Yeni doğan bebeğiniz için uyku pozisyonları

Bu yazımızda sizlere yeni doğan bebeğinize uygulayabileceğiniz uyku pozisyonlarını anlatacağız. Tatlı rüyalara dalmalarını istiyorsanız, yazımızı okuyun.
Yeni doğan bebeğiniz için uyku pozisyonları

Son Güncelleme: 28 Ekim, 2020

İlk anneliklerini yaşayan kadınların en yaygın endişelerinden biri, yeni doğan bebeklerini kucaklarına aldıkları ilk zamanlar hangi uyku pozisyonları onlar için en doğrusudur anlamaya çalışmaktır. Yazımızı okumaya devam edin, sizi bu endişelerinizden kurtaracağız.

Açıklığa kavuşturulması gereken bir şey varsa, o da; yeni doğan yavrularımızı uyutmanın mükemmel ve tek taraflı bir çözümü olmadığıdır.

Her çocuğun farklı olduğunu ve havanın sıcaklığı ya da soğuk olması gibi bazı faktörlerin hesaba katılması gerektiğini unutmayalım. Çocuğumuz gastrit reflüden muzdaripse, sağlıklı ancak herhangi bir rahatsızlığı varsa, uyuduğu yer ebeveynlerinin yatağıysa veya bir beşik veya bir sepetse, bunlar uykusunu etkiliyor olabilir.

İspanyol Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Derneği’nin yenidoğan bölümü uzmanları, bebekleri ilk altı ay sırt üstü pozisyonda yatırmanın en iyi yöntem olduğunu savunmaktadırlar.

Hatta sırt üstü dekübit olarak adlandırılan bu pozisyonun onu yüzüstü veya yan tarafına yerleştirmekten daha güvenli olduğunu söylemektedirler.

Çocuk doktorunuz, bebeğinizi yatağa yatırmanın en iyi şekline karar vermenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, yenidoğan bir bebeğin yatma zamanını belirleyen çevrelesel koşullar çeşitlilik gösterir.

Bu konuyla ilişkili olarak, çocuk doktoru bebeğinizin tatlı rüyalar görmesini sağlamanın en uygun yolunun hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacak bazı sorular soracaktır.

Sık karşılaşılan sorunları derleyerek, annelerin bebekleri için en iyi olanı doktorlarla beraber kararlaştırabilmeleri için uygulanan en yaygın alternatifleri eklemeye karar verdik.

Dekübit supine pozisyonu

Bu pozisyon şekliyle, sırt üstü uyumayı kastediyoruz. Yapılan bilimsel araştırmalara göre dekübit supine pozisyon, çocuk doktorları tarafından sık sık önerilen yeni doğan bebeği uyuturken kullanılması gereken en güvenilir uyku pozisyonları arasındadır.

Yenidoğan bebeğin mide reflüsü olması durumunda, bazı doktorlar annelere uyudukları sırada bebeklerde oluşabilecek komplikasyonları önlemek için 45 derece eğimli özel bir yatak satın almalarını önermektedir.

Pron pozisyonu

Yüzüstü pozisyon, bebeği karnının üstüne yatırmak anlamına gelir. Bazı anneler bebeklerin bu şekilde daha rahat uyuduğuna inansa da bu yöntemi sorgulayan çocuk doktorları bulunmaktadır.

Yeni doğan bebekler için bu pozisyon etrafında dönen tartışmalar göz önüne alındığında, bunun sadece bebeğin öğle uyku saatlerinde uygulanması tavsiye edilir. Bunun sebebi gün boyunca annelerin, babaların veya bakıcıların bebek uyuduğu sırada onu gözlemleyebilecek olmalarıdır.

Lateral dekübit pozisyon

Çoğu anne, en iyi seçeneğin bebeklerini yan yatırmak olduğunu düşünür, çünkü bu onlara daha fazla rahatlık ve güvenlik verir.

Bu pozisyona ilişkin uzmanlar, annelerin çocukları uyudukları esnada kalkıp, yataklarının kenarında kalan kolunu gerdirmesi gerektiğini önermektedir. Bu şekilde tamamen dönmeleri ya da yüzüstü yatmaları önlenmiş olur.

Bebekle birlikte uyuma, yastık ve yorgan

yenidoğan uykuda

Bebekle beraber uyuyan annelerden biriyseniz, eşinizle, üçünüz de uyurken bebeğin güvenliğini sağlamak için almanız gereken önlemler hakkında konuşmalısınız.

Bu durumlarda, bebeğin yatağın ortasında, anne ve babanın arasında uyuması uygundur. Bunu yaparken bebeğin herhangi bir örtünün altında kalmaması için vücudun yarısını sarması önerilir.

Ebeveynler de her zaman yatağın ortasını gözetleyerek, bebeklerinin yanlarında uyumaya çalışmalıdır. Anne ve babanın bebeğe sırtını dönmesi tavsiye edilmez.

Bebeğinize bir yastık almak için iki yaşına gelmesini bekleyin.

Peki, uyurken onları sıcak tutmanın doğru yolu nedir?

yüzüstü yatan bebek

Bu cevap, yılın hangi mevsiminde olduğunuza göre değişir. Kış mevsimindeyse, düşük sıcaklıklara dayanması için gerekli özenin gösterilmesi ve özel tulumlarla giydirilmesi tavsiye edilir.

Konu küçük bebekler olduğundan, bu seçenek battaniye kullanmak yerine özel giysileri tercih etme açısından daha mantıklıdır.

Yaz mevsimindeyseniz, bebek için daha serin ve daha rahat olan pamuklu giysileri tercih etmelisiniz.

Yeni anneler arasında sıkça sorulan bir diğer soru ise bebeklerin yastıkta uyuması gerekip gerekmediğidir.

Çocuk doktorları, iki yaşına kadar beklemenin iyi olduğu konusunda hemfikirler. İki yaşını doldurana kadar uyudukları yatakta herhangi bir yastık ya da peluş bebek bulundurmamak bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.

Bu bilgiler ışığında, bebeğinizin hangi şekilde optimum seviyede uyuyacağını anlamanız çok daha kolay olacak. Bu bilgileri uygulayarak tatlı rüyalara dalmasına katkıda bulunabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Poets, C., & Bodman, A. von. (2008). Schlafposition für Frühgeborene. Zeitschrift Für Geburtshilfe Und Neonatologie. https://doi.org/10.1055/s-2008-1004610
  • Fischer, J. (2003). Empfehlungen zur schlafposition bei neugeborenen und säuglingen ändern das verhalten der eltern (rücken- oder seitenlage statt bauchlage), vor allem wenn die gleiche information aus verschiedenen quellen angeboten wird. Praxis. https://doi.org/10.1024/0369-8394.92.13.618

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.