Çocuğunuzun İhtiyaçlarını Karşılamak Onu Şımartmaz

Çocuğunuzun İhtiyaçlarını Karşılamak Onu Şımartmaz

Son Güncelleme: 03 Eylül, 2018

Eğer siz de bir anneyseniz çocuğunuza onun sevdiği herhangi bir şeyi aldığınız için, onu kucağınızda taşımaktan hoşlandığınız için ya da yalnızca onun duygu ve düşüncelerini dinlemekten hoşlandığınız ve sert bir ebeveyn olmaktansa onun duygu durumlarını çözümlemesine yardımcı olduğunuz için başkaları tarafından çocuğunuzu şımartmakla suçlanmışsınızdır. Bu durum ne yazık ki çoğu anne için  yaşanması çok olası bir durumdur. Oysa ki çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak bir anne olarak sizin görevinizdir.

Aynı zamanda, ileride bu yaptığınızdan pişman olacağınızı söyleyenler de olacaktır, çocuğunuzu çok şımarttığınız için onu ilerleyen yaşlarında kontrol altında tutamayacağınızı da söyleyeceklerdir.

Büyük ihtimalle başkalarının verdiği bu “ipuçları” sizi büyük ölçüde rahatsız edecektir, size verdikleri tavsiyelerin altında sizi çocuğunuzu şımartmakla suçluyor olacaklardır ve “yumuşak” davranarak yanlış ebeveynlik yaptığınızı ima etmelerini dinlemekten nefret edeceksinizdir. Bu tarz söylemlerde bulunan insanlar aslında sizin ve çocuğunuzun iyiliği için sizinle konuşuyor olsalar bile, sizin her anınızın karar mekanizması kendi içgüdüleriniz olmalıdır ve hayatınızın her anında yalnızca kendi iç sesinizi dinleyip ona göre hareket etmelisiniz.

Bir çocuk ebeveynleri tarafından çok ilgi gördüğünde, ailesi ona hep sarıldığında, onu öptüğünde, onunla beraber uyuduğunda…Bunların hiçbiri çocuğu kötü etkilemeyecektir. Hatta tam tersi, bunlar aslında çocuğun yalnızca yararına olacaktır. Siz çocuğunuza, ona karşı olan tüm sevginizi günün her anında verdiğinizde, çocuğunuzun usta bir manipülatör olması ya da sizi domine etmesi gibi durumlarla karşılaşmayacaksınız, emin olun.

bebek annesine gülerken

Bebeğiniz sizin varlığınızı hissetmeli ve sizi sevmeli

Bebekler, ebeveynleriyle sağlam bir duygusal bağ kurmak adına varlığınızı her gün yanında hissetmelidir, onun her gün yanında olup onu koruyacağınızı bilmelidir, kendilerini güvende hissetmeli ve duygusal anlamda rahat hissetmelidir. Bu onların sağlıklı bir ruh haliyle büyümelerini, sağlıklı bir gelişim göstermelerini sağlayacak, başkalarının düşündüğü gibi onları bir zorbaya dönüştürmeyecektir. Bebeğin size ihtiyacı vardır. Kurallar ve sınırlar da tabii ki zamanla koyulacaktır, ancak ona sevginizi vermek onu hiçbir zaman şımartmayacaktır.

Dış dünya bebeklerin alışkın olduğu bir yer değildir, hele ki ana rahminin verdiği güven hissiyle büyüdükten sonra. Dış dünya, bebeğe rahatlık hissinin tam tersini verir: gürültülüdür, çok seslidir, çok aydınlıktır, değişken bir atmosferdir. Dışarısı, bilinmezdir, her yer insanlarla doludur…

Her şey çok bunaltıcıdır ve bebekler bundan korkar. Onların bildiği ve güvendiği bir güvenlik hissine ihtiyaç duyarlar, bu kişi de annedir. Her gerektiğinde anında yanlarında belirebilecek bir anneye, onun sağlayacağı güvenlik hissine ihtiyaç duyarlar.

Bu sebeple annenin sesi onun teni, kokusu, gülümseyişi ve verebileceği tüm sevgisi bebekler için çok önemlidir. Bir anne bebeğine onun ihtiyacı olan tüm sevgiyi verdiğinde, bebeğin korkularının ve güvensizliğinin yavaşça kaybolmasını sağlayacak, sağlam ve çok özel bir duygusal bağı kendisiyle bebeği arasında kurabilecektir.

O çocuk, anne ve babasının yanında olacağını bilecektir, onunla her an ilgilenileceğinin bilincindedir. Bu sayede, bu çılgın dünya artık o bebek için çok da kötü olmayacaktır.

bebek annenin kollarında dinlenirken

Hiçbir şeyi riske atmayın

Hayır. Çocuğunuzun ihtiyacı olan her şeyi ona vermekten sakın çekinmeyin, çünkü hiçbir şeyi riske atıyor olmayacaksınız, yalnızca bebeğinizin güvende hissetmesini sağlayacak ve onu seven bir aileye sahip olduğu için mutlu olmasını sağlayacaksınız. Küçük bir insanın gelişiminin en önemli kısımları dünyaya gelişinin ardındaki ilk birkaç ayıdır ve bu sebeple her an bebeğinizin yanında olmalı ve onun sizden almaya ihtiyacı olduğu tüm sevgiyi ona vermelisiniz .

“İlk görüşte aşka inanırım, çünkü ben bir anneyim.”
-Anonim-

Doğum anında bebeğiniz her anlamda tamamen size bağımlıdır. Ancak bu bağımlılık tüm hayatı boyunca böyle kalmayacaktır ve yavaşça bebeğiniz büyüdükçe, size bağımsızlaştığını gösterecektir ve sizin yapmanız gereken de buna saygı duymak, buna izin vermek ve ona yol göstermektir.

Bebeğiniz tüm hayatı boyunca bir bebek olarak kalmayacaktır ve bu sebeple, sizin ve onun hayatının bu kısmının keyfini sürmek gerçekten çok önemlidir.

Onların beşiklerinde ağlamalarına izin vermenize ve buna göz yummanıza gerek yok, hatta aslında bunu yapmamanız gerekir. Onu kucağınıza alın ve sakinleşene kadar kollarınızla sarıp sarmalayın. Yanında olduğunuzu hissettirin ve bunu bilmesini sağlayın, böylece her şeyin daha güzel olacağını ikiniz de görmüş olacaksınız. Bebeğinizin koynunuzda olduğu her an, çok daha mutlu hissettiğinizi göreceksiniz.

Gelecekte olağanüstü felaketler beklemiyor sizi, merak etmeyin, çocuğunuz usta bir manipülatör de olmayacak. O yalnızca hak ettiği tüm sevgiyi, yani sizin koşulsuz sevginizi, ona verebilecek bir anne ve babaya sahip olduğundan emin olacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.