Mayo Bebek Bezi: Ebeveynler İçin Bir Rehber

Bebekler için tek kullanımlıklardan yeniden kullanılabilir modellere kadar birçok çocuk bezi vardır. Çocuğunuz için doğru bebek bezini seçmek çocuğunuzun ihtiyaçları ve ailenizin koşulları ve yaşam tarzı ile ilgili olacaktır. Bugün, özellikle mayo çocuk bezlerine bakacağız.
Mayo Bebek Bezi: Ebeveynler İçin Bir Rehber

Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2020

Mayo bebek bezleri, özellikle ailenizle birlikte havuza veya plaja giderken çok yararlıdır. Günümüzde, piyasada her ailenin ihtiyaçlarını ve tercihlerini karşılayan birçok mayo bebek bezi seçeneği vardır.

Mayo bebek bezi kullanımı, bebekleri daha suya sokarken pratik bir seçenek ihtiyacından doğmuştur. Bugün, bu tür bebek bezlerinin özellikleri ve seçeneklerini yakından inceleyeceğiz.

Mayo bebek bezi türleri

Piyasada farklı mayo bebek bezi türleri vardır. Bebeğiniz için doğru modeli seçmek için, önce iki ana tipi bilmelisiniz: tek kullanımlık bebek bezi ve yeniden kullanılabilir bebek bezi. Her ikisinin de artıları ve eksileri vardır ve her ikisi de ufaklıkları havuza götürürken çok pratiktir.

Tek kullanımlık mayo bebek bezi

Bazıları tek kullanımlık mayo bebek bezlerinin en iyi seçenek olduğunu söyleyebilir. Bu bebek bezleri su veya idrar tutmazken, bebeğin dışkısını tutarlar. Bebeğin bezle işi bittikten sonra, ebeveynler onu kolayca atabilirler.

Genel olarak tek kullanımlık bebek bezlerinin özellikleri

Kuşkusuz, bu dünyadaki en yaygın ve popüler bebek bezi türüdür. Yine de, ana özelliklerine, artılarına ve eksilerine bakmak önemlidir.

En önemli avantajları – adlarının da belirttiği gibi – tek kullanımlık olmalarıdır. Başka bir deyişle, onlarla işiniz bittiğinde, onları atabilirsiniz.

havuzda mayo bebek bezi kullanan aile

Tek kullanımlık mayo bebek  bezleri söz konusu olduğunda ana dezavantajların bir listesi:

 • Bebek bezi ıslandığında, epey miktar şişer. Bu nedenle, ebeveynler sudan çıktıktan hemen sonra bebek bezini değiştirmelidir.
 • Düşük emicilik – normal tek kullanımlık çocuk bezlerinden daha azdır. Aynı şey yeniden kullanılabilir mayo bebek bezi için de geçerlidir.
 • Tek kullanımlık bebek bezleri bedene göre ayarlanamaz. Bu, sıvıların dışarı sızabileceği anlamına gelir.
 • Tek kullanımlık mayo bebek bezlerinin yapımında kullanılan malzemeler, normal tek kullanımlık bezlere benzer. Bu malzemeler bebeğinizin cildinde sürtünmeye veya tahrişe neden olabilir.
 • Tek kullanımlık mayo bebek bezleri farklı boyutlarda gelir, yani bebeğiniz büyüdükçe boyutları değiştirmeniz gerekir.

“Bazıları tek kullanımlık mayo bebek bezlerinin en iyi seçenek olduğunu söyleyebilir. Bu bebek bezleri su veya idrar tutmazken, bebeğin dışkısını tutarlar.”

Yeniden kullanılabilir mayo bebek bezi

Bebeklerin suda kullanmaları için başka bir seçenek de kumaş mayo bezler olarak da bilinen yeniden kullanılabilir bezlerdir. Bu seçeneğin avantajları, tek kullanımlık ürünlere kıyasla çoktur.

Ekonomik olmanın yanı sıra, bu bezleri atmak zorunda kalmadan tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Yeniden kullanılabilir bebek bezlerinin özellikleri ve avantajları

Kumaş bezler veya yeniden kullanılabilir bebek bezleri, küçük çocuğunuzu havuza, plaja veya su parkına götürmek için mükemmel bir seçenektir. Tek kullanımlık çocuk bezlerine karşı onları öne çıkaran özellikler şunlardır:

 • Ana özelliklerden biri, bu tip bebek bezinin ıslakken şişmemesidir. Bu nedenle çocuklara daha fazla konfor sunarlar.
 • Kumaş mayo bezler emme kapasiteleri sayesinde hızla kurur.
 • Bebeklere rahatça uyan su geçirmez astarı sayesinde sızıntı pek gerçekleşmez.
 • Kumaş nefes alabilir ve lastiği bebeğinizin bacaklarına zarar vermez.
 • Bebeğiniz çiş yaparsa bezini değiştirmeniz gerekmez. Aslında, isterseniz içine ek bir emici parça da ekleyebilirsiniz.
 • Yeniden kullanılabilir mayo bebek bezi ayarlanabilir. Başka bir deyişle, büyüdükçe bebeklerin bedenlerine uyum sağlarlar.
çimenlerde yatan bebek

Yeniden kullanılabilir çocuk bezlerinin avantajlarından biri, tasarruf imkanı ve çevre açısından sundukları avantajlardır. Çok daha ekonomiktirler, çünkü kullanıldıktan sonra onları yıkayabilir ve tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Bu tür bebek bezi ile, büyük miktarlarda doğada çözünmeyen maddelerin atılmasını önlersiniz. Çevre dostudur ve bütçenizi de zorlamaz.

Sonuç olarak, piyasada tercih edebileceğiniz birçok mayo bebek bezi çeşidi vardır. Her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını, ayrıca ailenizin ihtiyaçlarını ve tercihlerini dikkate almak önemlidir. Seçiminizin bebeğinize ve çevrenize yansıyacağını unutmayın.

Karar verdikten sonra endişelenecek başka bir şey kalmayacaktır. Şimdi havuza gitme ve küçük çocuğunuzla biraz eğlenmenin zamanı geldi!

İlginizi çekebilir ...
Bezini Değiştirmek için Çocuğunuzu Uyandırmalı mısınız?
Ben anneyim
sayfasında okuyun Ben anneyim
Bezini Değiştirmek için Çocuğunuzu Uyandırmalı mısınız?

Bebeğinizin bezini değiştirmek için onu uyandırmalı mısınız, bu yazımızda beraber inceleyeceğiz. Bez değişimi ile ilgili ipuçlarını burada bulabili...


Ben Anneyim sayfasının içerikleri sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Herhangi bir şüpheniz varsa, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.