğru olmasa da bir doğruluk payı var: Büyükanne olmak tekrar anne olmak anlamına gelmiyor.

Anne olarak ana göreviniz büyütmek ve eğitmekti. Büyükanne olarak göreviniz ise torunlarınızın maceralarında rehber olmaktır.

İkinci “Annelik”

Daha öncesinde büyükanne olmanın tekrar anne olmak anlamına gelmediğini belirttik. Ancak her iki aşamanında benzerliği nedeniyle (anne ve büyükannelik), bazı uzmanlar birinin büyükanne olduğunda kişinin sözde bir “ikinci annelik” deneyimlediğini belirtiyor.

Hem anne hem de büyükanneler, bir bireyin doğumunu ve büyümesini izlemenin getirdiği duyguları paylaşıyor ve onlara karşı koşulsuz bir sevgi besliyorlar. Ancak bir büyükanne olarak bu aşama, anneliğin en özel anlarını çok fazla sorumluluk olmadan yaşama fırsatıdır.

Belki de tüm o endişeler ve yükümlülükler yüzünden anneliğin tadını çıkaramadığımız o anların tadını çıkarmanın ve yeniden keşfetmenin zamanıdır.

Büyükanne Olmanın Tadını Çıkarın

Bir büyükanne olarak torununuzun hayatında çok önemli bir rolünüz olacak. Büyük ya da küçük ölçüde ailenizin bir parçası olmaya başlayacak olan torununuzu kaçınılmaz olarak etkileyeceksiniz.

Doğal olarak elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacaksınız. Ancak eğer büyükanneliğin tadını çıkarmak istiyorsanız ebeveynlerinin yarattığı ortama saygı duymayı öğrenmeniz gerekir.

“Hemfikir olmasanız bile anne babaların verdiği kararlara saygı gösterin.”

Bu yoğun duygularla birlikte kendinizi, torunlarınız için elinizden geleni yapmaya kaptırabilirsiniz. Bir büyükanne olarak hayatın size öğrettiği tüm şeyler ile birlikte annelik deneyimini zaten edindiniz.

Doğal olarak, yardım etmek ve belirli hataların tekrarlanmasını önlemek adına bilginizi kullanmak isteyeceksiniz. Ancak, bunları ne zaman paylaşmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Tavsiyeleriniz çok değerli olabilir ancak bu tavsiyeleri ne zaman vereceğinizi bilmeniz gerekir. Yeni ebeveynlerin kendi hatalarından öğrenebilmeleri için hata yapmaları gerekir.

Desteğinizi ve tavsiyenizi verin. Ancak çocuklarınızla her zaman aynı fikirde olmasanız bile kararlarına saygı duyun. Bu şekilde, onlara yardım etmenin yanı sıra torununuzla rahatlayabileceğiniz ve zaman geçirebileceğiniz sakin ve yardımlaştığınız bir ortam yaratmaya da yardımcı olacaksınız.

torunlarına hikaye anlatan büyükanne ve büyükbaba

Büyükannenin görevi

Büyükanne olmak torunlarınıza kurabiye pişirmek ve süveter örmek anlamına gelmiyor. Her bireyin kendine has becerileri ve değerleri var ve buna bağlı olarak kendinizi bir büyükanne olarak özel kılacaksınız.

Unutmayın ki sizin ana göreviniz bu prensipleri torununuza aktarmak olacaktır.

Ona dünyayı keşfetmesinde yardımcı olacaksınız ve onun kendi deneyimleri ile kendi kendini keşfetmesini sağlayacaksınız. Torununuza, maceralarla ve duygularla dolu uzun ve zorlu bir yolculukta eşlik etmeniz gerekecek.

Destek olmak ve tavsiye vermek, yıllar boyu edindiğiniz bilgeliği aktarmak sizin göreviniz olacak. Ayrıca torununuza rehberlik ederken siz de bu süreç boyunca keyif alacak ve öğreneceksiniz.

İlginizi çekebilir ...
Bir Büyükanne Torununu İlk Kez Gördüğünde
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bir Büyükanne Torununu İlk Kez Gördüğünde

Bir büyükanne torununu ilk kez gördüğü zaman, insan olarak zenginleşir. Gelişir ve duyguları tarif edilemez bir düzeye kadar yoğunlaşır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.