Çocukların Tırnaklarını Kesmek İçin 4 İpucu

Çocuğunuzun tırnaklarını kesmeye korkuyor musunuz? Bu gayet anlaşılabilir. Çocukların tırnağını kesmek çok hassas bir iştir ama gereklidir. Şimdi aşağıda size sunacağımız basit tavsiyeleri kullanarak bu işi ona hiç zarar vermeden yapabilirsiniz.
Çocukların Tırnaklarını Kesmek İçin 4 İpucu

Son Güncelleme: 27 Temmuz, 2018

Çocuklar büyüdükçe ve geliştikçe, daha güçlü ve aktif hale gelirler. Bu yüzden çocukların tırnağını kesmek çok zor bir işe dönüşebilir. Öte yandan, bu onların kişisel hijyeninin önemli bir parçasıdır.
Dahası, çocuğunuzun tırnaklarını kısa tutmak, hem sizin hem de onun yaralanmaması için gereklidir. Birkaç faydalı ipucu öğrenmek, bu işi çok daha rahat yapmanızı sağlayacaktır.

Çocukların tırnaklarını kesmek için 4 harika ipucu

Çocukların tırnaklarını kesmek rutin bir iş olsa da birçok ebeveyn için çok zorlayıcı da olabilir. Bu yüzden bugün sizlere işinizi kolaylaştırmak için birkaç tavsiye vereceğiz.

1. Doğru tekniği kullanın

Öncelikle, çocuğunuzu sırtı size dönük olacak şekilde sıkıca tutmalısınız. Ani hareketlerden kaçınmak için kolları da dahil olmak üzere onu iyice kucaklayın.

Tırnak makasını kullanırken herhangi bir olası yaralanma durumu olmamasını istersiniz. Bunun yanı sıra, ebeveynler, deneyim edindikçe hangi pozisyonun çocukları için daha iyi olduğuna karar verebilir.

Keseceğiniz kısmı dışarıda bırakacak şekilde çocuğunuzun parmağınızı tutmanızı öneririz. Tırnağı, doğal büyüme çizgisine paralel şekilde kesmelisiniz.

Düz bir şekilde kesin ve daha sonra çocuklar için özel olarak tasarlanmış bir makas kullanarak uçlarını düzeltin. Çocuğunuzun parmağını yanlışlıkla yaralamamak için, derisine çok yakın kesmemeye özen göstermelisiniz.

2. Çocuğunuzun tırnaklarını kesmek için doğru zamanı seçin

Çocuğunuzun tırnaklarını kesmeniz gerektiğinde doğru zamanı beklemek en önemli noktalardan biridir. Örneğin, eğer çocuğunuzun uykusu derinse, uyurken tırnaklarını kesmek iyi bir fikirdir. Bu sayede, çocuğunuz hareket etmeyeceği için işiniz çok daha kolay olacaktır.

tırnağını yiyen çocuk

Ayrıca çocuğunuz çizgi film izlerken de dikkati orada olacağından tırnaklarını kesmek için bu zamanı da seçebilirsiniz. Eğer çocuğunuz yemek yemeyi seviyorsa ona sevdiği bir atıştırmalık verebilirsiniz ya da dikkatini dağıtacak başka bir şey bulabilirsiniz. Şarkılar ya da hikayeler de iyi birer fikir olabilir.

Eğer çocuğunuz 3 yaşından büyükse, onun önünde kendi tırnaklarınızı kesmenizi öneririz. Böylece çocuğunuz tırnak kesmenin acı verici bir şey olmadığını görmüş olur. Bu sayede çocuğunuz itiraz etmeden onu tırnaklarını kesmeye ikna edebilirsiniz.

Ayrıca, tırnak kesme işi için banyo sonrasını da tercih edebilirsiniz. Banyodan sonra çocuğunuzun tırnaklarının daha yumuşak olduğunu fark edeceksiniz ve böylece kesmek daha kolay olacak. Öte yandan, tırnakları ıslakken şeffaflaşacağı için çocuğunuza zarar vermemek için ekstra dikkatli olmanız gerekir.

Her şeyden öte, çocuğunuzun tırnaklarını kesmek için kendi sakin olduğunuz bir anı seçmelisiniz. Bu sayede çocuğunuza güven verebilir ve onu rahatlatabilirsiniz. Çocukların kendini koruma refleksi vardır. Başka bir deyişle, tırnak makasını gördüklerinde savunmaya geçerek tepki verebilirler.

3. Yaşına uygun araçlar kullanın

Bebeğinizin ilk aylarında ve 2 yaşına kadar, bebekler için özel olarak tasarlanmış bebek tırnak makasları kullanmak en iyisidir.  Ayrıca, bebekler ve küçük çocuklara özel karton bir törpü ya da elektrikli törpü kullanmak da iyi olacaktır.

Bunlar, yaralanmaları önlemenize yardımcı olacaktır. Üç yaşından sonra, normal bir tırnak makası da kullanabilirsiniz.

“Öncelikle, çocuğunuzu sırtı size dönük olacak şekilde sıkıca tutmalısınız. Ani hareketlerden kaçınmak için kolları da dahil olmak üzere onu iyice kucaklayın.”

4. Kestikten sonra tırnakları törpüleyin ve yıkayın

Çocuğunuzun tırnaklarını kesmeyi bitirdiğinizde onları törpülemelisiniz. Bu sayede, çocuğunuzun çizilmesine sebep olacak keskin bir kısım kalmadığına emin olabilirsiniz. Tırnakları yuvarlak uçlu olacak şekilde törpülemek en iyi seçenektir.

Son olarak, tırnaklarını kesmeyi ve törpülemeyi bitirdiğinizde, çocuğunuzun ellerini yıkamalısınız. Bu şekilde, çocuğunuzun gözüne ya da ağzına kaçabilecek gevşek bir parça ya da toz kalmadığına emin olabilirsiniz.

Çocuğunuzun ayak tırnaklarını nasıl kesmelisiniz

Çocuğunuzun ayak tırnakları uzadığında, bu durum çok fazla yaralanma riski oluşturmaz. Öte yandan, çocuğunuz ayakkabı giydiğinde baskı yapacağı için onu rahatsız edebilir.

Ayak tırnaklarını kesmek için, çocuğunuzun ayağını sıkıca tutun ve ani hareketlerden kaçının. Tırnağın çıkmasını sağlayacak şekilde her parmağın altına baskı yapın. Bu, tırnakları kesmenizi kolaylaştıracaktır.

Ayak tırnaklarını keserken yuvarlak uçlu bırakmaktansa düz şekilde bırakmak daha iyidir. Ayak parmaklarındaki tırnaklar eldekilerden daha yavaş uzayacağı için, iki haftada bir ya da ayda bir kesmeniz yeterli olacaktır.

bebek tırnak makası

Çocuğunuzun tırnağını keserken kaçınmanız gereken hatalar

Çocuğunuzun tırnağını kesmek söz konusu olduğunda kaçınmanız gereken birkaç hata vardır. İlk olarak, tırnaklarının kenarlarını kesmemeye özen göstermelisiniz. Eğer bunu yaparsanız, çocuğunuzun tırnakları içe doğru batabilir ve parmaklarına zarar verebilir.

Ayrıca, tırnaklarını derisine çok yakın kesmemeye de dikkat etmelisiniz. Çünkü bu yaralara yol açabilir ve çok acı verici olabilir.

Eğer çocuğunuzun tırnaklarını kesmek için bugün size verdiğimiz tavsiyeleri uygularsanız, bunun ne kadar kolay olduğuna çok şaşıracaksınız. Haydi hemen bu ipuçlarını uygulayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.