Dünyanın En Büyük Bebekleri

Hamilelik beraberinde bir sürü sürpriz getirebilir, örneğin, bebeğinizin dünyanın en büyük bebeği olması gibi.
Dünyanın En Büyük Bebekleri

Son Güncelleme: 11 Aralık, 2020

Hamilelik beraberinde bir sürü sürpriz getirebilir, örneğin, bebeğinizin dünyanın en büyük bebeği olması gibi. Çoğu bebekten daha büyük bir bebeğiniz olacağını bilmek endişe verici olabilir, ancak bu durum kötü olmak zorunda değil. Dünyada bu durumla karşılaşan birçok anne var, biz de sizlere bu bebeklerden birkaçını tanıtacağız.

Avustralya’nın en büyük bebeği

Breanna, bebeği çok büyük olduğu için zor doğum yapacağı söylenen kadınlardan biri. Durum böyle olsa da Breanna doğum yapmak konusunda kararlıydı ama doktorlar bu çılgın düşünceden kendisini vazgeçirmek istiyorlardı. Doğum hem anne hem de bebek için tehlikeli olabileceğinden doktorlar bebeği sezaryen ile doğurtuyorlar. Bu durum Breanna’yı öyle etkiliyor ki panik atak geçirecek bir noktaya geliyor.

Doktorlar sorunsuz şekilde operasyona devam etmek adına kadını uyuşturuyorlar. Breanne uyandıktan sonra oğlu, Ziad Kadic’in 5,9 kilo doğmuş olduğunu fark görüyor. Bebek oldukça büyük ancak sağlıklıydı. Her şey yolunda olsa da anne tamamen normal ve sağlıklıyken bebeğin neden bu kadar iri ve büyük doğduğuna dair şüpheler vardı. Ziad Kadic, 3 aylık veya daha büyük bir çocuğun sahip olabileceği bir ölçü olan 57 santimetreyi doğumunda ölçerek rekor kırdı.

dünyanın en büyük bebeği

Florida’nın en büyük bebekleri aynı anneden

Hamilelik beraberinde bir sürü sürpriz getirebilir, örneğin, bebeğinizin dünyanın en büyük bebeği olması gibi. Tampa şehrindeki bir kadın iki çocuğunu dünyaya getirmeyi bekliyordu. Karnının büyüklüğüne bakılırsa ikiz çocukları olacaktı. 18 saat süren normal doğum hiçbir sorun yaşanmadan atlatıldı.

Bu sırada, kadının zaten doğumda 4,5 kilo ağırlığında 5 yaşında bir kızı ve 4 kilo ağırlığında doğmuş bir yaşında bir erkek çocuğu vardı. Ancak, ikiz çocuklar doğmadı, sadece 6,4 kilo ağırlığında bir erkek çocuğu oldu.

İlginç olan şey ise, 35. haftaya kadar hiç kimsenin bebeği ultrason aracılığıyla görmemiş olması. Karnının fazla büyük olduğunu fark eden anne doktora muayene olmaya gitti. Doktor karnında bir bebek olduğunu söylemesine rağmen kadın ikizleri olacağına emindi. Durum böyle değildi.

Almanya’da normal doğum ile dünyaya gelen en büyük bebek

Doktorlar sezaryen yapılmasını tavsiye etmesine rağmen 6 kiloluk bir çocuğu dünyaya getiren kadın. Fakat bu anne, 13 çocuk sahibi olduktan sonra doğumu doğal yolla gerçekleştirmeyi seçti. Bu durumda, bebeğin kilosunu hamilelik şekeri etkiledi.

Risk oldukça yüksekti ama neyse ki anne ve bebek için her şey yolunda gitti. Bebek çok sağlıklı şekilde dünyaya geldi ve anne de hiçbir sorun yaşamadı. Bu doğum bir mucizeydi ve bu çocuk ülkede normal doğum ile dünyaya gelen en büyük çocuktu.

dünyanın en büyük bebeği

İspanya’da dev bebekler tarihi vardı

41 haftalık hamile, 6,2 kilo olan bu kızın annesi bebeğinin bu kadar büyük olmasını beklemiyordu. Buna ek olarak, tüm çocuklarının ağırlığı 15 kilodan fazla olduğundan dolayı bunun ne anlama geldiğini zaten biliyordu. Kadın, doğumunun sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde geçtiğini belirtti.

Verilen bilgilere göre hem anne hem de bebek sağlıklı ve iyi durumda. Ancak durum şu anda soruşturma ile gözlem altında tutuluyor. Bir araştırmaya göre, çok büyük doğan bebeklerin kanlarındaki şeker seviyesi dengesiz olabilirmiş. Bu sorun böyle durumlarda sık sık rastlanılan bir şey, ayrıca, kolayca uyanmaları zor olan çok sessiz çocuklar olurlar.

Teksas ve dünyanın en büyük bebekleri

7,540 kilo bir bebek doğdu. En ilginç olan ise bu bebeğin annesinin 39 yaşında oluşu. Bu yaşta, böyle büyük bir bebeği normal yolla doğurmanın tehlikeleri olduğu biliniyor. Buna ek olarak, bebeklerin olağandışı boyutlarda doğmasının en büyük sebebi olan hamilelik şekerinden bu anne de muzdarip durumdaydı.

Böyle durumlarda önerilen doğum yöntemi sezaryendir ve anne de bunu bilerek sezaryen ile doğumu gerçekleştiriyor. Sezaryenden sonra bebeğin beklenenden iki kilo daha fazla olması doktorları şaşırttı. 

Ja Michael Brown adını verdikleri bebek, dünyadaki en büyük bebek rekorunu da doğumu ile kırmış oldu. Babasının iki metrelik bir boyu olduğunu da unutamamak gerek. Bebek oldukça sağlıklı durumda.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.